

LEHTIKUVA
Elomaa: Somen vaaroista valistettava kouluissa
Sosiaalisen median käyttö lasten ja nuorten keskuudessa yleistyy jatkuvasti. Some-palvelujen kehityksen myötä yhteydenpito kavereihin on kätevää ja se tarjoaa valtavasti uusia mahdollisuuksia esimerkiksi opetustarkoituksiin. Valitettavasti sosiaalisen median käyttöön liittyy kaiken hyvän lisäksi myös paljon varteenotettavia riskejä, muistuttaa perussuomalaisten kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa.
– Some-kulttuurin vahvistumisen myötä ruutuajan lisääntyminen ja niskavaivat eivät ole enää ainoat huolenaiheet. Kiusaaminen on löytänyt tehokkaasti tiensä sosiaaliseen mediaan ja samoin ovat lasten hyväksikäyttäjät, some-saalistajat.
Seksuaalirikolliset saalistavat somessa
Elomaa sanoo, että lapset ja nuoret ovat erityisen haavoittuvaisia sosiaalisen median maailmassa. Tästä toimii varoittavana esimerkkinä viime aikoina esille nousseet tapaukset joissa vanhemmat maahanmuuttajataustaiset mieshenkilöt ovat syyllistyneet alaikäisten tyttöjen seksuaaliseen hyväksikäyttöön. Some on näytellyt keskeistä roolia näissä tapauksissa.
– Nämä Oulun ja Helsingin tapaukset ovat herättäneet koko Suomen, poliittiset puolueet mukaan lukien, miettimään miten vastaavalta vältyttäisiin jatkossa.
– Koko yhteiskunnan on taisteltava tällaista sairasta hyväksikäyttöä vastaan, oli keinona sitten maahanmuuton rajoittaminen tai suomalaisen elämäntavan ja kulttuurin perusteellisempi opastaminen uusille tulokkaille, Elomaa toteaa.
Kiusaaminen siirtymässä nettiin
Elomaa muistuttaa, että some-kiusaaminen on laaja yhteiskunnallinen ongelma. Viestittelyn lisäksi saatetaan välittää esimerkiksi nöyryyttäviä videoita, jotka tavoittavat nopeasti suuren ihmisjoukon. Lisäksi mahdollisuus piiloutua nimimerkin taakse madaltaa toisinaan some-kiusaamisen kynnystä.
– Kiusaaminen on uhrille usein todella vahingollista ja siitä koituu paljon pahaa oloa, oli tapahtumapaikkana sitten koulun piha tai sosiaalinen media. Elomaan mielestä kouluissa tulisi järjestää nykyistä enemmän somekoulutusta, jossa opastettaisiin oppilaita ymmärtämään ja välttämään sosiaalisen median vaaroja.
-Olen ehdottomasti sitä mieltä, että kattavalla somekoulutuksella saataisiin kehitettyä valmiuksia tunnistaa mahdolliset hyväksikäyttäjät ja myös vähennettyä kiusaamista. Parempi ymmärrys on avain turvalliseen ja toisia kunnioittavaan somekäyttäytymiseen, Elomaa sanoo.
Koulut mukaan ennaltaehkäisyyn
Elomaa on laatinut kirjallisen kysymyksen hallitukselle, jossa hän kysyy onko hallituksen mielestä tarpeen lisätä somekoulutusta kouluissa ja miten pitäisi pyrkiä ennaltaehkäisemään sosiaalisen median kautta tapahtuvaa kiusaamista ja hyväksikäyttöä.
– Mielestäni on tärkeää, että kaikki mahdollinen tehdään näiden järkyttävien ilmiöiden nujertamiseksi. Pidän kouluissa järjestettävän somekoulutuksen lisäämistä erittäin toteuttamiskelpoisena keinona puuttua näihin ongelmiin, päättää Elomaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Taviolta kirjallinen kysymys poliittisesta some-syrjinnästä: ”Sensuuri on vaaleihin vaikuttamista”

Stand-up -koomikko häiriköi toistuvasti Laura Huhtasaarta netissä: ”Rasisti, fasisti, sun mielestä muslimeita ei voi rakastaa…”

Ritva Elomaa koulukiusaamisesta: ”Lapset ja nuoret on opetettava huomioimaan toiset ja ymmärtämään tekojensa seurauksia”
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Zalandon hijab-kampanja suututtaa islamistista hallintoa paenneita naisia: ”Siskoni menettivät henkensä tämän typerän hijabin takia”
Suomen Uutiset sai yhteydenottoja liittyen vaatekauppajätti Zalandon somekampanjaan. Yhteydenotoissa huomautettiin, että hijab ei ole neutraali muotiasuste, vaan poliittisen islamin symboli, jota käytetään naisten alistamiseen monissa maissa – myös Euroopassa.

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat
Polarisaatio ei enää tarkoita vain poliittisten näkemysten nurkkakuntaistumista. Vastakkainasettelu on entistä juurtuneempaa jo henkiselle tasolle – kyvyttömyyteen kokea empatiaa vastakkaisen poliittisen laidan edustajia kohtaan. Tieteelliset tutkimukset osoittavat, että poliittisten ryhmien edustajien keskuudessa empatia on valikoivaa. Vielä hämmästyttävämpi löydös on se, että tämä empatian puolueellisuus on epäsymmetristä oikeistolaisten ja vasemmistolaisten keskuudessa. Oikeistolaiset osoittivat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan. Tutkimuksen mukaan oikeistolaisilla on siis suotuisammat mielipiteet vasemmistolaisista kuin vasemmistolaisilla oikeistolaisista.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman pitää blogissaan EU:n vaatimusta sukupuolettomista ammattinimikkeistä järjettömänä. Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee Rydmanin mielestä maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa, mutta suomen kielestä tällainen sensurointiyritys tekee köyhemmän, historiattomamman ja vähemmän ilmaisuvoimaisen.

Salafistit puhaltavat pontta islamisaatioon pystyttämällä pikavauhtia pyhättöjä – ”Kyseessä on valtava hanke”
Vanhoillista islamin tulkintaa saarnaava liike levittää vaikutusvaltaansa Ruotsissa kiihtyvällä vauhdilla. Salafisteilla on rahoitus jo 16 moskeijaan ja tavoitteena on avata uusi pyhättö kerran kuussa. Islamisaatiolla voi olla peruuttamattomat vaikutukset pohjoismaiseen yhteiskuntaan, mutta siitä huolimatta sen ympärillä vallitsee outo hiljaisuus.