
Demaripoliitikon hihat paloivat Ruotsissa: Maahanmuutolle saatava katto!
Maahanmuuton rajoittaminen ei ole ristiriidassa ihmisoikeuksien kanssa. Se on tehtävä hyvinvointiyhteiskunnan säilyttämiseksi. Nykylinjan jatkaminen on vastoin sekä ruotsalaisten, että maahanmuuttajien etua. Sosialidemokraattien maahanmuutto- ja pakolaispolitiikka on ollut aivan liian tunnepitoista. Näin lataa Expressenin mielipidesivulla kunnallisneuvos Stefan Pålsson.
Sosialidemokraatti, kunnallisneuvos ja vaikuttaja Stefan Pålssonin mukaan maahanmuuttoon on tähän päivään asti suhtauduttu aivan liiaksi tunnepohjalta.
Maahanmuuttoa pitäisi käsitellä – kuten kaikkia muitakin yhteiskunnallisia asioita – myös numeroiden ja tosiasioiden perusteella. Vaikka se voikin olla joillekin tovereille tuskallista.
– Vaikeuksissa olevat kunnat ovat eriytyneet yhä pahemmin ja sosiaalimenot niissä ovat täysin karkaamassa käsistä, Pålsson kirjoittaa.
– Tämä tapahtuu tilanteessa, jossa vanhusten tarvitseman hoidon määrä kasvaa ja yhä useamman lapsen on päästävä kouluun. Lopputulema ovat kuntien sosiaaliset ongelmat ja talouden todelliset haasteet.
Ruotsin tehtävä itse päätöksensä
Sosialidemokraatit ovat pitkään olleet sillä linjalla, että EU:n pitäisi pystyä jakamaan turvapaikanhakijat unionin jäsenmaiden kesken. EU:n pitäisi ottaa ylipäänsä enemmän vastuuta pakolaisista ja hallitsemattomasta maahanmuutosta.
Tässäkin suhteessa Pålsson on demaripuolueen musta lammas ja ajattelee toisin: oma tupa, oma lupa.
– Ruotsin on itse tehtävä omat päätöksensä, eikä odotettava EU:n mahdollisia ratkaisuja joskus tulevaisuudessa. Ruotsin on siis itse osattava päättää, kuinka monta maahanmuuttajaa voimme ottaa vastaan, erikoista puhetta demariksi päästelevä Pålsson alleviivaa.
Tosiasiat laskettava ensin yhteen
Ruotsin maahanmuuttopolitiikan pitäisi ottaa huomioon hyvinvointiyhteiskunnan moninaisuus, joka koostuu asumisesta, terveydenhoidosta, työllisyydestä ja kestävästä kehityksestä. Vasta kun nämä tosiasiat on laskettu yhteen ja huomioitu, voidaan päättää uusien tulokkaiden määrästä.
Ja maahanmuuttajien määrää pitää Pålssonin mukaan lähtökohtaisesti rajoittaa, kuten Tanskassa on jo tehty.
– Silloin voimme taas keskittyä eriarvoisuuden vähentämiseen, huolehtia vanhuksista ja rakentaa kestävän turvaverkon täällä pitkään asuneille ruotsalaisille sekä heille, jotka haluamme Ruotsin kansalaisiksi, Pålsson summaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Olisiko jo aika puhua luvuista? – Maahanmuuttajien suuri määrä ajaa Ruotsin kuntia taloudelliseen ahdinkoon

Ruotsidemokraattien gallupmenestys ei ole sattumaa – Tutkimus: puolueen teemat herättävät luottamusta lähes kaikilla politiikan osa-alueilla

Huumekauppa siirtyy kirjastoihin Ruotsissa
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Reijonen: Nyt jysähti todellinen ilosanoma autoilijoille
Kansanedustaja Minna Reijonen piti eduskunnan salipuheessaan tulevaa polttoaineiveron kevennystä yltiösuperhienona juttuna. Polttoainevero laskee noin 50 miljoonaa euroa ensi vuonna.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää