

LEHTIKUVA
Zuckerberg myöntää Bidenin hallinnon painostaneen Facebookia sensuuriin
Facebookia pyörittävän Meta-yhtiön toimitusjohtaja Mark Zuckerberg myöntää yrityksensä harjoittaneen perusteetonta sensuuria presidentti Bidenin hallinnon painostuksesta. Bidenin pojan korruptioepäilyjä koskevat jutut sensuroitiin "Venäjän disinformaationa", vaikka ne perustuivat tosiasioihin. Zuckerberg myöntää nyt Facebookin tehneen väärin.
Yhdysvaltain edustajainhuoneen lakivaliokunta on ryhtynyt tutkimaan somejättien harjoittamaa sensuuria. Mark Zuckerberg on vastineena tähän tutkintaan lähettänyt lakivaliokunnalle kirjeen, jossa hän myöntää Facebookin harjoittaneen sensuuria presidentti Bidenin hallinnon painostuksesta. Zuckerbergin johtama Meta-yhtiö omistaa muun muassa Facebookin ja Instagramin.
Edustajainhuoneen lakivaliokunnan republikaanit julkaisivat Zuckerbergin lähettämän kirjeen, jota he pitävät ”suurena voittona sananvapaudelle”. Republikaanien mukaan ”Mark Zuckerberg myönsi juuri kolme asiaa:
1. Bidenin-Harrisin hallinto ’painosti’ Facebookia sensuroimaan amerikkalaisia.
2. Facebook sensuroi amerikkalaisia.
3. Facebook pyrki vaientamaan Hunter Bidenin läppärin tiedoista nousseen kohun.”
Suomen Uutiset kertoi lokakuussa 2020 miten New York Postin juttu Joe Bidenin pojan Hunter Bidenin kytköksistä ukrainalaiseen liikemieheen estettiin Facebookissa ja Twitterissä. Tämä tapahtui juuri Yhdysvaltain edellisten presidentinvaalien alla.
”Bidenin hallinnon korkeat virkamiehet painostivat”
Kirjeessään lakivaliokunnalle Zuckerberg myöntää, että ”Bidenin hallinnon korkeat virkamiehet – Valkoinen talon mukaan lukien – toistuvasti painostivat” Meta-yhtiötä sensuroimaan koronavirukseen liittyvää sisältöä vuonna 2021. Poistettavaksi vaadittu sisältö sisälsi myös ”huumoria ja satiiria”.
– Hallituksen harjoittama painostus oli vääryys, Zuckerberg kirjoitti. Kadun, että emme tuoneet asiaa esille aiemmin.
– Teimme [sensuuri]päätöksiä, joita emme jälkikäteen katsoen ja uuden tiedon valossa tekisi enää tänä päivänä.
Bidenin pojan liiketoimista kertonut juttu sensuroitiin
Mark Zuckerberg myöntää myös, että Hunter Bidenia käsitelleiden juttujen sensuroiminen oli virhe. Hänen mukaansa Meta oli saanut FBI:ltä etukäteisvaroituksen ”mahdollisesta Venäjän disinformaatio-operaatiosta”, joka koski Bidenin sukua ja ukrainalaista energiajätti Burismaa, jonka hallituksessa Hunter Biden tuolloin istui.
Zuckerberg kirjoittaa, että myöhemmin on tullut selväksi, että korruptioväitteitä sisältänyt jutti ei ollutkaan Venäjän disinformaatiota, joten sitä ei olisi pitänyt sensuroida. Hän vakuuttaa lakivaliokunnalle, että vastaavaa sensurointia ei tule jatkossa tapahtumaan.
Myös Twitter oli mukana sensuroimassa
Facebookin toimitusjohtaja Zuckerberg jättää kuitenkin mainitsematta, että ainakin kolme Facebookin työntekijää osallistui kaksi kuukautta kohujuttua aiemmin pidettyyn koulutukseen, jossa somejättien ja lehdistön edustajille opetettiin vaihe vaiheelta, miten Hunter Bidenia koskevaan tietovuotoon tulisi vastata.
Tieto kyseisestä koulutuksesta tuli esille sen jälkeen, kun Elon Musk osti Twitterin ja julkisti suuren määrän Twitterin sisäistä kirjeenvaihtoa. Kuten Suomen Uutiset kertoi jutussaan vuonna 2022, FBI maksoi Twitterin työntekijöille mielipidevaikuttamisesta 3,5 miljoonaa dollaria ja sai yhtiön sensuroimaan Bideniin liittyvän paljastusjutun aivan vaalien alla “venäläisenä disinformaationa”, vaikka juttu perustui faktoihin.
Vaalivaikuttamista?
Edellisissä presidentinvaaleissa Zuckerberg käytti yli 400 miljoonaa dollaria paikallisten vaalijärjestelyjen tukemiseen. Republikaanien mielestä nämä rahat menivät pääasiassa demokraattien hyväksi ja olivat vaalivaikuttamista. Zuckerberg kertoo haluavansa olla puolueeton, joten näissä vaaleissa hän ei tule tekemään vastaavaa lahjoitusta.
Presidenttiehdokas Donald Trump pitää Zuckerbergin paljastuksia osoituksena siitä, että somejätit pyrkivät vaikuttamaan edellisten vaalien tulokseen Bidenin hallinnon painostuksesta. Elon Muskin mielestä kuulostaa siltä, että perustuslain takaamaa sananvapautta on rikottu.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- X Burisma some-alustat Meta Hunter Biden Covid-19 disinformaatio koronavirus Joe Biden nettisensuuri Mark Zuckerberg Instagram Yhdysvaltain presidentinvaalit Elon Musk Facebook Donald Trump Sensuuri Twitter Sananvapaus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Internet-jättien monopolivalta huolestuttaa viestinnän asiantuntijoita

Musk julkaisi todisteet Twitterin puolueellisuudesta presidentinvaalien alla – lisäpaljastuksia tulossa

Jopa CNN myöntää: Bidenin henkisten kykyjen heikkenemisestä olisi voitu raportoida paremminkin

Trumpin bannaaminen ei riittänyt – demokraatit vaativat aina vain lisää somesensuuria
Viikon suosituimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa
Ylen työntekijöiden epäasiallinen käytös työterveysvastaanotoilla on herättänyt huolta palveluntarjoajassa. Asiasta kertoo Ylen ohjelmatyöntekijöiden ammattijärjestö YOT jäsenviestissään. Järjestön mukaan tilanne voi pahimmillaan vaikuttaa työterveyslääkäreiden saatavuuteen.

Saksan liittokansleri haluaa eroon 80 prosentista Saksassa asuvista syyrialaisista – paha mieli purkautui välittömästi punavihreässä kuplassa
Saksan kristillisdemokraattinen liittokansleri Friedrich Merz ilmoitti maanantaina pyrkivänsä siihen, että noin 80 prosenttia Saksassa oleskelevista yli 900 000 syyrialaisista voisi palata kotimaahansa kolmen vuoden kuluessa. Merz teki ilmoituksen yhteisessä lehdistötilaisuudessa Syyrian siirtymävaiheen presidentin kanssa Berliinissä.

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ihmettelee Facebook-kirjoituksessaan Opetushallituksen harjoittamaa islamin valkopesua. Koposen mukaan Opetushallituksen tavoitteet islamin osalta sisältävät jopa suoranaisia valheita.

Nyt tuli reaktio työterveyskohuun – Ylen hyvinvoinnin päällikkö kommentoi tilannetta
Ylen osaamisen, uudistumisen ja hyvinvoinnin päällikkö Elisa Venäläinen kommentoi nyt Suomen Uutisten esille nostamaa kohua, joka kytkeytyy Ylen työntekijöiden epäasialliseen käytökseen työterveyshuollossa.

Kokoomus puolustaa järjestörälssiä – syy löytyy vallasta ja palkintoviroista
Kokoomusnaiset tyrmistyivät sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin esityksestä säätää järjestöpomoille palkkakatto. Se uhkaa horjuttaa maan tapaa, jossa poliittinen eliitti on hallinnut veronmaksajien rahoilla pyöriviä järjestöjä.

Jopa 1,57 miljardia Suomesta ulkomaille: Maahanmuuttajien rahalähetykset kasvussa, epäviralliset siirrot jäävät piiloon
Maahanmuuttajien rahalähetykset kotimaihinsa ovat kasvaneet merkittävästi viimeisen vuosikymmenen aikana. Tilastot kertovat tosin vain osan totuudesta, sillä epävirallisia kanavia pitkin kulkeva valuutta jää virallisten lukujen ulkopuolelle. Romahtaneessa valtiossa siirtorahalla voi olla ratkaiseva merkitys arjen selviämistaistelussa.

Kansanedustaja Eveliina Heinäluoma omistaa useita Hitas-asuntoja – samaan aikaan SDP vaatii omistuksille rajoituksia
Sosialidemokraattien kansanedustaja ja Helsingin kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Eveliina Heinäluoma omistaa kolme hintasäänneltyä Hitas-asuntoa Helsingissä. Samaan aikaan SDP ajaa usean Hitas-asunnon omistusrajoituksia.

Teemu Keskisarja: ”Antirasistinen teollisuus syntyi vaurastumisen myötä”
Suvaitsevaisuuden ja antirasismin edistämisestä on tullut Suomeen oma teollisuudenhaaransa, jota enimmäkseen julkinen sektori rahoittaa.

Perussuomalaisten eduskuntavaaliehdokas menetti Facebook-tilinsä – epäilee poliittista motiivia
Perussuomalaisten poliitikko Aki Mäkipernaa kertoo, että Facebook poisti hänen tilinsä viime viikonloppuna. Hän arvioi, että taustalla voi olla poliittisesti motivoituneita ilmoituksia.

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”
Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.













