

LEHTIKUVA
Juvonen kyselee hoitajamitoituksen lakiin kirjaamisen perään: ”Minkään puolueen ei tule olla vastarannan kiiskenä tässä asiassa”
Hoitajamitoituksen saattaminen lakiin on yksi tulevan hallituksen tärkeimmistä tehtävistä. Joko Antti Rinne (sd.) on ottanut asian esille hallitusneuvotteluissa ja voiko hän kertoa suomalaisille, miten asia etenee? kysyy kansanedustaja ja perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Arja Juvonen.
Hoitajamitoituksen nostaminen 0,7:ään ja sen kirjaaminen lakiin oli kaikkien puolueiden, lukuun ottamatta kokoomusta, kanta viime eduskuntakauden lopussa ja myös eduskuntavaaleissa.
Kokoomus jatkaa jarruttamista
Syynä aiheen ajankohtaisuuteen ja puolueiden yhteiseen tahtotilaan olivat julkisuuteen paljastuneet vakavat laiminlyönnit vanhustenhoidon kentältä. Puuttuva henkilöstö ja ”haamuhoitajat”(hoitaja, jonka nimi on työvuorolistalla, mutta joka ei ole töissä) oli yksi vakavimmista esiin nousseista asioista.
– Tiistain eduskunnan salikeskustelussa vasemmalta oikealta oppositioryhmä kokoomuksesta kuului kuitenkin jo epäilyksen sarkastista ääniä, kun edustaja Ben Zyskowicz totesi, että hoitajamitoitusta 0,7 ei tultaisi saamaan lakiin ja voimaan, kansanedustaja Arja Juvonen ihmettelee.
– Tähän on todettava, että mikäli kokoomus on edelleen sitä mieltä, että hoitajamitoitusta ei tulisi kirjata lakiin, on todellakin suomalaisten vanhusten, omaisten ja hoitajien onni, ettei kokoomus ole hallitusneuvotteluissa. Hoitajamitoitusasiassa minkään puolueen ei tulisi olla vastarannan kiiskenä. Kyse on nyt siitä kuuluisasta arvopohjasta.
Vanhusten asiat ensin kuntoon
Juvosen mielestä lakiin kirjattu hoitajamitoitus ja sen luoma turva vanhustenhoidon kentälle on myös sote-uudistuksessa tärkeintä.
– Suomalaisen vanhuksen asiat on laitettava ensimmäisenä kuntoon, sillä vanhustenhoidon laiminlyöntien ja aliresurssoinnin tila on ollut Suomessa niin järkyttävä. Suomalainen sosiaali- ja terveydenhuolto on rakennettava kuin palapeli konsanaan. Ydin palat ensin kohdalleen, Juvonen muistuttaa.
Vain koulutettuja hoitajia hoitotyöhön
Hoitajamitoituksen lisäksi vanhuslakiin on Juvosen mukaan tehtävä kirjaukset myös siitä, mitkä ammattiryhmät lasketaan hoitajamitoitukseen ja vastuullisen hoitotyön, lääkehoidon ja hoitotoimenpiteiden tekijöiksi.
– Henkilön tulee olla hoitoalan koulutuksen omaava henkilö. Hoiva-avustajille on mahdollista luoda sellainen työnkuva, jossa he ovat tukemassa hoivatyön avustavissa tehtävissä kuten viriketoiminnassa, vanhusten ulkoilemisen mahdollistajana ja muissa arkiaskareissa, Juvonen vaatii.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- laiminlyönnit hoitajamitoitus Ben Zyskowicz vanhustenhoito perussuomalaiset Arja Juvonen Kokoomus koulutus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen hiillosti kokoomuksen Sarkomaata: ”Kokoomus, älkää viekö hoitotyön kenttää harhaan”

Perussuomalaisten Antikainen ja Sorja: Vanhustenhoitoon rahat maahanmuutosta – ”Turhat kotouttamiskulut, kehitysavut ja laittomien maassa olijoiden palvelut on lakkautettava”

Perussuomalaisten Rantanen: Omaishoitaja tekee hoitotyötä alle eurolla per tunti

Juuso: Hoitajat, vanhukset ja omaiset tulevat pettymään hallituksen lupauksiin

Ministeri Kiurun meriselitys Huomenta Suomessa: Hoitajamitoitus viipyy, koska on kysyttävä kunnilta ja kesä tulee
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Ministeri Rydman säästää veronmaksajien rahaa – Yle tekee siitä skandaalin
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman hylkäsi yhdeksän tutkimushanketta ja joutui siitä mediamyllyyn. Kukaan ei kuitenkaan kysy, miksi ministeriö ylipäätään jakaa tutkimusrahaa Suomen Akatemian rinnalla.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Purra: SDP kannattaa kehitysmaamaahanmuuttoa – ”Tavoitteena on varmistaa, että maahan tulee riittävästi pienituloisia ihmisiä, jotka tarvitsevat sosiaalivaltiota ja äänestävät vasemmistoa”
SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.

Maahantulija puukotti saksalaisen opiskelijan kuoliaaksi avoimella kadulla – Saksassa kasvaa entisestään pelko, että kuka tahansa voi joutua sattumalta veitsi-iskun uhriksi
Saksaa järkyttää jälleen uusi veitsihyökkäystapaus. Trierin yliopistossa historiaa opiskeleva 22-vuotias saksalainen Marius Dick oli palaamassa 15. heinäkuuta ostoksiltaan kun samanikäinen afganistanilainen Sajad M. hyökkäsi avoimella kadulla leipäveitsi kädessä hänen kimppuunsa. Vanhemmat vaativat saksalaisilta poliitikoilta täyskäännöstä suhteessa rikollisiin maahantulijoihin.

Laaja törkeä huumausainerikosvyyhti: 200 kiloa amfetamiinia, kymmeniä kiloja kokaiinia – tuomituista valtaosa ulkomaalaistaustaisia
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi viime viikolla 18 henkilöä laajassa törkeiden huumausainerikosten kokonaisuudessa. Tuomioihin sisältyi myös yksi ampuma-aserikos. Oikeuden mukaan rikosvyyhdissä liikkui satoja kiloja huumausaineita, joita tuotiin Ruotsista Suomeen.

SDP:n valtuutettu vaatii selvitystä Vantaan areenan rahoituksesta – unohti kertoa, että puolue kannatti sopimuksen hyväksymistä kaupunginhallituksessa
Vantaan SDP vaatii perusteellista selvitystä Kivistön areenahankkeen rahoituksesta, kun Ylen MOT paljasti epäselvyyksiä rahoittajien taustoista. Vuosi sitten SDP:n kaupunginhallitusryhmä äänesti itse samojen sopimusten puolesta, kun perussuomalaiset vaativat tarkempaa selvitystä.

Laittomat maahanpyrkijät herättävät pelkoa ja huolta Kreikan lomaparatiisissa – ihmissalakuljettajien kumiveneet vyöryvät Libyasta Kreetalle
Kreetan saari on eräs tärkeimmistä maahantuloreiteistä läntisen hyvinvoinnin piiriin pyrkiville maailman ihmisille. Kreikkaan on tullut alkuvuonna laittomasti lähes 17 000 laitonta siirtolaista, joista yli puolet on rantautunut Kreetalle. Lähi-idästä, Intian niemimaalta ja Afrikasta lähtöisin olevat ihmiset lähtevät vaaralliselle merimatkalleen Libyan Tobrukista. He maksavat ihmissalakuljetusverkostoille tuhansia euroja päästäkseen EU:n alueelle.

Marokkolaissyntyisen miehen kuolema johti väkivaltaisiin mielenosoituksiin Italiassa – sekavasti käyttäytynyt mies menehtyi vastustaessaan poliisia
Maahanmuuttajataustaisen miehen kuolema poliisi pidätyksen yhteydessä tuo median mukaan kaikuja vuodelta 2020 Black Lives Matter -liikkeen syntymäajoilta. Kuoleman laukaisemissa mellakoissa loukkaantui arviolta 60 poliisia. Media syyttää tapahtumista poliisia, mutta pääministeri Meloni kehottaa pohtimaan myös väkivaltaisten mielenosoittajien motiiveja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










