

Hakkarainen käräjille lauseesta, jota Helsingin Sanomat käytti jo viime vuonna: “Yleisesti käytetty lausahdus”
Helsingin Sanomat julkaisi jo aiemmin artikkelissaan sanasta sanaan saman lauseen, jonka käyttämisestä Facebookissa Teuvo Hakkaraiselle langetettiin syyte.
Kansanedustaja Teuvo Hakkaraista syytetään kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Facebook-kirjoituksen vuoksi, jonka Hakkarainen julkaisi kesällä heti Ranskan Nizzassa sattuneen terrori-iskun jälkeen.
Apulaisvaltakunnansyyttäjä Raija Toiviaisen näkemyksen mukaan kansanedustajan sananvapauteen ei kuulu oikeutta ”vihapuheeseen”, joka kohdistuu yleisesti kaikkiin muslimeihin ja on omiaan herättämään halveksuntaa ja jopa uskonnolliseen suvaitsemattomuuteen perustuvaa vihaa islaminuskoista ihmisryhmää kohtaan.
Hakkarainen järkyttyi terroriteosta
Ranskan viranomaiset ovat vahvistaneet, että Nizzan iskun takana oli tunisialaistaustainen Mohamed Lahouaiej-Bouhlel, joka kuoli hyökkäyksen aikana. Terroriteko vaati ainakin 85 uhrin hengen.
Terroriteosta järkyttynyt Hakkarainen taas toi esille Facebook-päivityksessään muslimimaahanmuuton ja useiden viimeaikaisten terrori-iskujen välisen kiistattoman yhteyden sanankäänteillä, joiden vuoksi häntä vastaan nostettiin syyte.
HS: Eurooppalaiset eivät suhtaudu myönteisesti islamiin
Laajemmassa katsannossa Hakkaraisen tilanne näyttää hyvin erikoiselta. Maamme suurin sanomalehti Helsingin Sanomat julkaisi jo viime vuonna (21.1.) verkkosivullaan artikkelin ”Ovatko kaikki terroristit muslimeja – kuusi kysymystä terrorismista ja Euroopan muslimeista”. Artikkeli sisälsi tilastotietoa Euroopan muslimiväestöstä, ja tekstissä sivuttiin myös muslimien yhteyksiä terrorismiin.
Helsingin Sanomat julkaisi artikkelissa sanasta sanaan sen saman lauseen, jonka käyttämisestä Hakkaraiselle langetettiin syyte kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Helsingin Sanomat vieläpä toteaa, että sananparsi on ”yleisesti käytetty lausahdus”.
Helsingin Sanomat myös toteaa artikkelissa, kuinka muslimien osuus terrorismista epäiltyjen pidätyksissä on kasvanut viime vuosina merkittävästi. Artikkelissa myös viitataan tutkimukseen, jonka mukaan yli puolet eurooppalaisista arvioi, ettei islam ole yhteensopiva järjestelmä länsimaiden kanssa.
”Uskontojen ei tulisi olla immuuneja arvostelulle”
Kiihottaminen kansanryhmää vastaan luetaan sananvapausrikosten joukkoon. Teko voidaan lukea tekijän syyksi, mikäli tekijä levittää yleisölle tiedon tai viestin, jossa esimerkiksi solvataan jotain ryhmää uskonnon perusteella.
Syyttäjä Raija Toiviaisen mukaan Hakkaraisen kirjoituksessa uhattiin ja solvattiin eri tavoin islaminuskoa tunnustavaa ihmisryhmää uskonnon perusteella. Monet ovat kuitenkin arvostelleet, että Hakkaraisen syyte on nostettu kevyillä perusteilla.
– Islam on uskonto, johon itseensä sisältyy vihapuheenomaisia määräyksiä naisten, muiden uskontojen ja esimerkiksi seksuaalivähemmistöjen kohtelusta. Politiikan tai uskontojen ei tulisi olla immuuneja arvostelulle. On erikoista, että islamismi tai terrorismi sisältäisivät sellaisia ajatuksia, joita olisi yhteiskunnassa suojeltava kritiikiltä, perussuomalaisten kansanedustaja Jari Ronkainen huomauttaa.
Viestin sisältö perustui tosiasioihin
Hakkaraisen käyttämä sanavalinta saattoi olla epäonnistunut, mutta viestin sisältö perustui kuitenkin tosiasioihin. Jopa Suojelupoliisin (Supo) eduskunnan hallintovaliokunnalle aiemmin tällä viikolla luovuttamassa raportissa todetaan, että terroristijärjestö ISIL on soluttanut Eurooppaan suuntautuneen pakolaisvirran joukkoon terroritaustaisia henkilöitä.
Suomen viranomaiset ovat käynnistäneet vihjeiden perusteella useita rikostutkintoja ja tiedusteluja, mutta Supo myöntää tehtävän haastavaksi.
Hakkarainen: ”Sanat kuvastivat tuntojani”
Hakkarainen on itse todennut kirjoittaneensa päivityksen tunnekuohun vallassa.
– Järkytyin Nizzan terrori-iskusta. Sanavalinnat kuvastivat tuon hetken tuntojani. Sarja hirvittäviä terrori-iskuja oli järisyttänyt Eurooppaa. Tarkoitukseni ei ole ollut kiihottaa ketään mitään kansanryhmää vastaan, kansanedustaja totesi eilen 1. marraskuuta Suomen Uutisille lauseesta, joka tuli hänelle mieleen ja jonka hän kirjoitti Facebookiin saatuaan tietoja järkyttävästä terrori-iskusta.
Hakkarainen siis käytti täysin samaa lausetta, jonka maamme suurin sanomalehti Helsingin Sanomat oli jo aiemmin julkaissut muslimeja käsittelevän artikkelinsa yhteydessä. Mahdollista on, että terrori-iskun jälkeen monien muidenkin kansalaisten mieleen on noussut lehdestä tuttu lause, joka vaikutti sopivan asiayhteyteen.
Hesarille ei tiettävästi seuraamuksia
Helsingin Sanomille ei lauseen käyttämisestä ole tiettävästi aiheutunut mitään seuraamuksia tai paheksuntaa. Kuten lehden artikkelissa todetaan, kyseinen lause on siis yleisesti käytetty.
Oli tilanne mikä hyvänsä, kansanedustaja Hakkarainen on kuitenkin tällä hetkellä syytön. Tapauksen tosiseikkojen arviointi ja mahdollisista seuraamuksista päättäminen jää riippumattoman tuomioistuimen harkittavaksi.
Kuvassa: Kuvakaappaus Helsingin Sanomien 21.1.2015 julkaisemasta artikkelista.
ILKKA JANHUNEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ronkainen Hakkaraisen syytteestä: Syyttäjä suojelee muslimeja irvokkaasti – “Sananvapauden rajojen ei tulisi määräytyä sen mukaan, kuka mielipiteen esittää”

Riikka Purra: Suomalaisilta ei saa viedä oikeutta yhteiskunnalliseen keskusteluun eikä mielipiteenvapauteen

Hakkarainen tulistui Nizzan 86 kuolonuhria vaatineesta rekkaiskusta – joutuu itse syytettyjen penkille

Ronkainen: Islam on myös poliittinen aate – “Miksi muslimeita pidetään ressukoina, joiden päätä silitetään?”

PS-Nuoret: Kuinka monta seksuaalirikosta estetetään kivapuheella? – “Kansalaisten maksamille veroille löytyy parempaakin käyttöä”

Raatikainen: Polisiin resursseja tärvätään vihapuheen ja -rikosten valvontaan – “Kaikki tämä on pois väkivalta- ja seksuaalirikosten tutkinnasta”
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.