

Arja Juvonen A-talk-ohjelmassa. Arkistokuvaa. / YLE kuvakaappaus
Arja Juvonen: Sipilän annettava heti eduskunnalle pääministerin ilmoitus Oulun tilanteesta – ”tilanne voi eskaloitua siten, että kansalaiset kokevat, ettei asia ole enää viranomaisten käsissä”
Kansanedustaja Arja Juvonen vaatii, että pääministeri Juha Sipilän on heti annettava eduskunnalle pääministerin ilmoitus Oulun tilanteesta ja niistä akuuteista hallituksen toimista, joita tullaan tekemään Suomen turvallisuustilanteen palauttamiseksi.
– Pääministerin on kerrottava koko Suomen kansalle se, että miten tästä tilanteesta päästään eteenpäin, kansanedustaja Arja Juvonen (ps) vaatii.
– Koko Suomen kansa on järkyttynyt Oulun tapaukseen liittyen ja tilanne aiheuttaa ihmisissä pelkoa, inhoa ja pettymystä. Hallituksen on kerrottava heti ne toimenpiteet ja akuutit toimet, jolla turvallisuus ja turvallisuuden tunne saadaan palautettua tähän maahan, Juvonen vaatii.
– Ilman tiukkoja ja kovia toimenpiteitä tilanne voi eskaloitua siten, että kansalaiset kokevat, ettei asia ole enää viranomaisten käsissä. Hallituksella täytyy olla vastauksia ja toimia mietittynä. Julkisuuteen on kerrottu kymmenen kohdan asialistasta, jolla haetaan tilanteelle korjausta. Mikä se lista on, Juvonen kysyy.
Kansanedustaja Juvonen jatkaa:
– Pääministeri Sipilä lausui, että hän ei tiedä, kuinka paljon Suomessa oleskelee laittomasti maassa olevia (Iltalehti 12.1.2019). Miksi ihmeessä ei tiedä? Miten se on mahdollista ettei tiedä? Kuitenkin Suomen hallitus on ollut valmis laittamaan suomalaisten veronmaksajien rahoja näiden näkymättömien oleskelijoiden palvelujen tuottamiseen.
– Sosiaali ja terveysvaliokunnassa käsiteltiin vuonna 2016 muun muassa lakiesitys, joka oikeuttaa laittomasti maassa oleskelevat, myös kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet, maksuttomiin sosiaali- ja terveyspalveluihin. Tähän valtion budjetti kohdentaa rahaa 5,4 miljoonaa.
– Visaa ei pidä vinguttaa näissä asioissa, eikä suomalaiset tule sietämään nykyistä tilannetta. Suomalaisten on tiedettävä, että mihin ja kenelle rahat menevät. Luottamustamme ei saa käyttää väärin. Yksi keino olisi henkilöiden rekisteröinti, jotta valtio tietäisi keitä ja missä nämä ihmiset ovat ja liikkuvat. Perussuomalaiset ovat esittäneet sosiaali- ja terveysvaliokunnassa jo vuosi sitten paperittomien rekisteröintiä, Juvonen muistuttaa.
Juvonen muistuttaa tehneensä joulukuussa 2018 keskustelualoitteen heti Oulun tapausten paljastuttua. Hän esitti eduskuntaan ajankohtaiskeskustelua aiheesta, mutta hallitus ei sitä halunnut tuoda täysistuntoon.
– Vaadin nyt pääministerin ilmoitusta turvallisuustilanteeseen liittyen, mutta sitä vaatii myös kansa. Myös kansanedustajien tulee saada tietää tilanne kansaa edustaessaan. Tämä selvisi myös viikonlopun toritapahtumissa. Suomen kansa ei tyydy enää hiljaisuuteen, Juvonen kertoo toriterveiset.
Juvonen kertoi asiasta tiedotteella.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Oulun tapahtumat kauhistuttavat suomalaisia

Perussuomalaiset syyttävät Sipilää Oulun tapahtumista – ”Se mitä tänään on uutisoitu, ei valitettavasti jää tähän”

Vain hetki sitten Sipilä ilmoitti, ettei halua helpottaa rikollisten maahanmuuttajien karkoittamista – Halla-aho: Jos hallituksella olisi selkäranka, se pyytäisi anteeksi ja eroaisi

IS: Helsingistä otettu kiinni kolme ulkomaalaistaustaista miestä – epäily törkeistä lapseen kohdistuvista seksuaalirikoksista

Lahtelaislehti kertoo, kuinka ”ostarinuorukaiset” ensin voittavat alaikäisten tyttöjen luottamuksen alkoholilla – ja myöhemmin he ivaavat näitä julkisesti

Huhtasaari: ”Perussuomalaisilla on jatkuvasti ollut konkreettisia ratkaisumalleja maahanmuuttopolitiikkaan – tarjoamme jälleen kerran yhteistyön kättä”
Viikon suosituimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa
Ylen työntekijöiden epäasiallinen käytös työterveysvastaanotoilla on herättänyt huolta palveluntarjoajassa. Asiasta kertoo Ylen ohjelmatyöntekijöiden ammattijärjestö YOT jäsenviestissään. Järjestön mukaan tilanne voi pahimmillaan vaikuttaa työterveyslääkäreiden saatavuuteen.

Reijonen: Elokapinan uusin tempaus on älyttömyydessään tuomittava

Tekoäly etsi tukihuijareita – lopputulos ei miellyttänyt ja projektit lopetetaan
Ruotsin Försäksingskassanin ja Suomen Kelan käsissä paljon puhutusta tekoälystä (AI) tuli kuuma peruna. Algoritmi ohjasi epäilyt tukien väärinkäytöstä potentiaalisimpiin ihmisryhmiin. Tuloksissa olikin sitten kyse, kuinka ollakaan, syrjinnästä sukupuolen, etnisyyden, tulotason ja koulutustason perusteella.

Saksan liittokansleri haluaa eroon 80 prosentista Saksassa asuvista syyrialaisista – paha mieli purkautui välittömästi punavihreässä kuplassa
Saksan kristillisdemokraattinen liittokansleri Friedrich Merz ilmoitti maanantaina pyrkivänsä siihen, että noin 80 prosenttia Saksassa oleskelevista yli 900 000 syyrialaisista voisi palata kotimaahansa kolmen vuoden kuluessa. Merz teki ilmoituksen yhteisessä lehdistötilaisuudessa Syyrian siirtymävaiheen presidentin kanssa Berliinissä.

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ihmettelee Facebook-kirjoituksessaan Opetushallituksen harjoittamaa islamin valkopesua. Koposen mukaan Opetushallituksen tavoitteet islamin osalta sisältävät jopa suoranaisia valheita.

Nämä mepit äänestivät EU-parlamentissa turvapaikkaturismin kiristämistä vastaan
EU-parlamentti äänesti viime viikolla paluuasetuksesta, joka mahdollistaa kielteisen päätöksen saaneiden turvapaikanhakijoiden palauttamisen lähtö- tai kauttakulkumaan sijasta kolmanteen maahan, jonka kanssa on tehty kahdenvälinen tai EU-tason sopimus palautuskeskuksesta.

Kokoomus puolustaa järjestörälssiä – syy löytyy vallasta ja palkintoviroista
Kokoomusnaiset tyrmistyivät sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin esityksestä säätää järjestöpomoille palkkakatto. Se uhkaa horjuttaa maan tapaa, jossa poliittinen eliitti on hallinnut veronmaksajien rahoilla pyöriviä järjestöjä.

Nyt tuli reaktio työterveyskohuun – Ylen hyvinvoinnin päällikkö kommentoi tilannetta
Ylen osaamisen, uudistumisen ja hyvinvoinnin päällikkö Elisa Venäläinen kommentoi nyt Suomen Uutisten esille nostamaa kohua, joka kytkeytyy Ylen työntekijöiden epäasialliseen käytökseen työterveyshuollossa.

Jopa 1,57 miljardia Suomesta ulkomaille: Maahanmuuttajien rahalähetykset kasvussa, epäviralliset siirrot jäävät piiloon
Maahanmuuttajien rahalähetykset kotimaihinsa ovat kasvaneet merkittävästi viimeisen vuosikymmenen aikana. Tilastot kertovat tosin vain osan totuudesta, sillä epävirallisia kanavia pitkin kulkeva valuutta jää virallisten lukujen ulkopuolelle. Romahtaneessa valtiossa siirtorahalla voi olla ratkaiseva merkitys arjen selviämistaistelussa.

Kansanedustaja Eveliina Heinäluoma omistaa useita Hitas-asuntoja – samaan aikaan SDP vaatii omistuksille rajoituksia
Sosialidemokraattien kansanedustaja ja Helsingin kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Eveliina Heinäluoma omistaa kolme hintasäänneltyä Hitas-asuntoa Helsingissä. Samaan aikaan SDP ajaa usean Hitas-asunnon omistusrajoituksia.
Uusimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää









