

PS ARKISTO
Antikainen: Vasemmistoliitto levittää Hamasin propagandaa yhdessä STT:n kanssa – syyttää sairaalaiskusta Israelia ennen kuin iskun tekijää on edes selvitetty
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee, kuinka vasemmistoliiton kansanedustajat ovat tviiteissään vihjailleet lähes varmana tietona, että Israel olisi Gazan sairaalaiskun takana.
Gazan kaistalla Al-Ahli Arab -sairaalan kupeessa tapahtui voimakas räjähdys tiistai-iltana. Räjähdys surmasi ja haavoitti suuren määrän ihmisiä. Uhrien tarkkaa määrä ei tiedetä, koska esimerkiksi terroristijärjestö Hamasin johtamaan hallintoon kuuluva Gazan terveysministeriö on ilmoittanut uhriluvuksi 500 kuollutta, kun taas Gazan siviilipuolustuksen tiedottaja on puhunut 300 kuolleesta.
Tiedot iskusta ovat hyvin ristiriitaisia. Israel ja palestiinalaiset syyttävät iskusta toisiaan. Koko Lähi-idän alueella on ollut laajoja mielenosoituksia ja tilanne on kiristynyt äärimmilleen. Sairaalaisku on tuonut ihmiset kaduille, vaikka iskun aiheuttajasta ei ole selvää tietoa.
Andersson ja Honkasalo tuomareina
Sanna Antikainen ihmettelee, kuinka vasemmistoliiton kansanedustajat ovat tviiteissään vihjailleet lähes varmana tietona, että Israel olisi iskun takana.
– Vasemmistoliiton kansanedustaja Li Andersson tviittasi keskiviikkona 18.10. muun muassa, että ”isku sairaalaan on kammottava sotarikos…Israelin on lopetettava kv-oikeuden vastainen saarto heti”. Saman puolueen kansanedustaja Veronica Honkasalo oli jakanut tviitin ja lisäksi kirjoitti omassa tviitissään samana päivänä, että ”Gazan kv-oikeuden vastainen saarto lopetettava heti…kaikki iskut siviilejä kohtaan lopetettava välittömästi”.
– Vasemmiston kansanedustajat tekevät siis johtopäätöksiä, että iskun tekijä on Israel jo ennen kuin siitä on saatu selvää varmuutta. Toisin sanoen he levittävät Hamasin propagandaa, Antikainen sanoo.
STT vasemmiston linjoilla
Suomen Tietotoimisto kirjoitti twitter-tilillään sairaalaiskun jälkeen, että ”Israelin isku Gazassa sijaitsevaan sairaalaan on surmannut 200-300 ihmistä, sanoo terveysministeriö Gazassa”.
– Jopa STT on siis etunenässä levittämässä Hamasin propagandaa tietämättä mitä tarkalleen ottaen on tapahtunut. Alustavien analyysien mukaan vaikuttaa nimittäin siltä, että kyseessä on ollut Islamilaisen Jihadin raketti, joka on joko harhautunut väärille raiteille tai räjähtänyt ennen aikojaan, Antikainen sanoo.
Asiantuntija ihmettelee
Kansainvälisen politiikan asiantuntija Risto E.J. Penttilä sanoi Huomenta Suomen haastattelussa keskiviikkona, että kysymys on merkittävästä vaarallisesta eskalaatiosta tässä sodassa. Penttilä myös toteaa haastattelussa, että ”kyllä Israel olisi nyt tosi tyhmä, jos juuri nyt tämän iskun tekisi, kun Biden on tulossa sinne ja halutaan näyttää, ettei Israel ole niin paha kuin tässä on puhuttu”.
– Se että vasemmistoliitosta ollaan heti syyttämässä Israelia, vaikka räjähdyksen aiheuttajasta ei ole selvyyttä, osoittaa jälleen kerran heidän antisemitistisen ja asenteellisen suhtautumisensa Israelia kohtaan. Mutta se, että STT lähtee mukaan Hamasin propagandaan ja antisemitistiseen tulkintaan tapahtumista on käsittämätöntä.
Vaarallista propagandaa
Antikaisen mukaan sekä vasemmiston että STT:n tulisi ymmärtää, että propagandan levittämisellä ja vihan lietsomisella voi olla vakavat seuraukset. Koko Lähi-idän alue on räjähdysherkässä tilassa. Sillä voi olla vaikutuksia myös Eurooppaan.
– Olemmehan juuri nähneet, kuinka yksittäinen Isis-terroristi ampui kaksi ruotsalaista jalkapallofania Brysselissä. Nyt on oltava malttia, odotettava selvitys tapahtuneesta ja vältettävä vihan lietsomista. Maailmantilanne on tällä hetkellä vaarallinen. Mitä tahansa voi tapahtua ja missä tahansa varsinkin juutalaisille, Antikainen varoittaa.
– Kun propaganda on kerran lähtenyt liikkeelle, voi olla vaikea saada kansalaiset enää uskomaan selvityksiin, vaikka todisteet osoittaisivat Israelin olevan tässä kohtaa syytön. Poliitikkojen ja tiedotusvälineiden ei pidä levittää terroristijärjestön väitteitä totuutena. Antisemitismi on nousussa ja se on äärimmäisen huolestuttavaa. Israel on jo kehottanut kansalaisiaan poistumaan Turkista mahdollisimman nopeasti. Emme halua holokausti kakkosta, Antikainen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sairaalaisku tiedotusvälineet STT Gaza Lähi-itä Hamas Juutalaiset Antisemitismi Propaganda Veronika Honkasalo Israel ISIS Li Andersson Vasemmisto Ruotsi Terrorismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ranskalaisopettajan surmaaja julistautui Isis-kannattajaksi – hänet oli tarkoitus karkottaa maasta jo 2014

Presidentti Joe Biden: Hamas on joukko pelkureita, joka piiloutuu siviilien taakse

Biden ilmaisi Netanjahulle mielipiteensä Gazan sairaalaiskun syyllisestä: ”Ette te”

Hamasin hyökkäys Israeliin sai terroristien kannattajat mielenosoituksiin ja juhlimaan ympäri maailmaa

Antikainen: Vasemmistoliitto tukee terroristeja vähättelemällä Hamasin hyökkäystä Israelin valtiota ja kansaa kohtaan

Black Lives Matterin sakea ulostulo tyrmistyttää – osoittaa tukeaan Hamasin julmalle hyökkäykselle

Saksan varaliittokansleri: ”Juutalaisten kuolemaa juhlivat maahanmuuttajat ulos maasta”

CNN: Hamasin terroristeilla oli kidutusoppaat mukana hyökkäyksessä

Europarlamentti: Juutalaisvastaisuus nousee huolestuttavasti
Viikon suosituimmat

Kolumni: Tuntematon suvivirsi – harva tietää lempeän kesälaulun karmean taustan
Poliittiseksi pelinappulaksi joutunut virsi 571, "Jo joutui armas aika", kytkeytyy suomalaisuuden syntymiseen syvällisemmin kuin monet nykyään ymmärtävät. Se muistuttaa esivanhempiemme karmeista kohtaloista ja suomalaisen sisun synnystä. Siihen liittyvät niinkin ajankohtaiset puheenaiheet kuin sään ääri-ilmiöt, Venäjän uhka ja pandemia, kirjoittaa tiedetoimittaja Marko Hamilo.

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

Ministeri Rydman vastaan Suvivirrestä valittanut espoolaismies Iltalehden studiossa – ”Hyvänen aika…”
Keskustelu Suvivirrestä kuumeni jälleen, kun Espoon kaupunki sai uhkasakon koulun juhliin liittyvästä tapauksesta. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kommentoi kohua Iltalehden suorassa lähetyksessä ja kiisti, että Suvivirsi olisi ihmisoikeusloukkaus.

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin
Uniper oli suomalaisten huijaamista alusta katkeraan loppuun asti. Näin arvioi Pauli Vahtera kriittisessä blogikirjoituksessaan sitä, miten suomalaiset onnistuivat tärväämään kirjoittajan laskujen mukaan 9 miljardia euroa Uniperiin, kun Saksa tekee Uniperista 12 miljardin euron voiton. Fortum on kysymyksiä herättävä malliesimerkki siitä, miten pörssilistatun valtionyhtiön valta ja vastuut eivät välttämättä kohtaa.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

Ministeri Rydman ojentaa: Yhdenvertaisuuslautakunnan Suvivirsi-päätös selvästi perustuslain vastainen
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kritisoi voimakkaasti Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjausta Espoon koulujen kevät- ja joulujuhlien virsilaulusta. Näyttäisi ilmeiseltä, että yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjaus on selvästi virheellinen ja vastoin vakiintunutta perustuslaintulkintaa.

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.

Työperäinen maahanmuutto jakaa ay-eliittiä: Akava luisui radikaalille linjalle
SAK ja Akava torjuvat EK:n vaatimuksen 45 000 vuosittaisesta työperäisestä maahanmuuttajasta. Siihen yhteinen sävel loppuu. Saatavuusharkinnassa SAK asettuu osin perussuomalaisten kannalle, Akava sen sijaan haluaa luopua järjestelmästä kokonaan.

Imaami avasi Birminghamin uuden muslimipormestarin virkaanastujaistilaisuuden islamilaisella rukouksella
Britannian toiseksi suurimman kaupungin pormestariksi on valittu pakistanilaistaustainen maahanmuuttaja, joka on harras muslimi. Juhlallisen virkaanastujaistilaisuuden avasi imaami islamilaisella rukouksella. Monissa muissakin Britannian kaupungissa on ollut muslimipormestari, ja jotkut muslimit ovat edenneet ministeriksi asti.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














