

LEHTIKUVA
Elomaa: Somen vaaroista valistettava kouluissa
Sosiaalisen median käyttö lasten ja nuorten keskuudessa yleistyy jatkuvasti. Some-palvelujen kehityksen myötä yhteydenpito kavereihin on kätevää ja se tarjoaa valtavasti uusia mahdollisuuksia esimerkiksi opetustarkoituksiin. Valitettavasti sosiaalisen median käyttöön liittyy kaiken hyvän lisäksi myös paljon varteenotettavia riskejä, muistuttaa perussuomalaisten kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa.
– Some-kulttuurin vahvistumisen myötä ruutuajan lisääntyminen ja niskavaivat eivät ole enää ainoat huolenaiheet. Kiusaaminen on löytänyt tehokkaasti tiensä sosiaaliseen mediaan ja samoin ovat lasten hyväksikäyttäjät, some-saalistajat.
Seksuaalirikolliset saalistavat somessa
Elomaa sanoo, että lapset ja nuoret ovat erityisen haavoittuvaisia sosiaalisen median maailmassa. Tästä toimii varoittavana esimerkkinä viime aikoina esille nousseet tapaukset joissa vanhemmat maahanmuuttajataustaiset mieshenkilöt ovat syyllistyneet alaikäisten tyttöjen seksuaaliseen hyväksikäyttöön. Some on näytellyt keskeistä roolia näissä tapauksissa.
– Nämä Oulun ja Helsingin tapaukset ovat herättäneet koko Suomen, poliittiset puolueet mukaan lukien, miettimään miten vastaavalta vältyttäisiin jatkossa.
– Koko yhteiskunnan on taisteltava tällaista sairasta hyväksikäyttöä vastaan, oli keinona sitten maahanmuuton rajoittaminen tai suomalaisen elämäntavan ja kulttuurin perusteellisempi opastaminen uusille tulokkaille, Elomaa toteaa.
Kiusaaminen siirtymässä nettiin
Elomaa muistuttaa, että some-kiusaaminen on laaja yhteiskunnallinen ongelma. Viestittelyn lisäksi saatetaan välittää esimerkiksi nöyryyttäviä videoita, jotka tavoittavat nopeasti suuren ihmisjoukon. Lisäksi mahdollisuus piiloutua nimimerkin taakse madaltaa toisinaan some-kiusaamisen kynnystä.
– Kiusaaminen on uhrille usein todella vahingollista ja siitä koituu paljon pahaa oloa, oli tapahtumapaikkana sitten koulun piha tai sosiaalinen media. Elomaan mielestä kouluissa tulisi järjestää nykyistä enemmän somekoulutusta, jossa opastettaisiin oppilaita ymmärtämään ja välttämään sosiaalisen median vaaroja.
-Olen ehdottomasti sitä mieltä, että kattavalla somekoulutuksella saataisiin kehitettyä valmiuksia tunnistaa mahdolliset hyväksikäyttäjät ja myös vähennettyä kiusaamista. Parempi ymmärrys on avain turvalliseen ja toisia kunnioittavaan somekäyttäytymiseen, Elomaa sanoo.
Koulut mukaan ennaltaehkäisyyn
Elomaa on laatinut kirjallisen kysymyksen hallitukselle, jossa hän kysyy onko hallituksen mielestä tarpeen lisätä somekoulutusta kouluissa ja miten pitäisi pyrkiä ennaltaehkäisemään sosiaalisen median kautta tapahtuvaa kiusaamista ja hyväksikäyttöä.
– Mielestäni on tärkeää, että kaikki mahdollinen tehdään näiden järkyttävien ilmiöiden nujertamiseksi. Pidän kouluissa järjestettävän somekoulutuksen lisäämistä erittäin toteuttamiskelpoisena keinona puuttua näihin ongelmiin, päättää Elomaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Taviolta kirjallinen kysymys poliittisesta some-syrjinnästä: ”Sensuuri on vaaleihin vaikuttamista”

Stand-up -koomikko häiriköi toistuvasti Laura Huhtasaarta netissä: ”Rasisti, fasisti, sun mielestä muslimeita ei voi rakastaa…”

Ritva Elomaa koulukiusaamisesta: ”Lapset ja nuoret on opetettava huomioimaan toiset ja ymmärtämään tekojensa seurauksia”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Perussuomalaiset ja Veronika Honkasalo ottivat jälleen kiivaasti yhteen eduskunnassa – Vigelius: ’’Vasemmisto vastustanut liki kaikkia maahanmuuton kiristyksiä’’
Tiistaina eduskunnan täysistunnossa vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalo ja useat perussuomalaiset kansanedustajat ottivat kiivaasti yhteen. Keskustelu koski hallituksen esitystä, jolla kiristettäisiin pysyvien oleskelulupien ehtoja.