

SUOMEN UUTISET
Demarit kielsivät perussuomalaisen kehumisen: ”Turpiin tulee niin että leuka rutisee”
Peli kovenee lähestyvissä eduskuntavaleissa. Eduskunnan talousvaliokunnan jäsen ja demareiden valiokuntavastaava, imatralainen kansanedustaja Jukka Kärnä antoi kollegalleen, perussuomalaisten talousvaliokunnan valiokuntavastaavalle Kaj Turuselle lausunnon työtoverina.
Kärnä kirjoitti: ”Kajn tunnen parhaiten talousvaliokunnan neljän vuoden yhteisestä työskentelystä. Kaitsu on asioihin paneutuva edustaja. Tutkii asiat ja niiden taustat tarkasti ja ottaa sitten kantaa vahvasti asian puolesta tai vastaan. Poliittisesti olemme Kaitsun kanssa monta kertaa eri mieltä asioista ja keinoista viedä asiaa eteenpäin. Arvostan hänen ammattitaitoaan ja paneutumista kulloinkin käsiteltävään asiaan.”
Myöhemmin Kärnä joutui perumaan kirjoituksen, koska hänen mukaansa ”turpiin tulee niin että oikein leuka rutisee”.
– Kyllähän tämä demareiden asettama perussuomalaisten kehumiskielto on Jukan kannalta hiukan nolo, kun hän sai vain reilun kaksi viikkoa vapaasti ajatella. Toisaalta tuossa Jukan lausunnossa tuodaan selkeä ero politiikassa, joten ei kai sen demaripuoluetta olisi pitänyt haitata. Näissä kollegojen lausunnoissa on kysymys juurikin ihmisestä, ei politiikasta. Tästä kertoo myös se, että minulla on kotisivuillani myös vihreiden ja RKP:n kansanedustajan lausunto, Turunen toteaa huvittuneena.
– Jukka on ihmisenä ihan kiva kaveri ja olen puolestani antanut hänelle käytettäväksi positiivisen lausuntoni. Tässä perussuomalaisten kehumiskiellossa on ilmeisesti taustalla demareiden pelko rökäletappiosta Kaakkois-Suomen vaalipiirissä. Ennusteen mukaan demarit menettäisivät kaksi paikkaa, joten perussuomalaisen istuvan kansanedustajan kehuminen oli puoluejohdolle liikaa.
Kärnän lausunto poistetaan Turusen kotisivulta maanantain aikana.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Mitä ihmettä? Ilta-Sanomat söhelsi arkivapaita koskevan uutisensa, ja pian ministerille toivotettiin kuolemaa

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta
Suomen Akatemian myöntämä yli 750 000 euron rahoitus Helsingin yliopiston tutkimukselle "Intiimi manikyyri: femininisoitu työ, (itse-)hoiva ja rodullistetut kohtaamiset kynsistudioissa" on hämmentänyt sosiaalisessa mediassa. Keskustelijat ovat ilmaisseet epäuskoaan julkista rahankäyttöä ja tiedepolitiikkaa kohtaan. Päivystävät kriitikoiden kriitikot kuten ekonomisti Heikki Pursiainen puolestaan piikittelivät muita keskustelijoita kuten Wille Rydmania jopa henkilökohtaisuuksiin asti. Pursiainen puhui kohututkimuksesta ylistävämpään sävyyn. Suomen Akatemian erikoiset rahoituspäätökset hämmentävät ihmisiä vuodesta toiseen. Ilmiö liittyy laajempaan keskusteluun tieteen politisoitumisesta ja tiederahoituksen kanavoitumisesta ideologisesti värittyneisiin hankkeisiin.