

PS ARKISTO
Antikainen: Montako ministeriä ja erityisavustajaa tarvitaan, jotta osataan ostaa hengityssuojaimia?
Sosiaali- ja terveysministeriön sekä Huoltovarmuuskeskuksen toiminta ovat herättäneet viime viikkoina ihmetystä.
– Olemme kuulleet viime päivinä täysin ristiriitaisia arvioita siitä, mihin Huoltovarmuuskeskuksen tilaamat hengityssuojaimet soveltuvat, jos mihinkään. Ainakin tiedossa on, että ne aiheuttavat käyttäjilleen allergiaoireita. Sen sijaan tiedossa ei ole, miksi kuvioon piti ottaa mukaan uusi toimittaja sen sijaan, että olisi tilattu lisää olemassa olevia kanavia käyttäen. Siihen, kuka tämän päätöksen teki ja millä perusteella, emme ole saaneet edelleenkään vastausta, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee.
Käsittämätöntä tohelointia
Erityisen omituiseksi mokailun tekee se, että hankinta on kuulunut muodossa tai toisessa yhteensä kolmen eri ministerin vastuualueelle.
– Sosiaali- ja terveysministeriössä toimii kaksi ministeriä, sosiaali- ja terveysministeri Aino-Kaisa Pekonen (vas.) sekä perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd.), jonka vastuualueelle muun muassa vanhustenhuolto kuuluu. Tämän lisäksi Huoltovarmuuskeskus kuuluu työministeri Tuula Haataisen (sd.) vastuulle.
– Jokaisella ministerillä on poliittinen valtiosihteeri sekä kolme poliittista erityisavustajaa, siis yhteensä 12 hyvin palkattua apuhenkilöä tukenaan. On käsittämätöntä, ettei ennennäkemättömän suuresta avustajakunnasta huolimatta edes sairaalakäyttöön soveltuvien hengityssuojainten hankinnasta suoriuduta kunnialla, Antikainen moittii.
Vastuuta pallotellaan päälliköltä toiselle
Ihmetystä on herättänyt laajalti myös ministerin tilannekuvan puuttuminen ja virkamiesten syyttely tehdyistä virheistä.
– Ministeri Pekonen esitti ensin A-Studiossa, että Suomi oli mukana EU:n ensimmäisissä yhteishankinnoissa, ja sitten kävikin ilmi, ettei Suomi ehtinyt mukaan yhteishankintaan. Vastuuta on palloteltu kansliapäällikön ja ylijohtajan välillä. On kuitenkin viime kädessä ministerien vastuulla organisoida jaetun ministeriön työ siten, että työt saadaan hoidettua. Vaikuttaa siltä, että soppaa on keittämässä liian monta kokkia.
– Herää pakosti kysymys, pitäisikö poliittisia toimijoita olla ministeriössä vähemmän ja voitaisiinko toiminnan kannalta kriittisille henkilöille asettaa nykyistä korkeammat pätevyysvaatimukset, jotta vastuualueet olisivat selvillä. Nähdäkseni tämä on välttämätöntä, jotta syyttely ja vastuunpakoilu päättyisivät ja työt ministeriössä tulisivat tehtyä, Antikainen kiteyttää.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vastuunpakoilu kansliapäälliköt maskifarssi suojavarusteet erityisavustajat ministerit Tuula Haatainen Aino-Kaisa Pekonen Krista Kiuru Sanna Antikainen Vasemmistoliitto perussuomalaiset SDP
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: ”Suojavarusteiden puute yksi merkittävimpiä syitä siihen, että hoitokodeissa juuri nyt kuolee ikääntyneitä ihmisiä”

Antikainen: Vastuu suojavarustepulasta ei kuulu kuntien niskoille

Leena Meri: Suojavarusteet ovat yksi tärkeimmistä asioista terveyden kannalta – miten on mahdollista, että ministeri Haatainen kuuli toimitusongelmista vasta median välityksellä?

Hallitus tuputti myyttitarinoita, todellisuus oli toista – suojavarusteiden skandaalihankinta ei ole yksittäinen virhe vaan jo pitkään jatkuneen virhesarjan käännepiste

Perussuomalaiset työministeri Haataiselle: Oletteko valmis eroamaan?

PS-kansanedustajat hallituksen koronavirustoimista: ”Suojavarustetasosta ja testaamisesta pitää olla rehellinen”

Kotiaho: Ministereiden on kannettava vastuu töppäilyistään

Halla-aho moittii hallinnon kriisijohtamista: ”On huolestuttavaa, kun ministeriöiden sisällä kansliapäälliköt ja ylijohtajat riitelevät keskenään ja pallottelevat toisilleen vastuuta”

Rantanen tyrmistyi HUS:in infektiolääkärin koronapuheista: Lausunto on käsittämätön ja hyvin ristiriitainen – ”Emme kai me ehdoin tahdoin halua teho-osastoille potilaita?”
Viikon suosituimmat

Antikainen: Irakilaiselle perheelle henkivartijat 2,5 miljoonalla – ”Ei voi olla hyväksyttävää missään”
Irakilaiselle perheelle ostettiin kilpailuttamatta 2,5 miljoonalla turvallisuuspalveluita avohuollon tukitoimenpiteenä ja täydentävänä toimeentulotukena, kertoi Yle. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää päätöstä käsittämättömänä.

Helsingin Sanomat julistaa Wille Rydmanin epäonnistujaksi, kommentoijat eri mieltä: ”Äänestäjät aivan erityisen tyytyväisiä”
Valtamedian kuplan ja sosiaalisen median keskenään erilaiset todellisuudet ajautuvat törmäyskurssille Helsingin Sanomien juttukokonaisuudessa, jossa Hesari julistaa ministeri Wille Rydmanin epäonnistujaksi. Jutun kommenttiketjun perusteella tällainen kehystys ei lukijoille maistu.

Loppu ilmaisille lounaille Britanniassa: Turvapaikanhakijat joutuvat pulittamaan takaisin ”kansan osoittaman anteliaisuuden”
Britannian sisäministeriö suunnittelee uudistusta, jonka mukaan tilapäisen turvapaikan saaneet joutuisivat maksamaan takaisin majoitus- ja elinkustannuksensa, jahka ovat päässeet työn syrjään kiinni. Muutoin pysyvä oleskelulupa jää maahantulijalta haaveeksi.

Ruotsalaispoliisi pahoinpideltiin hengiltä MM-kisakatsomossa – Tanskan ulkoministeri ”täynnä surua ja raivoa”
Ruotsalaispoliisi oli kaikessa rauhassa seuraamassa jalkapallo-ottelua televisiosta MM-kisakatsomossa Kööpenhaminassa, kunnes hänet hakattiin ja potkittiin hengiltä. Poliisi on pidättänyt rankan rikoshistorian omaavan päätekijäksi epäillyn. Somessa ihmetellään jälleen, miten tämä oli mahdollista.

Espoon alakoululaisille tyrkytetään antirasismikoulutusta – THL:ltä haetaan 600 000 euroa ”terveyden edistämiseen”
Yksityinen säätiö haluaa opettaa espoolaisille ala-asteella opiskeleville koululaisille, mitä on tiedostamaton syrjintä. Rahaa haetaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta, jonka ydintehtävä on seurata suomalaisten terveyttä, eikä suinkaan rahoittaa yhteiskunnallista kasvatusta.

Pääministeri Sipilälle ikänsä valehdellut turvapaikanhakija tuomittiin halvaantuneen naisen raiskauksesta
Helsingin hovioikeus tuomitsi kolmen vuoden ja kuuden kuukauden vankeuteen miehen, joka nousi julkisuuteen syyskuussa 2015 valehdeltuaan ikänsä silloiselle keskustan pääministerille Juha Sipilälle. Nyt hänet tuomittiin osittain halvaantuneen naisen raiskaamisesta.

Kuka hyötyy järjestöavustuksista – selvitys paljastaa varakkaat STEA-tuensaajat ja identiteettityön puuhastelijat
Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.

Uutuuskirja rusikoi wokea vasemmalta – Sahra Wagenknecht puolustaa työtätekeviä ihmisiä ja perinteisiä arvoja
Saksalainen kohupoliitikko Sahra Wagenknecht rusikoi uutuuskirjassaan maahanmuuttoa, wokea ja cancel-kulttuuria. Wagenknechtin mukaan uuden maailmanjärjestyksen mukanaan tuoma "avoimuus" ja "edistys" ovat merkinneet suurelle enemmistölle lähinnä turvattomuutta ja rappiota. Paluu parempaan vaatisi kansallismielisyyden kunnianpalautusta.

UKK-instituutti tuohtui Rydmanille: haastaa valtion oikeuteen – tietysti veronmaksajien rahoilla
UKK-instituutti on saanut saman valtionavustuksen automaattisesti 16 vuoden ajan. Kun summa pieneni alle kymmenellä prosentilla, se päätti viedä asian tuomioistuimeen – veronmaksajan rahoilla.

Ruotsalaistoimittaja kävi läpi sata oikeustapausta – hijabin käyttöä valvottiin pahoinpitelyillä, kuristamisilla ja tappouhkauksilla
Ruotsalaisen toimittajan kokoama sadan oikeustapauksen selvitys kuvaa, kuinka poliittisen islamin pukeutumissääntöjä uhmanneita tyttöjä on Ruotsissa pahoinpidelty, kuristettu ja uhattu tappamisella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












