

LEHTIKUVA
Antikainen: Kulttuurieliitti ei voi elää veronmaksajien siivellä – myös kulttuurialan on osallistuttava säästötalkoisiin
Kotimaisen elokuva-alan Jussi-gaalaa vietettiin viime perjantaina. Monet näyttelijät kauhistelivat kulttuurialan tilannetta ja leikkauksia muun muassa median haastatteluissa gaalan punaisella matolla. He kritisoivat hallitusta siitä, että ”alaa ajetaan alas”. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että myös kulttuurialan on osallistuttava talouden säästötalkoisiin.
Ei voi olla niin, että Suomessa on jokin etuoikeutettu kulttuurieliitti, joka voi jäädä tässä taloustilanteessa säästötalkoiden ulkopuolelle, Sanna Antikainen sanoo ja jatkaa:
– Suomessa muidenkin työntekijöiden on tultava toimeen omalla työllään ja yritysten on menestyttävä, että ne pysyvät pystyssä. Miksi meillä pitäisi olla veronmaksajien ylläpitämä kulttuuriala.
Kulttuurista on leikattu vain kolme prosenttia
Antikaisen mielestä ylimielinen kulttuurieliitti vaikuttaa varsin kiittämättömältä.
– Ehkä heiltä täytyy leikata vielä lisää. Aloitetaan vaikkapa kymmenestä prosentista näin alkuun. Se olisi varmasti hyvä muistutus myös kulttuurieliitille siitä, missä jamassa Suomen talous on ja että kaikkien on osallistuttava talkoisiin. Heiltä on leikattu nyt vain kolme prosenttia, joka on noin 17 miljoonaa euroa. Valtio rahoittaa kulttuuria ja taidetta edelleen noin 1,3 miljardilla eurolla.
– Tämä hallitus on sitoutunut korjaamaan taloutta, emmekä voi jättää valtavaa velkataakkaa tuleville sukupolville. Kulttuurieliitti on liian tottunut siihen, että valtio elää velaksi ja he saavat harrastella taidetta veronmaksajien piikkiin. Heidänkin olisi syytä opetella taloudenpitoa edes sen verran, että ymmärtävät, ettei velkaraha ole ilmaista ja työn tekemisellä on ansaittava elantonsa, Antikainen painottaa.
Kulttuuriväki irtaantunut reaalimaailmasta
Antikainen huomauttaa, että valtiontalous on saatava kuntoon.
– Jos omalla työllään ei tule toimeen, ei se ole hallituksen vika. Tällainen gaalassa esiintynyt taloudenpidossa osaamattomien artistien provosointi ei ole alalle eduksi.
– Kulttuuriväki on liian irtaantunut reaalimaailmasta. Heidän on nyt syytä saada ryhtiä elämäänsä ja alkaa tekemään kannattavia produktioita ja ansaita elantonsa niin kuin muutkin suomalaiset joutuvat tekemään, Antikainen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Päivän pointti: Islamia yo-kirjoituksiin esittäneen opetushallituksen pääjohtaja on vasemmistoliiton aktiivi ja vasemmistoministerien entinen poliittinen avustaja

Analyysi: Yhdysvalloissa vasemmisto radikalisoitui pienessä ajassa ja vieraantui hyvin kauas keskivertoäänestäjistä, ilmiö aiheuttaa vasemmistolle näköharhan
Viime vuosina media on korostanut kerronnassaan "laitaoikeistoa" ja välittänyt mielellään kuvaa oikeiston radikalisoitumisesta länsimaisena ilmiönä. Yhdysvalloista kerätyn datan valossa näyttää kuitenkin siltä, että pikemminkin vasemmiston näkemykset ovat muuttuneet radikaalimmiksi, kun taas oikeisto on pysynyt lähes paikallaan.

Antikainen: Koneen Säätiö sponsoroi opettajan kotipornoa opiskelijoille – miten sairaaksi vihervasemmistolainen woke-ideologia voi vielä tästä muuttua?
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi jälleen Koneen Säätiön erikoisia rahoituspäätöksiä. Koneen Säätiön sponsoroiman Elokapinan töhrimät eduskunnan pylväät saatiin vasta puhdistettua, kun heti perään saatiin kuulla uutisia toisesta säätiön sponsoroimasta "taideprojektista", jossa itseään mediataiteilijaksi tituleeraava opettaja näytti Aalto-yliopiston opiskelijoille omaa pornofilmiään. Koneen Säätiö sponsoroi projektia 76 000 euron suuruisella apurahalla.

