

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Antikainen: Vasemmistoanarkistien poliisien vastainen somekampanja on häpeällinen
Vasemmistoanarkistien aloittama somekampanja poliisia vastaan trendaa tällä hetkellä Twitterissä tagilla #miksienluotapoliisiin. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vasemmistoanarkistien Yhdysvalloista kopioimaa ACAB-huutelua (”All Cops Are Bastards”) häpeällisenä ja onkin aloittanut Twitterissä oman kampanjan tagilla #siksiluotanpoliisiin.
Keskustelu Twitterissä on käynyt kiivaana, sillä valtaosa suomalaisista luottaa edelleen poliisiin. Elinkeinoelämän valtuuskunnan keväällä 2021 teettämän tutkimuksen mukaan poliisi onkin toiseksi luotetuin instituutio Suomessa heti tasavallan presidentin jälkeen.
Vihervasemmisto kylvää epäluottamusta @SuomenPoliisi kohtaan #miksienluotapoliisiin kampanjallaan.
Siksi aloitamme #siksiluotanpoliisiin kampanjan. Allekirjoittanut aloittaa: Luotan @SuomenPoliisi , koska poliisi on aina auttanut minua ja läheisiäni hädässä.
— Sanna Antikainen 🇫🇮 🇺🇦 (@SannaAntikainen) October 11, 2021
– Vasemmistoanarkistit yrittävät väkisin tuoda Suomeen Amerikasta kopioitua ACAB-huutelua, jolla pyritään rapauttamaan kansalaisten luottamusta Suomen poliisiin. Olemme siksi aloittaneet Twitterissä kampanjan tagilla #siksiluotanpoliisiin, koska poliisi on auttanut sekä minua että läheisiäni hädän hetkellä useaan otteeseen, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kertoo.
Poliisi suojelee oman henkensä uhalla
Antikaisella on poliisin luotettavuudesta omakohtaista kokemusta saatuaan tappouhkauksen toukokuussa 2016. Uhkaaja ja tämän veli hyökkäsivät tilannetta selvittämään saapunutta poliisipartiota vastaan miekalla ja puukolla Joensuun keskustassa. Veljeskaksikko tuomittiin useista rikoksista ehdottomaan vankeuteen.
– Suomen poliisi suojelee suomalaisia oman henkensä uhalla päivittäin, mutta vasemmistoanarkistit huutelevat Twitterissä, että poliisiin ei pidä luottaa. Poliisi tekee tärkeää, vaarallista ja usein epäkiitollista työtä yhteiskuntarauhan turvaamiseksi ja lainrikkojien saattamiseksi vastuuseen teoistaan. Tavalliset suomalaiset ymmärtävät tämän ja kunnioittavat poliisien työtä, toisin kuin nämä kiittämättömät nulikat, Antikainen moittii.
Mikä on anarkistien motiivi vastustaa poliisia?
Antikainen ihmettelee myös, haluaisivatko poliiseja parjaavat anarkistit poliisit pois turvaamasta heidän mielenosoituksiaan.
– Kun anarkistit istuvat keskellä tietä, keskeinen syy poliisin läsnäololle on mielenosoittajien oman turvallisuuden takaaminen. Kysymys kuuluu, mikä näiden anarkistien motiivi poliisin vastustamiseen on. Haluaisivatko he, että poliisi ei olisi suojelemassa heidän mielenosoituksiaan, ja olisivatko he välittömästi itkemässä poliisia apuun, kun heidän mielenosoituksensa kohtaisi vastarintaa? Antikainen pohtii.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- poliisin luotettavuus Elinkeinoelämän valtuuskunta All Cops Are Bastards ACAB somekampanjat vasemmistoanarkistit mielenosoitukset anarkistit Sanna Antikainen Twitter Poliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Poliisitaustainen kaupunginvaltuutettu kyllästyi poliisikollegoiden löysäilyyn Mannerheimintien blokanneita anarkisteja kohtaan: ”Päätin juuri pistää eläkepaperit sisään”

