
Espanjan pääministeri toiminut puun ja kuoren välissä – taktiset virheet saattavat murentaa maan
EU:n suuriin jäsenmaihin lukeutuva Espanja on ajautunut perustuslailliseen kriisiin. Tilanne voi johtaa Espanjan pirstaloitumiseen. Espanja ja Katalonia ovat vuorotellen korottaneet panoksia toisiansa vastaan. Sunnuntain brutaalin siviiliväestön murjomisen jälkeen paluuta entiseen ei välttämättä enää ole.
Uutistoimisto Bloomberg kirjoittaa, että Espanja saa syyttää vain itseään Katalonian tilanteesta. Espanja ojensi katalaaneille kuin tarjottimella hyvän syyn tehdä pesärakoa Espanjaan. Maan pääministeri Mariano Rajoyn poliiseille antamia ohjeistuksia voi pitää käsittämättöminä.
Katalaanit halusivat äänestää, mutta eivät välttämättä itsenäisyyttä
Eri mielipidemittausten mukaan noin 80 prosenttia katalaaneista halusi itsenäisyysäänestyksen järjestettäväksi. Sen sijaan varsinainen itsenäisyysinto oli jo hiipumassa. Itsenäisyyden taakse olisi voinut mielipidemittausten mukaan asettua noin 35-40 prosenttia katalaaneista.
Rajoy olisi siten voinut suoda Katalonialle äänestyksen ja odottaa unionistien voittoa. Kysymyksessä oltaisiin edetty normaaliin päiväjärjestykseen.
Sen sijaan Rajoy vei kiistan oikeuslaitokseen ja sai haluamansa vastauksen: äänestys määrättiin hyllytettäväksi. Tämän jälkeen hän marssitutti Kataloniaan keskushallinnon poliisivoimat ampumaan kumiluoteja väkijoukkoon ja pamputtamaan rauhanomaisia siviilejä. Poliisit kiskoivat nuoria naisia hiuksista ja paiskoi vanhuksen portaita alas.
Katalonialta odotetaan itsenäisyysjulistusta tällä viikolla
Kansanäänestyksen tulosta ei ole vielä vahvistettu, mutta tulokset viittaavat varsin selkeästi voittoa itsenäisyydelle. Noin 90 prosenttia lasketuista äänistä oli kyllä-ääniä. Äänestysaktiivisuus jäi alhaiseksi osittain siksi, että Espanjan viranomaiset takavarikoivat Katalonian hallituksen mukaan noin 770 000 äänestyslipuketta.
Tuloksen virallistamisen jälkeen itsenäisyyskysymys etenee Katalonian alueparlamenttiin. Separatisteilla on parlamentaarinen enemmistö, joten Katalonian odotetaan julistautuvan itsenäiseksi tällä viikolla ja mahdollisesti jo keskiviikkona.
Jos itsenäisyysjulistus annetaan, niin mitä sen jälkeen tapahtuu?
Espanja tuskin tunnustaa Katalonian itsenäisyyttä. EU-maatkaan tuskin tunnustavat itsenäisyyttä, koska tämä merkitsisi samalla Katalonian lähtöpasseja EU:sta ja yhteisvaluutta eurosta. Se mutkistaisi EU-maiden ongelmia entisestään. Unioni neuvottelee jo Ison-Britannian kanssa EU-erosta.
Itsenäisen Katalonian tulisi hakea EU-jäsenyyttä. EU-maiden tulee yksimielisesti hyväksyä jäsenyystunnustelut, eikä Espanja varmastikaan myöntyisi tähän. Itsenäisyyskiista jää roikkumaan ilmaan.
Voimaa, lakkoa vai ylpeyden nielemistä?
Entä mahdollinen voimankäyttö? Katalaanit tuskin turvautuvat aseisiin puolustaessaan itsenäisyyttään. Espanjan kanta voimankäyttöön on monimutkaisempi. Sunnuntain jälkeen kynnys turvautua kättä pidempään on varmasti kasvanut. Espanja tyytynee – ainakin aluksi – vain kieltäytymään itsenäisyysjulistuksesta ja pyrkii säilyttämään nykytilan, status quon.
Kataloniassa alkaa sen sijaan yleislakko. Viranomaiset ovat kertoneet, että lakko kestää niin pitkään kuin tarve vaatii. Lakon kestävyydestä tai laajuudesta ei tietenkään ole mitään takeita. Espanjan talous kärsii kuitenkin huomattavasti, jos lakko on laaja ja pitkäkestoinen. Talouden epävarmuus on viimeinen asia, mitä eurokriisin runtelema Espanja kaipaa.
Espanja olisi tuolloin vaikean valinnan edessä. Se joutuisi turvautumaan voimaan tai luovuttamaan. EU ei voisi enää istua käsiensä päällä, mikäli sunnuntain kaltaiset yhteenotot eskaloituvat ja pitkittyvät.
Katalaanitkin saattavat luovuttaa. Se vaatisi ylpeyden nielemistä. Osapuolet voivat palata neuvottelupöytään hakemaan sellaista ratkaisua, ettei kumpikaan menetä kasvojaan.
Rajoykin puun ja kuoren välissä
Pääministeri Rajoy yritti murskata Katalonian itsenäisyyshaaveet voimalla. Tämä valinta voi kolahtaa hänen omaan nilkkaansa. Jälkiviisaus ei kuitenkaan enää auta.
Rajoy saattoi pelätä Baskimaan separatistien heräämistä horroksesta, mikäli hän olisi luottanut ei-äänten voittoon virallistetussa kansanäänestyksessä Skotlannin tapaan. Hänen luotsaamansa kansanpuolueen kannattajat vaativat niin ikään tomeria otteita separatisteja kohtaan.
Rajoy teki taktisen virheen jo paljon aiemmin. Katalaanit yrittivät useamman vuoden ajan neuvotella Espanjalta lisää autonomisia myönnytyksiä, mutta vastaanotto oli jääkylmä. Tennistermein: Kataloniassa sunnuntaina nähty verilöyly oli Rajoyn tekemä pakotettu virhe, mikä johtui aiemmasta taktisesta virheestä.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kaaos saapui Kataloniaan: mellakkapoliisi pamputtaa täysin sumeilematta rauhanomaisia ihmisiä

Nyt ovat maailman kirjat Kataloniassa sekaisin – keskusvallan poliisi hakkaa palomiehiä pampuilla

Laura Huhtasaari Espanjan kärjistyneestä tilanteesta: ”Väkivallan on loputtava, katalonialaisten on saatava äänestää rauhassa”

Pieneen katalonialaiskylään odotetaan pelättyjä puolisotilaallisia joukkoja – Sakari Linden kuvailee jännittyneitä tunnelmia paikan päältä

Katalonian hallinto julkisti tuloksen: murskaenemmistö äänestäneistä kannattaa itsenäisyyttä

Tavio: Suomen hallituksen asenne häpeällinen Katalonian suhteen

Katalaanien itsenäisyysjulistus tulossa maanantaina – unionistien pakka täysin sekaisin
Viikon suosituimmat

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus
Sahateollisuus ry:n toimitusjohtaja Tino Aalto varoittaa Kauppalehden Talousaamussa, että ilmasto‑ ja luontopaneelien esittämät hakkuuvähennykset iskisivät suomalaiselle metsäsektorille rajusti. Aallon mukaan kymmenen prosentin leikkaus puunkäyttöön merkitsisi jopa kymmenien sahojen sulkemisia, miljardiluokan talousmenetyksiä ja tuhansien työpaikkojen menetystä.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Purra: Suomalainen yhteiskunta on tienhaarassa
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi talouden arviointineuvoston tänään julkistettua raporttia Economicumissa järjestetyssä seminaarissa. Purra painottaa voimakkaasti yhteiskunnan uudistamisen tarvetta.

Aittakumpu ihmettelee aikamme hulluutta: Suomi rahtaa Italiasta jätettä poltettavaksi – samaan aikaan turve on pannassa
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kritisoi Facebook-kirjoituksessaan tilannetta, jossa Suomeen tuodaan poltettavaksi jätettä Italiasta ilmastonmuutoksen takia, kun turvetta pidetään ilmastopahiksena. Aittakummun mukaan jätteiden rahtaaminen ulkomailta on ristiriidassa sen kanssa, että kotimaista turvetta ei hyödynnetä energiantuotannossa.















