

MATTI MATIKAINEN
Antikainen: Onko hallituksella tahtotilaa korjata vanhuspalveluiden puutteet? Afrikkaan ja turvapaikkaturisteille rahaa näyttää riittävän
Sipilän hallituskauden loppua leimasi keskustelu vanhustenhoidon häpeällisestä tilasta Suomessa. Koko silloinen oppositio vaati hallitusta korjaamaan tilanteen.
Helmikuussa silloinen sosiaali- ja terveyslautakunnan puheenjohtaja, nykyinen perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd.) esitti, että vähimmäismitoituksen hoitaminen kuntoon onnistuisi hyvinkin nopeasti ja vaatisi vain yhden uuden virkkeen lakiin.
– Hoitoalalla käsipareja ei ole käytettävissä yhtään liikaa. Lähihoitajana näin tämän jatkuvasti käytännössä. Kun Kiuru itsekin totesi, että kysymys on siitä, onko tahtotilaa hoitaa asia kuntoon, ehdin jo iloita, että nyt homma hoidetaan kuntoon. Nyt hallitus kuitenkin tuntuu perääntyvän jo lähtöruudussa, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee.
Tahtotilaa riittää Afrikan auttamiseen
Hallitus on esittämässä hoitajamitoituksen korjaamiseen vain 70 miljoonan lisäpanosta, joka jää noin kolmannekseen 200 miljoonasta, jonka Kuntaliitto arvioi tilanteen korjaamisen maksavan.
– Tahtotilaa riittää muun muassa kehitysavun jakamiseen Afrikkaan moninkertaisilla summilla, samoin turvapaikkaturistien oikeusturvan parantamiseen.
– On selvää, että rahat eivät riitä kaikkeen, vaan hallitus joutuu priorisoimaan kulujaan. Todella surullista on se, että priorisoinnissa arvokkaan vanhuuden tarjoaminen niille, jotka hyvinvointimme ovat rakentaneet, ei tunnu olevan hallituksen tahtotilassa prioriteettilistan kärkipäässä, Antikainen sanoo.
Kirjallinen kysymys asian korjaamiseksi
Edustaja Antikainen on jättänyt asiasta tiistaina puhemiehelle kirjallisen kysymyksen ministeri Kiurun vastattavaksi.
Antikainen kysyy, aikooko hallitus korjata vanhuspalveluiden puutteet viivyttelemättä säätämällä vanhuspalvelulakiin sitovaksi koulutetun hoitohenkilökunnan vähimmäishenkilöstömitoitukseksi 0,7 ympärivuorokautisen hoivan yksiköissä ja samalla varmistaa, että hoivayksiköissä on käytössä riittävä muu henkilökunta, jotta koulutettu hoitohenkilöstö voi käyttää aikansa varsinaiseen hoitotyöhön.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- turvapaikkaturistit priorisointi kirjallinen kysymys hoitajamitoitus hyvinvointi Afrikka Krista Kiuru Sanna Antikainen vanhustenhoito perussuomalaiset SDP hallitus kehitysapu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset: Lupaukset hoitajamitoituksen kirjaamisesta lakiin muuttuivat selittelyksi

Juuso: Hoitajat, vanhukset ja omaiset tulevat pettymään hallituksen lupauksiin

Perussuomalaisten Rantanen: Omaishoitaja tekee hoitotyötä alle eurolla per tunti

Juvonen kyselee hoitajamitoituksen lakiin kirjaamisen perään: ”Minkään puolueen ei tule olla vastarannan kiiskenä tässä asiassa”

Antikainen: Rinteen hallitus ei korjaa hoitajamitoitusta, vaan yrittää huijata äänestäjiä

Reijonen vaatii hallitukselta vahvaa panostusta omaishoitajien hyväksi: ”Korkea aika saada omaishoidon tuki verottomaksi”
Viikon suosituimmat

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun
Suomen kansallispuistoista vastaava Metsähallitus on herännyt taukopaikkojen aiheuttamaan päästöongelmaan ja haluaa tehdä ilmastotalkoiden hengessä retkeilystä mahdollisimman savutonta. Ratkaisuksi Metsähallitus esittää tulettomia taukopaikkoja. Se on julkaissut retkeilyn uudet periaatteet "Ilmastoviisaan taukopaikan käsikirjassa". Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila neuvoo Metsähallitusta keskittymään maa- ja metsäomaisuuden hoitoon ja lopettamaan turhan puuhastelun, johon sillä ei ole edellytyksiä.

OPH tiesi islamin oppikirjojen lainvastaisuudesta vuosia – Antikainen: Vasemmistoliiton Kelhän on lähdettävä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Opetushallituksen pääjohtaja Minna Kelhää vastuuseen siitä, että OPH on kustantanut yli kymmenen vuoden ajan lainvastaista islamin oppimateriaalia suomalaisiin peruskouluihin.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

Ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä kirjallinen kysymys – Vigelius: ’’Rapauttaa maanpuolustusta’’
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on jättänyt eduskunnassa puolustusministeri Antti Häkkäselle (kok) kirjallisen kysymyksen ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä.

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta
BBC:n tuore artikkeli kertoo afganistanilaisista isistä, jotka myyvät tyttäriään köyhyyden vuoksi. Yksi artikkelissa haastateltu isä kertoo olevansa valmis myymään yhden 7-vuotiaista kaksostyttäristään perheen elättämiseksi. Toinen BBC:n haastattelema isä kertoo puolestaan myyneensä 5-vuotiaan tyttärensä sukulaiselleen saadakseen rahat hänen sairaanhoitokuluihinsa. Artikkelin mukaan tytön on määrä mennä naimisiin 10-vuotiaana.

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.

USA:n varapresidentti kannustaa brittejä: ”Antakaa palaa – puolustakaa kulttuurianne”
Länsimaiden yhteinen ongelma on siinä, että pääomapiirit ja yrityslobbarit ajavat massamaahanmuuttoa kuin käärmettä pyssyyn palkkojen polkemiseksi. Näin sanoi Yhdysvaltain varapresidentti JD Vance arvioidessaan Lontoossa järjestettyä valtavaa maahanmuuttokriittistä mielenosoitusta. Vance haluaa rohkaista kaikkia omilla aivoillaan ajattelevia brittejä puolustamaan perinteistä kulttuuriaan ja omaa, turvallista asuinympäristöään.

EU-komission propagandakampanja leuhkii sananvapauden alennustilalla – sinä maksat!
Euroopan komission surkuhupaisa mainoskampanja loukkaa älyttömyydellään. Eivätkö EU-alamaiset muka ansaitse tämän parempaa?
















