

PS ARKISTO
Antikainen: Vasemmistoliitto levittää Hamasin propagandaa yhdessä STT:n kanssa – syyttää sairaalaiskusta Israelia ennen kuin iskun tekijää on edes selvitetty
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee, kuinka vasemmistoliiton kansanedustajat ovat tviiteissään vihjailleet lähes varmana tietona, että Israel olisi Gazan sairaalaiskun takana.
Gazan kaistalla Al-Ahli Arab -sairaalan kupeessa tapahtui voimakas räjähdys tiistai-iltana. Räjähdys surmasi ja haavoitti suuren määrän ihmisiä. Uhrien tarkkaa määrä ei tiedetä, koska esimerkiksi terroristijärjestö Hamasin johtamaan hallintoon kuuluva Gazan terveysministeriö on ilmoittanut uhriluvuksi 500 kuollutta, kun taas Gazan siviilipuolustuksen tiedottaja on puhunut 300 kuolleesta.
Tiedot iskusta ovat hyvin ristiriitaisia. Israel ja palestiinalaiset syyttävät iskusta toisiaan. Koko Lähi-idän alueella on ollut laajoja mielenosoituksia ja tilanne on kiristynyt äärimmilleen. Sairaalaisku on tuonut ihmiset kaduille, vaikka iskun aiheuttajasta ei ole selvää tietoa.
Andersson ja Honkasalo tuomareina
Sanna Antikainen ihmettelee, kuinka vasemmistoliiton kansanedustajat ovat tviiteissään vihjailleet lähes varmana tietona, että Israel olisi iskun takana.
– Vasemmistoliiton kansanedustaja Li Andersson tviittasi keskiviikkona 18.10. muun muassa, että ”isku sairaalaan on kammottava sotarikos…Israelin on lopetettava kv-oikeuden vastainen saarto heti”. Saman puolueen kansanedustaja Veronica Honkasalo oli jakanut tviitin ja lisäksi kirjoitti omassa tviitissään samana päivänä, että ”Gazan kv-oikeuden vastainen saarto lopetettava heti…kaikki iskut siviilejä kohtaan lopetettava välittömästi”.
– Vasemmiston kansanedustajat tekevät siis johtopäätöksiä, että iskun tekijä on Israel jo ennen kuin siitä on saatu selvää varmuutta. Toisin sanoen he levittävät Hamasin propagandaa, Antikainen sanoo.
STT vasemmiston linjoilla
Suomen Tietotoimisto kirjoitti twitter-tilillään sairaalaiskun jälkeen, että ”Israelin isku Gazassa sijaitsevaan sairaalaan on surmannut 200-300 ihmistä, sanoo terveysministeriö Gazassa”.
– Jopa STT on siis etunenässä levittämässä Hamasin propagandaa tietämättä mitä tarkalleen ottaen on tapahtunut. Alustavien analyysien mukaan vaikuttaa nimittäin siltä, että kyseessä on ollut Islamilaisen Jihadin raketti, joka on joko harhautunut väärille raiteille tai räjähtänyt ennen aikojaan, Antikainen sanoo.
Asiantuntija ihmettelee
Kansainvälisen politiikan asiantuntija Risto E.J. Penttilä sanoi Huomenta Suomen haastattelussa keskiviikkona, että kysymys on merkittävästä vaarallisesta eskalaatiosta tässä sodassa. Penttilä myös toteaa haastattelussa, että ”kyllä Israel olisi nyt tosi tyhmä, jos juuri nyt tämän iskun tekisi, kun Biden on tulossa sinne ja halutaan näyttää, ettei Israel ole niin paha kuin tässä on puhuttu”.
– Se että vasemmistoliitosta ollaan heti syyttämässä Israelia, vaikka räjähdyksen aiheuttajasta ei ole selvyyttä, osoittaa jälleen kerran heidän antisemitistisen ja asenteellisen suhtautumisensa Israelia kohtaan. Mutta se, että STT lähtee mukaan Hamasin propagandaan ja antisemitistiseen tulkintaan tapahtumista on käsittämätöntä.
Vaarallista propagandaa
Antikaisen mukaan sekä vasemmiston että STT:n tulisi ymmärtää, että propagandan levittämisellä ja vihan lietsomisella voi olla vakavat seuraukset. Koko Lähi-idän alue on räjähdysherkässä tilassa. Sillä voi olla vaikutuksia myös Eurooppaan.
– Olemmehan juuri nähneet, kuinka yksittäinen Isis-terroristi ampui kaksi ruotsalaista jalkapallofania Brysselissä. Nyt on oltava malttia, odotettava selvitys tapahtuneesta ja vältettävä vihan lietsomista. Maailmantilanne on tällä hetkellä vaarallinen. Mitä tahansa voi tapahtua ja missä tahansa varsinkin juutalaisille, Antikainen varoittaa.
– Kun propaganda on kerran lähtenyt liikkeelle, voi olla vaikea saada kansalaiset enää uskomaan selvityksiin, vaikka todisteet osoittaisivat Israelin olevan tässä kohtaa syytön. Poliitikkojen ja tiedotusvälineiden ei pidä levittää terroristijärjestön väitteitä totuutena. Antisemitismi on nousussa ja se on äärimmäisen huolestuttavaa. Israel on jo kehottanut kansalaisiaan poistumaan Turkista mahdollisimman nopeasti. Emme halua holokausti kakkosta, Antikainen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sairaalaisku tiedotusvälineet STT Gaza Lähi-itä Hamas Juutalaiset Antisemitismi Propaganda Veronika Honkasalo Israel ISIS Li Andersson Vasemmisto Ruotsi Terrorismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ranskalaisopettajan surmaaja julistautui Isis-kannattajaksi – hänet oli tarkoitus karkottaa maasta jo 2014

Presidentti Joe Biden: Hamas on joukko pelkureita, joka piiloutuu siviilien taakse

Biden ilmaisi Netanjahulle mielipiteensä Gazan sairaalaiskun syyllisestä: ”Ette te”

Hamasin hyökkäys Israeliin sai terroristien kannattajat mielenosoituksiin ja juhlimaan ympäri maailmaa

Antikainen: Vasemmistoliitto tukee terroristeja vähättelemällä Hamasin hyökkäystä Israelin valtiota ja kansaa kohtaan

Black Lives Matterin sakea ulostulo tyrmistyttää – osoittaa tukeaan Hamasin julmalle hyökkäykselle

Saksan varaliittokansleri: ”Juutalaisten kuolemaa juhlivat maahanmuuttajat ulos maasta”

CNN: Hamasin terroristeilla oli kidutusoppaat mukana hyökkäyksessä

Europarlamentti: Juutalaisvastaisuus nousee huolestuttavasti
Viikon suosituimmat

Viraalivideo Minnesotan somalien päivähoitobisneksistä on saanut yli 110 miljoonaa katsojaa – valtamedia vaikenee
Nuori tubettaja lähti kameran kanssa kiertämään Minnesotan suurimman kaupungin päiväkoteja ihmetellen, että miksi ovet eivät aukene hänelle. Lapsia ei näkynyt missään, vaikka monissa kohteissa piti olla päiväkoti, jossa hoidetaan päivittäin sataa lasta ja joka saa siitä hyvästä miljoonatuet vuodessa. Paljastusvideo on saanut somessa valtavasti katsojia, mutta vasemmistolainen valtamedia vaikenee siitä visusti.

Veronmaksajilta miljoonia somali- ja monikulttuuriyhdistyksille STEA:n kautta – rahojen käyttö pitkälti salattu, julkisuus puuttuu
Somali- ja monikulttuuriyhdistyksille on jaettu vuosikausia huikeita summia, jotka nousevat useisiin miljooniin euroihin. Avustusten saajien joukossa on vuodesta toiseen samoja yhdistyksiä, joiden toiminnasta tiedetään joko vähänlaisesti tai ei mitään. Perussuomalaisten helsinkiläinen varavaltuutettu Mika Merano esittää julkista tukea saaville yhteisöille lisää velvollisuuksia avata rahankäyttöään – tai vaihtoehtoisesti rahahanat kokonaan kiinni.

Onni Rostila: Minnesotan somalien massiivinen tukihuijaus paljastaa länsimaisen liberalismin sokean pisteen
Minnesotassa paljastuneet miljardiluokan tukihuijaukset ovat saaneet Onni Rostilan pohtimaan sitä, miten tällainen toiminta on ollut mahdollista. Vastaus liittynee siihen, että etniset ryhmät saapuvat uusiin kotimaihinsa ryhminä, eivät yksilöinä. - Valtakulttuuriin sopeutumiseen ei ole painetta, kannusteita eikä halua, Rostila toteaa.

Kotiavustaja raiskasi 100-vuotiaan – välttyi karkotukselta, koska siteet Ruotsiin ovat ”liian vahvat”
Monesti tuomittu rikollinen työskenteli kotiavustajana ja raiskasi ainakin yhden vanhuksen työssä ollessaan. Irakilaismies ehti jäädä sairauslomallekin, ennen kuin yhteiskunta havahtui rikoksiin. Mies sai vankeustuomion raiskauksesta mutta aiemmistakin tuomioista huolimatta välttyi karkotukselta, koska hänen siteensä Ruotsiin "painoivat enemmän".

Helsingin yliopiston kunniatohtori on poliisin vanha tuttu – sai syytteen niskoittelusta Elokapina-mielenosoituksessa
Ruotsalainen vasemmistoaktivisti Greta Thunberg on syytteessä niskoittelusta poliisia vastaan. Syyte koskee Helsingissä kesällä 2024 järjestettyä Elokapinan mielenosoitusta, jossa poliisi kantoi mielenosoittajia pois ajoradalta. Vastikään Thunberg on myös jäänyt poliisin haaviin muun muassa Lontoossa.

Italialaisten palestiinalaisille lahjoittamat avustukset menivätkin terroristeille – Rydman: ”Kukapa olisi arvannut”
Italialaisten lahjoitukset humanitaariseen apuun päätyivätkin Hamasin terroristeille, Helsingin Sanomat kertoo. HS:n mukaan Italian viranomaiset ovat pidättäneet useita ihmisiä epäiltyinä terroristijärjestö Hamasin rahoittamisesta hyväntekeväisyysjärjestöjen kautta.

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen
Ensi vuoden alussa pysyvän oleskeluluvan edellytyksiä tiukennetaan lakimuutoksilla muun muassa niin, että vaadittavaa yhtäjaksoista oleskeluaikaa pidennetään. Lisäksi hakijalta edellytetään tiukempaa nuhteettomuutta, suomen tai ruotsin kielen taitoa sekä työhistoriaa.

Puolet ruotsalaisista burkakiellon kannalla – vihervasemmisto vastustaa luonnollisista syistä
Ajatus kasvot kokonaan peittävien huivien kieltämisestä julkisilla paikoilla nousee Ruotsissa toistuvasti esiin ja näin on tapahtunut erityisesti nykyisen porvarihallituksen aikana. SVT:n ja mielipidetutkimusyhtiö Verianin kyselyn mukaan burkan ja niqabin kieltoa kannattaa jo useampi ruotsalainen kuin vastustaa.

Mäenpää: Kuinkahan paljon taloudelle haitallinen maahanmuutto kasvattaa bruttokansantuotettamme?
Iltalehti kertoo tuoreessa talousjutussaan kuluttajien luottamuksen talouteen heikentyneen taas. Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää liittää heikon kuluttajaluottamuksen sekä rakentamisen alamäen haittamaahanmuuton aiheuttamiin kustannuksiin. Mäenpää arvostelee erityisesti vastaanottokeskusten, tulkkauspalvelujen ja asuntorakentamisen roolia talouden rakenteissa ja kertoo Suomen eläneen yli varojensa.

12-vuotias epäiltynä murhasta Malmössä – nuorin koskaan ampujaksi epäilty
Parikymppinen mies ammuttiin kuoliaaksi autoonsa Malmössä joulun alla. Murhasta epäillään 12-vuotiasta poikaa. Lapsi soitti itse poliisille ja ilmoittautui murhan tekijäksi vain tunteja tapahtuman jälkeen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää










