

LEHTIKUVA
EU tyytymätön Turkin toimiin pakolaisvirran tyrehdyttämisessä
EU sopi marraskuussa Turkin kanssa sopimuksen, jossa EU lupasi rahallista tukea Turkille kolmen miljardin euron edestä muun muassa pakolaisleirien ylläpitoon. Vastaavasti Turkin oli määrä pyrkiä hillitsemään pakolaisvirtaa Turkista Eurooppaan. Alku näytti lupaavalta. Nyt on selvinnyt, että hetkellinen notkahdus johtuikin vain välillä vallinneista huonoista keleistä.
EU:n maahanmuutosta vastaava varapresidentti Frans Timmermans ilmoitti matkustavansa viikonloppuna Turkin pääkaupunkiin Ankaraan keskustelemaan asiasta Turkin johdon kanssa.
– Ainoa mittari on tietysti [pakolaismäärän] lukeman putoaminen. Me olemme sitoutuneet yhteisen sopimuksen mukaan painamaan lukemia alas. Melko selvää on, että lukemat ovat olleet viime aikoina verrattain korkealla, Timmermans totesi.
Turvapaikanhakijoiden virran suuruus on poliittinen kuuma peruna nyt Saksassa, koska uudenvuoden yön aikana tapahtui naisten ahdistelu- ja ryöstöaalto. Suuttumus ja järkytys paheni entisestään, kun pahimman häiriökaupunki Kölnin poliisi ilmoitti aluksi yön sujuneen hilpeissä merkeissä. Kölnin tapahtumista on seurannut jo yli sata rikosilmoitusta.
Saksan hallitus ilmoitti aiemmin, että viime vuonna maahan tuli noin 1,1 miljoonaa turvapaikanhakijaa.
Kreikka helisemässä ihmisvirran keskellä
Viime vuoden syksyllä ihmissalakuljettajat toimittivat Kreikan saarille noin 5 000 ihmistä päivittäin. EU:n ja Turkin tekemän sopimuksen jälkeen ihmisiä saapui vähemmän, mutta Kreikan maahanmuutosta vastaava ministeri Giannis Mouzalas kertoi ihmisvirran palautuneen lähes ennalleen.
Mouzalasin mukaan Turkin viranomaiset eivät ole tehneet tarpeeksi salakuljettajien kiinniottamaksi. Lisäksi Mouzalas kertoi, että yli puolet Kreikkaan tulleista ihmisistä on paperittomia.
Henri Myllyniemi
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


EU:lta loppuu pian aika pakolaiskriisin hoitamiseksi
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja julisti tänään perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen tiedotustilaisuudessa sodan kielenvaihtoa vastaan. Puheenjohtaja Riikka Purra varoitti puolueita lupailemasta vaalienkaan alla merkittävästi lisärahoitusta hyvinvointialueille. Pieniä valopilkkuja taloudessa näkyy jo ensi vuonna kuluttajien ostovoiman selvästi vahvistuessa.
















