

LEHTIKUVA
CNN:n Trump-vaino ei jaksa enää kiinnostaa katsojia: Pohjanoteerauksina roskisten tonkiminen ja “humalainen höpöttäjä”
Yhdysvalloissa alkaa näyttää siltä, että joidenkin medioiden Trump-vaino on mennyt niin pitkälle, ettei se jaksa enää kiinnostaa katsojia.
CNN-kanavan pakkomielteiset salaliittoteoriat Donald Trumpin ja Venäjän yhteistyöstä ovat menneet niin sameiksi, että suuri yleisö ei jaksa niistä enää kiinnostua, väittää konservatiivinen Daily Wire -sivusto media-analyysissaan.
Todisteena yleisön mielenkiinnon lopahtamisesta ovat katsojaluvut, joita Yhdysvaltain media-alalla seurataan tarkasti.
Talouslehti Forbesin raportin mukaan CNN:n katsojaluvut tippuivat erityisesti helmikuussa, jolloin koko päivän katsojaluvut notkahtivat peräti 19 prosenttia. CNN:n keskimääräinen katsojakunta jäi alle miljoonan, kun kilpailevat kanavat huitelivat aivan eri lukemissa: MSNBC sai 1,8 miljoonaa katsojaa ja Fox News peräti 2,7 miljoonaa.
Roskien tonkimista ja venäläinen seksivalmentaja
Esimerkkeinä CNN:n pohjanoteerauksista Daily Wire mainitsee helmikuisen ohjelman, jossa CNN:n toimittaja kävi Venäjällä tonkimassa sen kerrostalon roskiksia, jossa “Venäjän trollitehtaan” väitetään toimineen vuonna 2016 Yhdysvaltain presidentinvaalien aikaan.
Roskisten tonkiminen puolitoista vuotta myöhemmin ei luonnollisestikaan paljastanut yhtään mitään.
Maaliskuun alussa CNN:n toimittaja puolestaan matkusti Thaimaahan tapaamaan siellä vankilassa olevaa venäläistä “seksivalmentajaa”, jolla on omien väitteidensä mukaan todisteita Venäjän sekaantumisesta Yhdysvaltain vaaleihin.
Nyt tämä viettelijättäreksi itseään kuvaava nainen haluaa vapauteen vastineeksi tiedoistaan. Jokainen voi itse päätellä, onko kyseessä vain epätoivoinen yritys thaimaalaisesta vankilasta vapautumiseksi vai jotain muuta.
Humalainen höpöttäjä
Ehkä kaikkein noloin pohjanoteeraus nähtiin maaliskuun alussa, kun CNN:n studioon oli tuotu varsin sekavassa tilassa oleva Trumpin entinen kampanja-avustaja Sam Nunberg, joka hoki kerta toisensa jälkeen, että ei aio saamastaan haasteesta huolimatta todistaa senaatin suuren valamiehistön edessä.
– En todista. Vangitkaa minut, Nunberg hoki. Aiotteko vangita minut? Vangitkaa minut.
CNN:n toimittaja kysyi Nunbergilta, onko tämä humalassa. Toimittaja kertoi haistaneensa alkoholin tuoksun Nunbergin hengityksessä. Nunberg vastasi, että ei ole ottanut mitään.
– Paitsi lääkkeeni. Mielialalääkitykseni. Onko se okei? kysyi Nunberg.
Ex-avustajalla ei pahaa sanottavaa
Trumpin presidentinvaalikampanja erotti Nunbergin avustajan tehtävästä jo kesällä 2015, koska Nunbergin väitettiin kirjoittaneen Facebookiin rasistisia viestejä. Yhdessä viestissä oli käytetty N-sanaa ja toisessa viestissä viitattiin president Barack Obamaan “sosialisti-marxisti-islamofasistisena natsien nuoleskelijana”.
Trumpin kampanjapäällikön mukaan tämä varsin erikoinen luonnehdinta ei edustanut Trumpin kantaa ja oli loukkaava, joten Nunberg sai kenkää.
Nunberg siis potkittiin pois Trumpin kampanjasta jo kesällä 2015 kauan ennen vaaleja. Siitä huolimatta hänellä saattaisi olla mielenkiintoista kerrottavaa suurelle valamiehistölle esimerkiksi Moskovan väitettyyn “kultaiseen suihkuun” liittyen.
Suomen Uutiset kertoi tästä monien medioiden yhä levittämästä huhusta jo aiemmassa jutussaan.
Nunberg kertoi CNN:lle, että suuri valamiehistö saattaisi olla kiinnostunut vuoden 2013 tapahtumista.
Moskovan “kultainen suihku” keksittyä
Trump oli tuolloin Moskovassa Miss Universum -kisoihin liittyen. Nunberg kertoi kuulleensa toiselta Trumpin avustajalta, että venäläistahot olivat tarjoutuneet lähettämään ilotyttöjä Trumpin hotellihuoneeseen, mutta Trump oli kieltäytynyt tarjouksesta.
– Ei Trump lankea sellaiseen. Hän on liian fiksu sellaiseen, Nunberg sanoi.
Tällä perusteella näyttäisi siis siltä, että mehukas huhu kultaisista suihkuista hotellihuoneessa ei pidä paikkaansa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Yhdysvaltojen häkellyttävä salakuunteluskandaali opettaa, miten vallanpitäjät käyttävät tiedustelutoimintaa vastustajiensa kampittamiseen

Politiikan tutkija: Clinton hävisi vaalit syyttelemällä Trumpin kannattajia rasismista, seksismistä ja homofobiasta

Valtamedialla villi elokuu – muita välineitä valemediaksi syyttävät lehdet ja kanavat epäonnistuivat niin Suomessa kuin Yhdysvalloissa

Vihapuhetta MTV:n Twitter-tilillä: Yhdysvaltain presidenttiä kutsuttiin idiootiksi ja toivottiin potkuja tehtävästä

Näin meitä vedätetään: Vihervasemmistolainen media syöttää omia mielipiteitään uutisina

Mäkelä ihmettelee median ja asiantuntijoiden vähätteleviä kommentteja Trumpin ja Pohjois-Korean johtajan historiallisesta tapaamisesta: “Elämmekö jollain hiekkalaatikolla?”
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.