

Etualalla: Veteraanikansanedustaja Zyskowicziin kohdistunut hyökkäys. Taustalla: Smash Asem -mellakkaan 2006 osallistuneita henkilöitä. / Lehtikuva
Viikon 13/2023 luetuin
Zyskowiczin pahoinpitelijä paljastui äärivasemmistolaiseksi – median huoli poliittisesta väkivallasta hälveni välittömästi
Kun tieto Ben Zyskowiczin pahoinpitelystä levisi, media ja useimmat poliitikot kiiruhtivat syyttämään teosta ”äärioikeistoa”. Nyt kun on selvinnyt, että pahoinpitelijä onkin tyypillinen väkivaltavasemmiston edustaja, joka on aiemmin mellakoinut samassa mielenosoituksessa Paavo Arhinmäen kanssa, valtamedia ei yhtäkkiä olekaan enää yhtään huolissaan poliittisesta väkivallasta.
Kansanedustaja Ben Zyskowiczin (kok) pahoinpitelystä epäilty mies on ollut mukana Smash ASEM -mellakassa vuonna 2006. Smash ASEM oli vasemmistolaisten anarkistien koolle kutsuma mielenosoitus Aasian ja Euroopan maiden huippukokousta (ASEM) vastaan.
Mielenosoituksen tarkoituksena oli ”tuoda edes hieman sekasortoa Helsingin kaduille”. Mukana mielenosoituksessa oli myös Paavo Arhinmäki, joka oli tuolloin vasemmistoliiton puoluehallituksen jäsen. Poliisi otti Arhinmäen kiinni mielenosoituspaikalta ja vei yöksi putkaan. Häntä syytettiin niskoittelusta poliisia vastaan, mutta syyttäjä luopui syytteestä oikeudenkäynnissä.
Äärivasemmiston mielenosoitukseen osallistuminen ei vaikuttanut Paavo Arhinmäen poliittiseen uraan ainakaan hidastavasti, sillä seuraavana keväänä hän nousi ensi kertaa kansanedustajaksi ja myöhemmin ministeriksi. Tällä hetkellä Arhinmäki toimii Helsingin kulttuurin ja vapaa-ajan apulaispormestarina.
Heitti poliiseja puistonpenkillä
Zyskowiczin pahoinpitelystä epäilty mies osallistui väkivaltaiseen mellakkaan potkimalla poliisirivistöä, heittämällä poliiseja olutpullolla ja heittämällä yhdessä kahden muun henkilön kanssa penkin poliisirintamaa kohti Lasipalatsin edessä.
Tuolloin 22-vuotias mies tuomittiin väkivaltaiseen mellakkaan osallistumisesta, virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta ja haitanteosta virkamiehelle yhteensä kuuden kuukauden vankeuteen. Tuomio oli ehdollinen.
Pitkä rikoshistoria sekakäyttäjäporukoissa
Suomen Uutiset pyysi Helsingin käräjäoikeudesta kaikki miehen saamat rikostuomiot. Ensimmäisen tuomionsa hän sai 21-vuotiaana kannabiksen kasvattamisesta kotona. Vakavimmat rikokset ovat kolme pahoinpitelyä. Rikoksistaan mies on saanut pieniä sakkoja tai ehdollista vankeutta.
Tuomioita lukiessa piirtyy kuva moniongelmaisesta pikkurikollisesta, joka on pyörinyt sekakäyttäjäporukassa, jossa on mukana myös maahanmuuttajia. Porukka on kulkenut kaupungilla veitset taskussa ja tehnyt pikku murtokeikkoja. Välillä on tapeltu ja välillä on yritetty saada apteekista pillereitä väärennetyillä resepteillä.
Tyypillinen äärivasemmiston aktivisti
Pahoinpitelyjen ja huumerikosten lisäksi Zyskowiczin pahoinpitelystä epäilty mies on tuomittu talon seinän töhrimisestä punaisella spray-maalilla. Hänellä vaikuttaa olevan erittäin vihamielinen asenne yhteiskunnan järjestyksen pitäjiä, kuten vartijoita ja poliiseja kohtaan. Välillä hän on ollut asunnottomana.
Mies vaikuttaa siis stereotyyppiselta äärivasemmiston aktivistilta, joka käyttää huumeita, vihaa poliiseja, asuu vallatussa talossa, töhrii seiniä ”tägeillä” ja käy satunnaisten vastaantulijoiden kimppuun kadulla. Poikkeuksellista miehessä on se, että hän on useimmissa oikeudenkäynneissä reilusti tunnustanut syyllistyneensä siihen rikokseen, mistä häntä on syytetty.
Kävi tuntemattoman kadulla kävelijän päälle
Ennen Zyskowiczin pahoinpitelyä mies on tuomittu kahdesta satunnaiseen henkilöön kadulla kohdistuneesta pahoinpitelystä. Viimeisin niistä tapahtui vuonna 2020 Tehtaankadulla. Tuolloin pahoinpitelijä löi kadulla kännykkä kädessä kävellyttä miestä yllättäen ja kaatoi hänet maahan. Pahoinpitelijä oli potkinut maassa makaavaa miestä ja kysynyt, miksi tämä seuraa häntä.
Tästä rikoksesta pahoinpitelijä tuomittiin 55 päivän ehdolliseen vankeuteen, jonka koeaika päättyy kesäkuun lopussa. Hän oli siis ehdollisen vankeuden koeajalla käydessään kansanedustaja Zyskowiczin kimppuun.
Tunnisti kansanedustaja Zyskowiczin metrolaiturilla
Olisi houkuttelevaa kuitata Zyskowicziin kohdistunut pahoinpitely sillä, että vainoharhainen sekakäyttäjä kävi taas kerran satunnaisen kadulla kulkijan kimppuun. Mutta siitähän ei ole kyse: mies tunnisti Zyskowiczin.
Kansanedustaja Ben Zyskowicz on kertonut useissa haastatteluissa, että hyökkääjä tunnisti hänet ja huusi Nato-vastaisia ja juutalaisvastaisia asioita. Hyökkääjä kertoi vihaavansa juutalaisia ja Zyskowiczia. Hän uhkasi tappaa Zyskowiczin heittämällä tämän metron alle.
– Epäilemättä hän kyllä tunnisti, kuka on kyseessä. Hän tuntui vihaavan Natoa tai Suomen Nato-jäsenyyttä ehkä ja hän tuntui vihaavan juutalaisia, Zyskowicz kertoi MTV Uutisille.
”Poliittinen ajatusharha”
Zyskowiczin kertoman perusteella näyttää selvältä, että hyökkäyksen motiivi oli poliittinen. Nato-vastaisuus on vasemmistolle tyypillistä. Peräti kuusi vasemmistoliiton kansanedustajaa äänestivät Suomen Nato-jäsenyyttä vastaan, vaikka vasemmistoliitto on hallituksessa.
Vasemmisto on tunnetusti myös juutalaisvastaista ja asettuu vahvasti palestiinalaisten puolelle. Israelin poliisi otti vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontulan kiinni vuonna 2020, kun Kontula oli aktivistiryhmän mukana yrittämässä tunkeutua laittomasti Gazan palestiinalaisalueelle. Myös Zyskowiczin pahoinpitelijä on juutalaisvastainen.
– Hän alkoi huutaa jotain juutalaisuudesta ja juutalaisista. Hän jotain puhui, että Suomi on vallattu juutalaisten toimesta ja ilmeisesti ehkä myös maahanmuuttajien toimesta. Tämä oli se poliittinen osuus hänen solvauksissaan, Zyskowicz kertoi Ilta-Sanomille.
– Hän ei ollut humalassa, eikä vaikuttanut sairaalta. Sitä, minkälainen poliittinen ajatusharha hänen mieltään hallitsee, sitä en pysty sanomaan.
On ilmiselvää, että Zyskowiczin pahoinpitelijää vaivaava ajatusharha on nimeltään vasemmistolaisuus. Valtamedia ja monet politiikot eivät vain ole halunneet nähdä selviä merkkejä, vaan ovat syyttäneet teostaan lempivihollisiaan ”äärioikeistoa” ja perussuomalaisia. Osa valheellisia syytöksiä esittäneistä ei halua oikaista puheitaan vieläkään.
Katso lisää täältä:
Zyskowiczin pahoinpitelijä olikin äärivasemmistolainen – median huoli poliittisesta väkivallasta hälveni.
[Video on osa @SUutiset'n uutispilottia.] pic.twitter.com/ZUH3SsVpWs
— Suomen Uutiset (@SUutiset) March 28, 2023
Video on osa Suomen Uutisten kokeellista uutispilottia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
-  Smash Asem väkivaltavasemmisto vasemmistoanarkistit huumausainerikos päihdeongelmat anarkistit kannabis Juutalaisvastaisuus huumeet Antifa Antisemitismi Äärivasemmisto Anna Kontula Ben Zyskowicz Vasemmistoliitto Paavo Arhinmäki nato
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Äärivasemmisto hyökkäsi poliisin koulutuskeskukseen Atlantassa – kymmeniä pidätetty epäiltynä terrorismista

Koneen säätiö syytää rahaa koulutukseen, jossa opetetaan Elokapinan suoran toiminnan askelkuvioita – miksi upporikas valtasäätiö pumppaa kymppitonneja radikaalivasemmiston räyhäämiseen?

Li Anderssonin ministerinjakkara horjuu – väittää ettei tiennyt Dellingerin tappamistwiiteistä, mutta se tuskin pitää paikkaansa

Äärivasemmiston koronaohjeet: ryöstäkää kaupat ja katkaiskaa sähkönjakelu

Pitkään kytenyt poliisiväkivalta ja vasemmiston radikalisoituminen räjähtivät väkivallaksi Yhdysvalloissa

”Tapetaan AfD:n siat räjähteillä” – Antifa julkaisi tappolistan osoitteiden ja pommiohjeiden kera

Onko tämä vitsi? Poliiseja sioiksi kutsuva Dan Koivulaakso johtaa hallitusneuvottelujen oikeusvaltiotyöryhmää

Li Andersson ei pidä Dan Koivulaakson ”taktista väkivaltaa” peräänkuuluttaneita viestejä ongelmallisina, antaa tämän jatkaa Turvallinen oikeusvaltio -työryhmän johdossa

Ranne: Pohjoismaiden vihervasemmisto siunaa äärivasemmistolaisen ja uskonnollisen väkivallan
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.