Kulttuurialan lobbarit älähtivät taiteen ja kulttuurin sopeutuksista – tottuneet miljardiluokan avustuksiin
Kulttuurin ja taidealan edunsaajat eivät ole tyytyväisiä esitettyihin sopeutuksiin alan rahoituksesta. Eduskuntavaalien alla valmistunut tutkimus kuitenkin osoittaa, että valtaosa suomalaisista hyväksyy julkisen talouden tasapainottamisen myös priorisoiduilla menoleikkauksilla.
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: V-sana, T-sana ja R-sana

Riikka Purra: ”Miksi Yle valehtelee?”
Yleisradion toimitus menee välittömästi epäkuntoon kaikesta puheesta, jossa mainitaan väestöpohjan muutokset. Yleisradion mielestä sen toimituksella on toisten ihmisten puolesta oikeus päättää, mitä demografisista muutoksista tilastotietojen perusteella puhuva henkilö tarkoittaa.

Pääkaupunkiseudun ongelmat valuvat maakuntiin – silminnäkijä kertoo Jyväskylän nuorisokahakasta: ”Aivan sairasta touhua, mitä ei uskoisi tapahtuvan Suomessa”
Silminnäkijähavaintojen mukaan maahanmuuttajataustaisten miesten väitetään käyneen nuorten kimppuun Jyväskylän satama-alueella viime viikonloppuna.

Helsingin Sanomat kaivoi esille asiantuntijan, joka lausuu huntukiellon olevan islaminvastaisuutta – Purra: ”Väitteet eivät kestä loogista ja moraalista tarkastelua”

Teemu Keskisarja: Maahanmuuton lieveilmiöistä pitää puhua oikeilla nimityksillä – ”Työperäinen on valheellinen sana”
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja palaa vielä tämän viikon mediakohuun toteamalla, että hän hyvin ymmärtää, miltä Jussi Halla-ahosta aikoinaan tuntui selittää sata kertaa sama asia samoille ihmisille, jotka eivät ymmärrä tai eivät tahdo ymmärtää varsin selkeitä seikkoja.

Vigelius ja Honkasalo ottavat yhteen karkotuksista: ”Vasemmisto ei ole tehnyt mitään Milan Jaffien karkottamiseksi”
Kansanedustajat Joakim Vigelius (ps.) ja Veronika Honkasalo (vas.) kiistelevät suhtautumisesta ulkomaalaisten rikollisten karkotuksiin. Vigeliuksen mukaan "vasemmisto ei ole tehnyt mitään Milan Jaffien karkottamiseksi".

USA:ssa woke-ideologia on jo menettänyt voimansa – Suomessa kuuluu vielä viimeisiä kuolinkorahduksia
Yhdysvalloissa woke-ideologia on jo menettänyt voimansa. Tämä on pitkälti Trumpin ansiota, koska hän on presidenttikautensa alusta asti pyrkinyt kitkemään woke-hullutuksia ja "positiivista erityiskohtelua" pois valtionhallinnosta ja yliopistoista. Suomessa tiedostavat poliitikot ja toimittajat jaksavat vielä pöyristyä "vääristä" sanoista.

Yle hehkutti, kun Marinin hallitus etsi säästöjä mutta lisäsi menoja 900 miljoonalla – nyt talouspolitiikan uutisoinnin sävy on vaihtunut toisenlaiseksi
Yleisradion talousuutisissa ja -kommenteissa ääneen pääsevät usein veronalennusten kriitikot ja sopeutusten vastustajat. Samaan aikaan journalistista kritiikkiä vasemmisto-opposition talouslinjauksia kohtaan Ylellä ei juuri ole.

Suomen Perusta teki faktantarkistuksen valtamedian faktantarkistajille – lopputulos ei yllätä
Kansanedustaja, perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarjan taannoinen esiintyminen A-studiossa on kirvoittanut vanhan valtamedian tekemään toinen toistaan erikoisempia, niin sanottuja faktantarkistuksia, joissa yritetään kumota Keskisarjan esittämät asiat. Suomen Perusta oikoo nyt median syöttämiä vääriä käsityksiä Tilastokeskuksen tietoihin nojaten.

Järjestöpamput lobbaavat leikkauksia vastaan säilyttääkseen omat ökypalkkansa
Budjettiriihessä käsitellään muun muassa leikkauksia sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuksiin. Järjestöt tietenkin vastustavat kaikkia leikkauksia saamiinsa julkisiin rahoihin. Monet järjestöt ovat palkanneet veronmaksajien rahoilla kovapalkkaisia lobbareita, jotka pyrkivät vaikuttamaan poliitikkoihin, jotta järjestöt saisivat lisää rahaa.