

LEHTIKUVA
E18 saa vihdoin rahoituksen – Junnila: Pitkäjänteisen työn tulos, josta koko Suomi iloitsee
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila on tyytyväinen, kun Turun kehätie E18, yksi Suomen tärkeimmistä päätieyhteyksistä, saa vihdoin ansaitsemansa rahoituksen. Hallitus päätti rahoituksesta Turun kehätie E18:n parantamiseen Raision keskustan alueella.
– Nyt saatu rahoitus ja projektin käynnistäminen ovat useiden tahojen pitkäjänteisen työn tulos, josta koko Suomen kannattaa iloita. Hanke on taloudellisesti kannattava, sillä hankkeen arvioitu hyöty-kustannussuhde on 1.31, Vilhelm Junnila muistuttaa.
Työ vei aikaa, koska samalla oli päästävä maankäytön, asumisen ja liikenteen sopimusten eli MAL-sopimusten osalta yhteisymmärrykseen. Monimutkaiseen kokonaisuuteen liittyy lukuisia eri hankkeita ympäri kaupunkiseutuja. Lisäksi alkuperäinen kustannusarvio on noussut.
Samassa yhteydessä varmistuivat myös lukuisat muut hankkeet, joista valtioneuvosto kertoo tänään. Näihin kuuluu myös Turun raitiotien jatkosuunnittelu, Kupittaan joukkoliikenteen kansi ja satamaraide.
Tärkeät liikennehankkeet liikkeelle
– Hankkeista tullaan antamaan täydentävä esitys vuoden 2025 talousarvioon. Myös Mt 180 välillä Kurkela-Kuusisto onnistui. Kiitän liikenneministeri Lulu Rannetta (ps.) yhteistyöstä. Tänä ja ensi vuonna teitä päällystetään ennätystahtiin, ja nyt saamme myös tärkeät liikennehankkeet liikkeelle. Olen erittäin tyytyväinen kokonaisuuteen, Junnila iloitsee.
Suomi on sitoutunut toteuttamaan TEN-T-ydinverkkoon kuuluvat väylät EU:n vaatimalle laatutasolle vuoteen 2030 mennessä. Hankkeiden valmistuessa henkilö- ja tavaraliikenteen sujuvuus paranee ja liikenneturvallisuus vahvistuu.
– E18-tieosuudella on suuri merkitys koko maan kannalta, koska sen kautta kulkee merkittävä osa vienti- ja tuontiliikenteestä. Naantalin ja Turun satamien kautta kulkee yli 80 % Suomen ja Skandinavian välisestä tavaraliikenteestä. E18-tie onkin Suomen viennin kannalta elintärkeä valtaväylä, joka sitoo tie- ja rataverkon ohella meriväylät, satamat ja lentokentät yhtenäiseksi logistiseksi kokonaisuudeksi, Junnila kertoo.
Tukee myös Suomen päästövähennystavoitteita
E18 liittää huoltovarmuuden kannalta kriittiset Turun ja Naantalin satamat sekä Turun lentoaseman EU:n ydinverkkokäytävään. Turun kehätie yhdistää Turun kaupunkiseudun kuntien ja muiden valtateiden välistä liikennettä. Liikennemäärä Raision keskustassa on noin 19 000–36 000 ajoneuvoa vuorokaudessa, ja liittymät ovat pahasti ruuhkautuneita ja vaarallisia.
Erityisesti raskasta liikennettä on huomattavan paljon, ja osa siitä on vaarallisen aineen kuljetuksia. Hanke tukee myös Suomen päästövähennystavoitteita, sillä Väyläviraston arvion mukaan hiilidioksidipäästöt jopa puolittuvat uusilla tiejärjestelyillä nykytilanteeseen verrattuna.

KUVA PS ARKISTO
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- E18 TEN-T henkilöliikenne MAL-sopimukset tavaraliikenne päästövähennystavoitteet liikenneturvallisuus liikenneväylät liikennehankkeet Vilhelm Junnila Lulu Ranne Huoltovarmuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


EU:n liikenneverkkoratkaisu on voitto Lapille – Seppänen: ”Näköjään vaati perussuomalaisen liikenneministerin, että näin tärkeä asia saadaan kuntoon”

EU:ssa alustava sopu Euroopan laajuista liikenneverkkoa koskevasta asetuksesta – ”Todella tärkeä koko suomalaisen liikennejärjestelmän kehittämisen kannalta”

Liikenne- ja viestintäministeri Ranne: Tietyömailla urakoidaan ennätyksiä ja vahvistetaan Suomea

Antikainen korjaa keskustan väitteitä: Maanteiden korjaus- ja päällystystöiden rahoitus Itä-Suomessa kaksinkertaistuu edelliseen vuoteen verrattuna
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta
Suomen Akatemian myöntämä yli 750 000 euron rahoitus Helsingin yliopiston tutkimukselle "Intiimi manikyyri: femininisoitu työ, (itse-)hoiva ja rodullistetut kohtaamiset kynsistudioissa" on hämmentänyt sosiaalisessa mediassa. Keskustelijat ovat ilmaisseet epäuskoaan julkista rahankäyttöä ja tiedepolitiikkaa kohtaan. Päivystävät kriitikoiden kriitikot kuten ekonomisti Heikki Pursiainen puolestaan piikittelivät muita keskustelijoita kuten Wille Rydmania jopa henkilökohtaisuuksiin asti. Pursiainen puhui kohututkimuksesta ylistävämpään sävyyn. Suomen Akatemian erikoiset rahoituspäätökset hämmentävät ihmisiä vuodesta toiseen. Ilmiö liittyy laajempaan keskusteluun tieteen politisoitumisesta ja tiederahoituksen kanavoitumisesta ideologisesti värittyneisiin hankkeisiin.

SU-Show #16: Suomessa on sananvapaus, mutta islamin arvostelija joutuu usein yhä vaientamisyritysten kohteeksi – onko suomalaisista tullut kulttuurisesti alistettu kansa?
Suomen Uutiset Show'n studiossa on tarjolla tällä kertaa suoraa puhetta sananvapauden todellisesta tilasta, kulttuurisesta alistamisesta sekä syistä ilmiön taustalla. Ajankohtaista aihetta pöyhivät Yhdysvaltojen historian ja kirkkohistorian dosentti, professori ja tutkija Markku Ruotsila sekä kansanedustaja Kaisa Garedew.