

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Antikainen: Vasemmistoanarkistien poliisien vastainen somekampanja on häpeällinen
Vasemmistoanarkistien aloittama somekampanja poliisia vastaan trendaa tällä hetkellä Twitterissä tagilla #miksienluotapoliisiin. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vasemmistoanarkistien Yhdysvalloista kopioimaa ACAB-huutelua (”All Cops Are Bastards”) häpeällisenä ja onkin aloittanut Twitterissä oman kampanjan tagilla #siksiluotanpoliisiin.
Keskustelu Twitterissä on käynyt kiivaana, sillä valtaosa suomalaisista luottaa edelleen poliisiin. Elinkeinoelämän valtuuskunnan keväällä 2021 teettämän tutkimuksen mukaan poliisi onkin toiseksi luotetuin instituutio Suomessa heti tasavallan presidentin jälkeen.
Vihervasemmisto kylvää epäluottamusta @SuomenPoliisi kohtaan #miksienluotapoliisiin kampanjallaan.
Siksi aloitamme #siksiluotanpoliisiin kampanjan. Allekirjoittanut aloittaa: Luotan @SuomenPoliisi , koska poliisi on aina auttanut minua ja läheisiäni hädässä.
— Sanna Antikainen 🇫🇮 🇺🇦 (@SannaAntikainen) October 11, 2021
– Vasemmistoanarkistit yrittävät väkisin tuoda Suomeen Amerikasta kopioitua ACAB-huutelua, jolla pyritään rapauttamaan kansalaisten luottamusta Suomen poliisiin. Olemme siksi aloittaneet Twitterissä kampanjan tagilla #siksiluotanpoliisiin, koska poliisi on auttanut sekä minua että läheisiäni hädän hetkellä useaan otteeseen, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kertoo.
Poliisi suojelee oman henkensä uhalla
Antikaisella on poliisin luotettavuudesta omakohtaista kokemusta saatuaan tappouhkauksen toukokuussa 2016. Uhkaaja ja tämän veli hyökkäsivät tilannetta selvittämään saapunutta poliisipartiota vastaan miekalla ja puukolla Joensuun keskustassa. Veljeskaksikko tuomittiin useista rikoksista ehdottomaan vankeuteen.
– Suomen poliisi suojelee suomalaisia oman henkensä uhalla päivittäin, mutta vasemmistoanarkistit huutelevat Twitterissä, että poliisiin ei pidä luottaa. Poliisi tekee tärkeää, vaarallista ja usein epäkiitollista työtä yhteiskuntarauhan turvaamiseksi ja lainrikkojien saattamiseksi vastuuseen teoistaan. Tavalliset suomalaiset ymmärtävät tämän ja kunnioittavat poliisien työtä, toisin kuin nämä kiittämättömät nulikat, Antikainen moittii.
Mikä on anarkistien motiivi vastustaa poliisia?
Antikainen ihmettelee myös, haluaisivatko poliiseja parjaavat anarkistit poliisit pois turvaamasta heidän mielenosoituksiaan.
– Kun anarkistit istuvat keskellä tietä, keskeinen syy poliisin läsnäololle on mielenosoittajien oman turvallisuuden takaaminen. Kysymys kuuluu, mikä näiden anarkistien motiivi poliisin vastustamiseen on. Haluaisivatko he, että poliisi ei olisi suojelemassa heidän mielenosoituksiaan, ja olisivatko he välittömästi itkemässä poliisia apuun, kun heidän mielenosoituksensa kohtaisi vastarintaa? Antikainen pohtii.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- poliisin luotettavuus Elinkeinoelämän valtuuskunta All Cops Are Bastards ACAB somekampanjat vasemmistoanarkistit mielenosoitukset anarkistit Sanna Antikainen Twitter Poliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Poliisitaustainen kaupunginvaltuutettu kyllästyi poliisikollegoiden löysäilyyn Mannerheimintien blokanneita anarkisteja kohtaan: ”Päätin juuri pistää eläkepaperit sisään”

Anarkistien blokki estää hälytysajoneuvojen liikkumisen Helsingin pääväylällä – ”Ihmettelen, että sisäministeri fanittaa tätä porukkaa”

Ari Koponen ministeri Ohisalon lausunnoista: ”Kylmäävää luettavaa”

Antikainen vaatii palkanlisää niskoittelevia mielenosoittajia kaitsemaan joutuville poliiseille: ”Kaikki sympatiani ovat niiden kenttäpoliisien puolella, jotka tätä sirkusta joutuvat valvomaan”
Viikon suosituimmat

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”
Blogikirjoittaja Eeva Helena Oehlandt ja taloushallinnon asiantuntija, KHT Pauli Vahtera nostavat esiin Suomen absurdit energiakierteet: Suomi vie rekkatolkulla kotimaista turvetta Ruotsiin tuotettavaksi sähköksi, jonka se sitten ostaa takaisin Ruotsista. Samaan aikaan Suomi rahtaa Italiasta haisevaa jätettä poltettavaksi suomalaisissa voimalaitoksissa. Kumpikaan kirjoittaja ei löydä koko touhusta mitään järkeä eikä logiikkaa.

