

MATTI MATIKAINEN
Antikainen: Onko hallituksella tahtotilaa korjata vanhuspalveluiden puutteet? Afrikkaan ja turvapaikkaturisteille rahaa näyttää riittävän
Sipilän hallituskauden loppua leimasi keskustelu vanhustenhoidon häpeällisestä tilasta Suomessa. Koko silloinen oppositio vaati hallitusta korjaamaan tilanteen.
Helmikuussa silloinen sosiaali- ja terveyslautakunnan puheenjohtaja, nykyinen perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd.) esitti, että vähimmäismitoituksen hoitaminen kuntoon onnistuisi hyvinkin nopeasti ja vaatisi vain yhden uuden virkkeen lakiin.
– Hoitoalalla käsipareja ei ole käytettävissä yhtään liikaa. Lähihoitajana näin tämän jatkuvasti käytännössä. Kun Kiuru itsekin totesi, että kysymys on siitä, onko tahtotilaa hoitaa asia kuntoon, ehdin jo iloita, että nyt homma hoidetaan kuntoon. Nyt hallitus kuitenkin tuntuu perääntyvän jo lähtöruudussa, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee.
Tahtotilaa riittää Afrikan auttamiseen
Hallitus on esittämässä hoitajamitoituksen korjaamiseen vain 70 miljoonan lisäpanosta, joka jää noin kolmannekseen 200 miljoonasta, jonka Kuntaliitto arvioi tilanteen korjaamisen maksavan.
– Tahtotilaa riittää muun muassa kehitysavun jakamiseen Afrikkaan moninkertaisilla summilla, samoin turvapaikkaturistien oikeusturvan parantamiseen.
– On selvää, että rahat eivät riitä kaikkeen, vaan hallitus joutuu priorisoimaan kulujaan. Todella surullista on se, että priorisoinnissa arvokkaan vanhuuden tarjoaminen niille, jotka hyvinvointimme ovat rakentaneet, ei tunnu olevan hallituksen tahtotilassa prioriteettilistan kärkipäässä, Antikainen sanoo.
Kirjallinen kysymys asian korjaamiseksi
Edustaja Antikainen on jättänyt asiasta tiistaina puhemiehelle kirjallisen kysymyksen ministeri Kiurun vastattavaksi.
Antikainen kysyy, aikooko hallitus korjata vanhuspalveluiden puutteet viivyttelemättä säätämällä vanhuspalvelulakiin sitovaksi koulutetun hoitohenkilökunnan vähimmäishenkilöstömitoitukseksi 0,7 ympärivuorokautisen hoivan yksiköissä ja samalla varmistaa, että hoivayksiköissä on käytössä riittävä muu henkilökunta, jotta koulutettu hoitohenkilöstö voi käyttää aikansa varsinaiseen hoitotyöhön.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- turvapaikkaturistit priorisointi kirjallinen kysymys hoitajamitoitus hyvinvointi Afrikka Krista Kiuru Sanna Antikainen vanhustenhoito perussuomalaiset SDP hallitus kehitysapu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset: Lupaukset hoitajamitoituksen kirjaamisesta lakiin muuttuivat selittelyksi

Juuso: Hoitajat, vanhukset ja omaiset tulevat pettymään hallituksen lupauksiin

Perussuomalaisten Rantanen: Omaishoitaja tekee hoitotyötä alle eurolla per tunti

Juvonen kyselee hoitajamitoituksen lakiin kirjaamisen perään: ”Minkään puolueen ei tule olla vastarannan kiiskenä tässä asiassa”

Antikainen: Rinteen hallitus ei korjaa hoitajamitoitusta, vaan yrittää huijata äänestäjiä

Reijonen vaatii hallitukselta vahvaa panostusta omaishoitajien hyväksi: ”Korkea aika saada omaishoidon tuki verottomaksi”
Viikon suosituimmat

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Mamukoulutusbisneksen loppu – Nieminen: ”Maksajana on ollut suomalainen veronmaksaja”
Perussuomalaiset näkee, että kolmansista maista tulevat opiskelijat maksavat lukukausimaksuja, jotka vähentävät opiskeluperäiseen maahanmuuttoon liittyvää koulutusjärjestelmän hyväksikäyttöä sekä parantavat ulkomaalaisten opiskelijoiden asemaa. Lakimuutoksen myötä yksityinen ja veronmaksajien rahoilla pyöritetty koulutusbisnes menettää pohjansa.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Tyytymättömyys Saksan yleisradiota kohtaan kasvaa – lupamaksusta taistellaan oikeudessa
Jokainen saksalainen voi vetää yleisradiomaksunsa oikeuteen, jos pystyy todistamaan, että yleisradio ei täytä sille asetettuja mielipiteenvapauden, hyvän laadun ja poliittisen tasapuolisuuden vaatimuksia.
