Anarkistien blokki estää hälytysajoneuvojen liikkumisen Helsingin pääväylällä – ”Ihmettelen, että sisäministeri fanittaa tätä porukkaa”

Ari Koponen ministeri Ohisalon lausunnoista: ”Kylmäävää luettavaa”

Antikainen vaatii palkanlisää niskoittelevia mielenosoittajia kaitsemaan joutuville poliiseille: ”Kaikki sympatiani ovat niiden kenttäpoliisien puolella, jotka tätä sirkusta joutuvat valvomaan”
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista
Perussuomalainen kaupunginvaltuutettu Vilhelm Junnila vaatii Turkua perumaan suunnitellun islamilaisen kulttuurikeskuksen tonttivarauksen ja eväämään hankkeelta kaiken taloudellisen tuen. Junnila varoittaa jättimoskeijan luovan riskejä rinnakkaisyhteiskunnan syntymiselle ja poliittisen islamin vaikutusvallalle. Perussuomalaisten valtuustoryhmä muistuttaa Helsingin suurmoskeijahankkeen kariutumisesta ja vaatii hankkeen ulkomaisen rahoituksen sekä luokkahuoneiden opetussisältöjen perusteellista selvittämistä.

Taksiraiskaukset kasvussa: Helsingin Sanomat pyrkii peittelemään sitä, että tekijät ovat pääosin maahanmuuttajataustaisia
Helsingin Sanomat uutisoi taksikuskien seksuaalirikosten räjähdysmäisestä kasvusta Helsingissä. Otsikko ja juttu pyrkivät vierittämään vastuuta vuoden 2018 taksiuudistukselle, vaikka lehden läpi käymässä aineistossa jokainen tuomittu tekijä oli maahanmuuttajataustainen.

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan
Somalitaustaiseen kansanedustajaan kohdistuu useita rikostutkintoja ja kohuväitteitä. Rikosepäilyjen todistaminen todeksi voi olla vaikeaa, koska Ilhan Omarin virallista syntymäaikaa ei tiedetä ja koska tutkintaan liittyvien henkilöiden mahdollisten sukulaisuussuhteiden todistaminen vaatisi DNA-testejä. Omasta mielestään Ilhan Oman on viaton eikä "tietääkseen" ole mennyt naimisiin oman veljensä kanssa.

Helsingin Sanomat punoi tarinan taksikuskeja häiritsevistä suomalaisista naisista
Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia
Aftonbladetin mukaan poliisi keskeytti viikonloppuna epäillyn sukuelinten silpomisen uppsalalaisessa kauneushoitolassa. Epäillyn teon kohteena oli alle viisivuotias tyttö. Yhdellä kiinniotetuista oli päällään lääkärin työasu ja käsissään kirurgisia instrumentteja. Kahdeksan kiinniotetun joukossa oli saman perheen jäseniä, ja viranomaiset ottivat paikalta lapsia huostaan.

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle
SDP:n eduskuntavaaliehdokas ja somelääkäri Atte Virolainen on julkaissut Instagramissa kyseenalaisen kuvamanipulaation, jossa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman esitetään samassa kuvassa kahden muun julkisuudessa kohua aiheuttaneen henkilön kanssa. Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Virolaisen toimintaa viestipalvelu X:ssä.

Pitkän linjan keskustavaikuttaja perussuomalaisiin – aloittaa Purran erityisavustajana
Valtiovarainministeri Riikka Purra on kutsunut erityisavustajakseen valtiotieteiden maisteri Janne Laineen. Hän aloittaa tehtävässään tänään. Laine on tehnyt pitkän uran kuntajohtajana ja keskustan luottamustehtävissä.

Psykologi selittää woken sekä maahanmuuttosokeuden – narsismi mädätti kulttuurin ja some nuorten aivot
Uutuuskirjassaan Liisa Keltikangas-Järvinen pohtii, miksi voimme huonommin kuin koskaan, vaikka elämme monella mittarilla parasta aikaa. Legendaarisen psykologin näkemykset valaisevat myös woke-hysteriaa sekä narsistisen eliitin maahanmuuttosokeutta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää