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on ihmeissään hyvinvointialueiden käytännöstä maksaa erillistä tukea romanihameisiin. - Hyvinvointialueilla säästetään, mutta romanihameen ostoa tuetaan yhä 500 eurolla kahden vuoden välein. Vastaavaa vaatetustukea ei ole muille toimeentulotuen saajille, Vigelius kertoo.

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti eduskunnan kyselytunnilla tunteikkaan puheenvuoron veronmaksajan rahojen varassa toimivien kansalaisjärjestöjen puolesta. Virta jopa vaati sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania pyytämään anteeksi aiempia puheitaan. Rydman kuitenkin heitti Virralle vastakysymyksenä, leikkaisiko vihreät mieluummin peruspalveluista kuin entisten politrukkien työllistämisestä erinäköisistä edunvalvonta- ja lobbausjärjestöistä.

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”
Tuhannet muslimit kokoontuivat ramadanin loppumisen kunniaksi pidettyyn yhteisrukoukseen Trafalgarin aukiolle Lontoon keskustassa. Yhä useampi brittipoliitikko uskaltaa sanoa, että julkisella paikalla pidetyissä joukkorukouksissa ei ole kyse uskonnon harjoittamisesta vaan joukkovoiman näyttämisestä. Vasemmistolainen pääministeri Keir Starmer kiiruhti heti puolustamaan muslimeja. Lontoon muslimipormestari Sadiq Khan puolestaan oli itsekin mukana torilla rukoilemassa.

SDP:n entinen puoluesihteeri jakaa tunnustusta Purralle: ”Kovat ajat tuottavat joskus hyviä valtiovarainministereitä”
Huhtikuun kehysriihi ja valtiontalouden ajan myötä vaatimat oikaisutoimet puhuttavat päättäjiä ja kansaa. Valtionvarainministeri Riikka Purran tinkimätön ja maan kokonaisetua painottava linja kerää nyt tunnustusta yli puoluerajojen.

Suomen Akatemia heitti tieteelliset perustelut roskiin ja torppasi rahoituksen wokeperustein – maahanmuuttajanuorten tutkiminen voisi olla ”stigmatisoivaa”
Suomen Akatemia epäsi maahanmuuttoon liittyvän tutkimusrahoituksen kyseenalaisin perustein. Torppaamisen syy ei ollut tieteellinen vaan taas kerran pikemminkin ideologinen: tutkimuksen pelättiin leimaavan maahanmuuttajataustaisia nuoria.

Ruotsin maaperä sitoo kolme kertaa enemmän hiiltä kuin Suomen – tutkijat ihmettelevät eroa
Haaparannan ja Tornion rajalla metsä näyttää samanlaiselta molemmin puolin valtioiden rajaa. Sama maasto, samat puut, sama ilmasto. Silti Suomen ja Ruotsin YK:lle toimittamat ilmastoraportit kertovat täysin erilaisia lukuja siitä, kuinka paljon hiiltä maaperä sitoo. Suomessa on painetta muuttaa laskentamallia, arvelee Aftonbladet.

Antikainen: Tanskan malli Suomeen – rikolliset ulkomaalaiset automaattisesti ulos
Tanskan hallitus on päättänyt kiristää lainsäädäntöään siten, että vakavista rikoksista vähintään vuoden ehdottomaan vankeusrangaistukseen tuomitut ulkomaalaiset määrätään automaattisesti karkotettaviksi riippumatta siitä, kuinka kauan he ovat asuneet maassa.

Ensimmäiset Helsingin perussuomalaiset eduskuntavaaliehdokkaat julki – ehdolla kaksi ministeriä
Molemmat perussuomalaisten helsinkiläiset ministerit Wille Rydman ja Mari Rantanen ovat ehdolla ensi kevään eduskuntavaaleissa.

Sheikki Laakso: Kokoomuksen Laiho on väärässä dieselverosta – totuus on toinen
Kokoomuksen kansanedustaja Mia Laiho on esittänyt mielipiteitään dieselveron perusteista, jotka ovat perussuomalaisten kansanedustaja Sheikki Laakson mukaan kaukana todellisuudesta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää













