Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Business Finlandilta merkittävä investointituki Joensuun uusiutuvan vedyn ja synteettisen metanolin tuotantolaitokselle – Rydman: Konkreettisia tekoja kärsineen Itä-Suomen hyväksi

26.02.2025 |15:40

Business Finland on myöntänyt P2X Solutionsin Joensuun uusiutuvan vedyn ja synteettisen metanolin tuotantolaitokselle 60 miljoonan euron investointituen.

Euroopan komissio myönsi vuonna 2022 P2X Solutionsin Joensuun hankkeelle ns. IPCEI-statuksen (Important Projects of Common European Interest). IPCEI-vetyhankkeet ovat Euroopan tasolla tärkeiksi katsottuja hankkeita, jotka ajavat maanosan yhteistä etua kiihdyttäen Euroopan vetytaloutta ja vetyarvoketjuja.

Edistää synteettisten polttoaineiden markkinoita

Tuki on myönnetty Euroopan komission elpymis- ja palautumistukivälineestä (RRF) Suomen kansallisessa tukirahoitushaussa, jota hallinnoi Business Finland.

– Investointituki edistää merkittävästi Euroopan ja Suomen synteettisten polttoaineiden markkinan kehittymistä ja vie meitä lähemmäksi Joensuun hankkeen investointipäätöstä. Lisäksi se on tärkeä askel Itä-Suomen elinvoimaisuuden ja vetyarvoketjun vahvistamisessa. Olemme ylpeitä voidessamme kehittää e-metanolin tuotantoa Suomessa pioneereina, uraauurtavalla kiertotalousyhteistyöllä Savon Voiman kanssa, P2X Solutionsin toimitusjohtaja Herkko Plit sanoo.

– Tämä hanke on merkittävä koko Suomelle ja Business Finlandin rahoituspäätös suuruusluokassaan myös historiallinen. Vedyntuotantoon liittyviä investointihankkeita on suunnitteluputkessa lukuisia, mutta maaliin ei ole vielä päässyt montaakaan. Uuden rakentamiseen liittyy aina riskejä, mutta odotuksemme ovat korkealla, sillä P2X Solutions Oy on jo osoittanut pystyvänsä edelläkävijänä käynnistämään vihreän vedyn kaupallisen tuotannon. Business Finlandin myöntämä julkinen tuki on tässä vaiheessa tärkeää, jotta vedyn tuotannossa päästään skaalaamaan vaiheittain isompiin kaupallisesti kannattaviin laitoskokoihin, sanoo Business Finlandin pääjohtaja Lassi Noponen.

“Elivoimaa ja menestystä itään!”

Elikeinoministeri Wille Rydman iloitsee merkittävästä satsauksesta Itä-Suomeen.

– Konkreettisia tekoja kärsineen Itä-Suomen hyväksi! Työ- ja elinkeinoministeriön alainen Business Finland myöntää 60 miljoonan euron investointituen Joensuun uusiutuvan vedyn ja synteettisen metanolin tuotantolaitokselle. Elinvoimaa ja menestystä itään!


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta

17.03.2025 |10:18
3.
Suomen uutiset logo

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”

13.03.2025 |19:09
6.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?

19.03.2025 |17:06
7.
Suomen uutiset logo

Saksalta puuttuu sotilaita, aseita ja maanpuolustustahtoa – rämäkuntoinen armeija halutaan panna kuntoon satojen miljardien velkarahalla

13.03.2025 |20:52
8.
Suomen uutiset logo

Pääkaupunkiseudun ay-pomot pyrkivät valtuustoihin demareiden listoilta – SAK julkaisi jo oman poliittisen ohjelmansa

14.03.2025 |19:25
9.
Suomen uutiset logo

Feministijulkaisu Emma: Miksi aiemmin yksityisestä juhlasta, Ramadanista, on tullut julkinen ilmiö? – Saksaan islamisteja paennut muslimi pitää sitä merkkinä lännen islamisaatiosta

17.03.2025 |09:08
10.
Suomen uutiset logo

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan

19.03.2025 |14:59

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää