

SUOMEN UUTISET
Elomaa: Me haluamme turvallisen Suomen naisille ja perheille
Perussuomalaisten Naisten puheenjohtaja Ritva “Kike” Elomaa iloitsee eduskuntavaalien tuloksesta ja painottaa eurovaalien tärkeyttä, koska toukokuussa päätetään, mihin suuntaan Eurooppa on menossa.
Perussuomalaisten kansanedustaja Ritva “Kike” Elomaa iloitsee puolueensa tuloksesta eduskuntavaaleissa. Perussuomalaiset saivat eduskuntaan 39 edustajaa, joista naisia on 11.
– Meidän kenttämme teki valtavan työn. Siellä, missä oli perussuomalaisia, oli ihmisiä. Ei ollut vaikea löytää perussuomalaisten telttaa toreilla, kun seurasi vain ihmismassaa, Elomaa naurahtaa.
Parannetaan naisten asemaa
Naisjärjestö on tyytyväinen myös valittujen naiskansanedustajien määrään. Elomaa tunnustaa, että naisäänestäjien saaminen perussuomalaisten kelkkaan on ollut puolueelle aina haaste, mutta tilanne on helpottunut.
– Ihmiset ovat jo huomanneet, ettemme ole sellainen takapajuinen tai jotenkin juntti porukka, vaikka media mielellään meistä tällaisen kuvan antaa. Meillä on joka lähtöön porukkaa perheenäidistä professoriin ja duunarista yrittäjään ja virkamieheen, Elomaa huomauttaa.
– Perussuomalaiset arvot ovat nimenomaan sellaisia, joilla parannetaan naisten asemaa. Me haluamme turvallisen Suomen naisille ja perheille. Me haluamme heille hyvän toimeentulon. Vastustamme politiikkaa, jolla naisten turvattomuus ja lapsiperheköyhyys lisääntyvät. Pikkuhiljaa viestimme on mennyt äänestäjille asti.
Vielä voimia eurovaaleihin
Elomaa uskoo, että vielä ihmisiltä löytyy voimia hoitaa mallikkaasti eurovaalityö, vaikka takana on raskas eduskuntarypistys.
– Eurovaalit ovat jo ovella ja tässä ei parane tuudittautua eduskuntavaalien jälkeiseen tyytyväisyyteen. Vielä on tarkoitus saada vähintään kaksi perussuomalaista edustajaa europarlamenttiin. Kehontakin perussuomalaisia siskoja vielä rypistykseen, vaikka voimia on jo paljon käytetty.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen ja Rantanen Oulun epäillyistä lapsiraiskaajista: Me emme halua näitä tyyppejä Suomeen – karkotusautomaatti käyttöön ja ulos!

Perussuomalaiset naisvaikuttajat julkaisivat pysähdyttävän kuvan: “Ilmastoteippi suun edessä ei ole outoa. Outoa on..”

PS-Naiset: Kovat toimenpiteet tarpeen raiskaustapausten kuriin saattamiseksi – käsien levittely ei auta
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.