

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
BLM:n riveistä lietsotaan juutalaisvastaista retoriikaa
Muutama viikko George Floydin kuoleman jälkeen mielenosoittajat tuhosivat Los Angelesissa juutalaisten liiketiloja ja he tuhrivat synagogan seiniä vihamielisillä iskulauseilla.
BLM-liikkeessä vaikuttavalle afrikkalais-amerikkalaisen eli mustan väestön antisemitismille löytyy syitä esimerkiksi lähihistoriasta.
– 1960-luvulla Nation of Islamin nousu tunnetuksi uskonyhteisöksi on yksi syy siihen. Sen kannattajissa on paljon antisemitismiä kannattavia jäseniä. Lisäksi afrikkalais-amerikkalaiset ja juutalaiset ovat historiassa joutuneet esimerkiksi kilpailemaan samoista työpaikoista, sanoo Yhdysvaltain historian dosentti Markku Ruotsila.
Polttoaineena kateus
USA on hyvin monikerroksinen.Väestön juutalaisista 15 prosenttia ei ole valkoisia. Ruotsila mainitsee esimerkiksi antisemitistisen Black Hebrews -liikkeen, joka yhdistää kristinuskon ja juutalaisuuden.
– Sen toiminnasta osa on antisemitististä. Mutta ei suinkaan kaikki. Arvioiden mukaan liikkeeseen kuuluu yli 140 uskonyhteisöä. New Yorkin kaupungissa toimii useita tämän liikkeen täysin antisemitistisiä uskonyhteisöjä esimerkiksi Israelite Church of God in Jesus Christ. Toinen samankaltainen ja yhtä antisemitistinen Sicarii Black Hebrew Israelites löytyy San Diegosta, Ruotsila tarkentaa.
Ruotsilan mukaan näiden liikkeiden väestö on hyvin köyhää.
– Polttoaineena antisemitismille toimii hyvin esimerkiksi se, että vuokranantajat ovat juutalaisia, hän lisää.
BLM vastustaa rasismia, mutta…
Ihmisoikeusjärjestö Simon Wiesenthal -keskuksen tutkija Abraham Cooper peräsi afrikkalais-amerikkalaisilta johtajilta yhteistyötä rasismin ja antsemitismin torjumisessa CBS:n haastattelussa.
Hän sanoi olevansa hyvin huolestunut BLM-liikkeen nimissä tapahtuneista juutalaisvastaisista mielenosoituksista.
Cooper kysyi haastattelussa, että miten alunperin rasismia vastustaneeseen BLM:n sanomaan voi sisältyä Twitterissäkin levinnyt iskulause: juutalainen, valkoinen ja etuoikeutettu. Cooper muistuttaa, että juutalaiset eivät olleet tarpeeksi valkoisia säästyäkseen holokaustilta.
Väestötilasto kertoo juutalaisväestön olevan värillinen. Noin viisi miljoonaa 14,5 miljoonasta juutalaisesta maailmanlaajuisesti ei ole valkoisia.
Islam-johtajan lietsovat puheet
Muutama viikko George Floydin kuoleman jälkeen mielenosoittajat tuhosivat Los Angelesissa juutalaisten liiketiloja ja he tuhrivat esimerkiksi synagogan seiniä vihamielisillä iskulauseilla. Myös ruotsalaisen diplomaatin Raul Wallenbergin patsasta vahingoitettiin. Perusteena ilmeisesti olivat Wallenberin toisen maailmansodan aikaiset toimet. Hän pelasti tuhansia unkarilaisia juutalaisia joukkomurhalta.
Yhdysvaltalainen räppari Ice Cube on noussut julkisuuteen juutalaisvastaisilla salaliittoteorioillaan ja esimerkiksi julkaisemalla natsiaikaista karikatyyriä muistuttavan pilkkakuvan. Räppäri tunnetaan myösamerikkalaisen vaikutusvaltaisen islam-johtajan, Nation of Islam -keskuksen johtajan Louis Farrakhan näkyvänä kannattajana. Sittemmin Ice Cube on katunut antisemitistisiä ulostulojaan.
CBS:n haastattelema tutkija Cooper kommentoi myös viimeaikaisia islam-johtaja Farrakhanin juutalaisvastaisia saarnoja, joissa hän esimerkiksi puhuu yhdysvaltalaispoliisien oppivan israelilaispoliiseilta silmitöntä tappamista.
BLM:n mielenosoituksissa on laulettu juutalaisvastaisia pilkkalauluja myös Lontoossa ja Pariisissa.
Repii juutalaisväestön rivejä
Tunnettu ekonomisti ja juutalaisvaikuttaja Morton Klein on ollut julkisuudessa BLM-liikkeen antisemitististen ulostulojen myötä. Hän on puhunut USA:n juutalaisten jakautuneesta suhtautumisesta BLM-liikkeen juutalaisvihaan. Kleinin mukaan osa sulkee silmänsä asialta.
Dosentti Ruotsilan mukaan USA:n juutalaisyhteisö on ollut pitkään jakautunut.
– Suurin osa heistä on demokraattien kannattajia. Juutalaiset asettuvat moraali- ja hyvinvointivaltiokysymyksissä vasemmalla. Tilannetta vaikeuttaa antisemitismin nousu ja Israel-kysymys.
HELI-MARIA WIIK
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hakkarainen Strasbourgissa: ”Juutalaisten kokemaan vainoon on puututtava lujin ottein”

Euroopan unionin perusoikeusviraston laaja antisemitismitutkimus vuodelta 2018: Äärimuslimit ovat suurin tunnistettu juutalaisvihaan syyllistyvä ryhmä

Mitä Saksassa oikein tapahtuu – vasemmisto flirttailee juutalaisvihalla ja syyttää ihmisvihamielisyydestä konservatiiveja

Yhdysvaltain demokraattipuolueen rivejä repii moni ristiriita – Newyorkilaista puolueaktiivia hiertää puolueen vasemmistolaisuus sekä Israel-vastaisuus

Rikostutkinta Malmössä – mellakoitsijat huusivat kuorossa juutalaisvastaisia iskulauseita

Jättiyhtiö Coca-Cola Company ohjeistaa työntekijöitään olemaan ”vähemmän valkoisia”

Minneapolisin äänestystulos tyrmäsi poliisilaitoksen remontin
Viikon suosituimmat

Empatiataululle kävi huonosti Tampereen valtuustossa: Demaripormestari pakitteli ja siirsi ihmisiä lokeroivan DEI-häkkyrän pois käsittelystä
Tampereen kaupunginvaltuuston kokouksessa maanantaina 19. tammikuuta käsiteltiin kaupungin uutta hyvinvointisuunnitelmaa 2026–2029, mutta siihen alun perin sisältynyt, kummallinen empatiataulu poistettiin ennen kokouksen alkua. Taulu siirrettiin jatkovalmisteluun, eikä sitä käsitelty valtuustossa.

Saksa velvoittaa turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin – kieltäytyminen leikkaa avustusta
Kunnat voivat Saksassa määrätä turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin pientä korvausta vastaan. Työstä kieltäytyvä menettää osan avustuksistaan. Useat poliitikot haluavat laajentaa saman käytännön kaikkiin työkykyisiin sosiaaliavun saajiin. Vuonna 1993 säädetty laki on palaamassa aktiiviseen käyttöön poliittisten ristiriitojen aiheuttaman tauon jälkeen.

Rotat jättävät uppoavan laivan Britanniassa: Konservatiivit loikkaavat joukolla Nigel Faragen kansallismieliseen puolueeseen
Britannian perinteinen kahden puolueen poliittinen järjestelmä luhistuu kiihtyvällä vauhdilla. Konservatiivipuolueen kansanedustajat loikkaavat yksi toisensa jälkeen gallupjohdossa paistattevaan Reform UK -puolueeseen, koska äänestäjien näkemykset ja huolet on sivuutettu johdonmukaisesti aivan liian pitkään. Britannian uusi suunta on yhä selvemmin Reform UK:n johtaja Nigel Faragen käsissä.

Kuka tai ketkä ovat ideoineet Tampereen kohutun Empatiataulun? – Kokoomuslainen apulaispormestari antaa videolla ratkaisevan vihjeen
Kokoomus ja SDP kiistelevät parhaillaan sosiaalisessa mediassa siitä, kuka vastaa Tampereen kohutun Empatiataulun suunnittelusta ja ideoinnista. Hanke on miellyttänyt erityisesti demaripormestari Ilmari Nurmista, mutta myös kokoomus on osallistunut sen edistämiseen.

Yhdysvalloissa 2,6 miljoonaa laitonta maassaolijaa vähemmän kuin vuosi sitten – demokraatit yrittävät estää karkotuksia kaikin keinoin
Trumpin toisen presidenttikauden ensimmäisenä vuonna maasta poistui yli 2,6 laitonta siirtolaista. Suurin osa poistui vapaaehtoisesti, mutta pakkopalautuksiakin toimeenpantiin ennätysmäärä. Demokraatit ovat yrittäneet estää karkotuksia kaikin keinoin, jopa väkivallalla. Presidentti Obaman kaudella karkotuksiin suhtauduttiin paljon myönteisemmin, vaikka Obamakin karkotti paljon.

Kolumni: Kanariansaaret opettaa
Kanariansaarilla on verotus ja ilmasto kohdallaan, mutta silti talous ei oikein toimi. Suomessa ei ole kohdallaan verotus eikä ilmasto, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Antikainen: Vasemmistoliiton kannattajista kolmannes hyväksyy poliittisen väkivallan
Vasemmistoliiton kannattajien joukossa poliittisen väkivallan hyväksyttävyys näyttää kasvaneen selvästi kahdessa vuodessa. Psykologian tohtori Oskari Lahtisen analyysin mukaan osuus niistä vasemmistoliittolaisista, jotka eivät vastusta väkivaltaa ”poliittisesti vaarallisia ihmisiä” kohtaan, nousi reilusta 20 prosentista (2022) noin 30 prosenttiin (2025). Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii kaikilta eduskuntapuolueilta - vasemmistoliitto mukaan lukien - nolletoleranssia poliittiselle väkivallalle.

Ylen faktantarkistus maahanmuuton talousvaikutuksista on hataralla pohjalla – Suomen Perustan tutkija kertoo nyt, mitä Yle jätti kertomatta
Useita maahanmuuton talousvaikutuksiin keskittyviä tutkimuksia toteuttanut Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen ei ole vakuuttunut Ylen faktantarkistuksen laadusta. Salminen avaa X-tilillään Ylen faktantarkistuksen puutteet.

Yleisradion johtajia hemmotellaan taas – ökypalkkiot uudelleen käyttöön tänä vuonna
Yleisradio on ottanut taas käyttöön johdon hulppean palkitsemisjärjestelmän tämän vuoden alusta. Tulospalkitseminen koskee myös muuta henkilökuntaa. Suurin osa Ylen työntekijöiden ammattijärjestön (YOT) kyselyyn vastanneista ei kuitenkaan pidä kannustinjärjestelmää oikeudenmukaisena. Monet työntekijät kokevat, että palkitsemisen perusteet ovat jopa mielivaltaiset.

Vigelius tyrmää empatiataulun: ”Mahdotonta hyväksyä”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius korostaa, että Tampereen kohuttua empatiataulua on mahdotonta hyväksyä jatkovalmistelun jälkeenkään, ellei etukäteen tiedetä, millaista erityiskohtelua sillä perusteltaisiin kunnan palveluissa.
Uusimmat

Vigelius tyrmää empatiataulun: ”Mahdotonta hyväksyä”

Kolumni: Kallis kaksivuotinen esikoulukokeilu – laiha näyttö
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää










