

Hakkarainen: Missä työssä oikeasti tarvitaan pakkoruotsia?
Perussuomalaisten Teuvo Hakkarainen otti kantaa pakkoruotsia vastaan eduskunnassa torstaina käydyssä keskustelussa, joka käytiin kansalaisaloitteesta vapaaehtoisen ruotsin kielen opiskelun puolesta.
Hakkarainen arveli aluksi kuuluvansa heikompaan kansanosaan puutteellisen ruotsin kielen taitonsa vuoksi. Hän arveli ihmisiä jaettavan sen perusteella.
– On se tuo ruotsin kieli kummallinen taito. Kun sen oppi esimerkiksi edustaja Donner (r.), hänelle annettiin saman tien valta lajitella meitä viisaisiin ja tyhmiin. Minä kuulun tähän tyhmään porukkaan varmaan sitten.
Hakkaraisen mukaan kieliryhmät ovat eriarvoisia.
– Annan esimerkin: Jos minä työnantajana palkkaan Närpiöstä töihin kaverin, minä en pärjää suomen kielellä hänen kanssaan. Missä se suomen kielen opetus siellä Närpiössä ja muualla on? Se ei ainakaan käytännössä toteudu millään tavalla.
Hakkarainen: Ruotsin kauppaa
käydään englanniksi
Pakkoruotsia ei puolusta myöskään Hakkaraisen esimerkki perheyrityksensä tekemästä kaupasta ruotsalaisten kanssa.
– Meillä on Ruotsiin paljon kauppaa, ja siellä työssä on kaveri, joka osaa hyvin ruotsia. Koskaan he eivät kuitenkaan puhu ruotsiksi vaan englanniksi, Hakkarainen painotti.
– Ja missä työssä oikeasti tarvitaan pakkoruotsia? Tarve perustuu johonkin mielikuvitusmaailmaan, jonka kielipolitiikka on luonut.
Omassa puheenvuorossaan hän sanoi kahden kolmasosan vastustavan pakollista ruotsinkielen opiskelua. Asiasta on puhuttu siihen nähden yllättävän vähän. Hakkaraisen näkemyksistä kirjoitti myös Verkkouutiset.
Östman: Ruotsin kieli
auttaa kaupankäynnissä
Kristillisdemokraattien ruotsinkielinen kansanedustaja Peter Östman vastasi Hakkaraiselle. Hänen mukaansa ruotsin kieli auttaa kaupankäynnissä.
– Kyllä se varmasti näin on, kyllä ruotsalaiset osaavat englantia. Sitä en yhtään epäile. Mutta miettikää se asiakkaan näkökulmasta: Jos teille itsellenne tulee joku tarjoamaan tai on kaksi myyjää, molemmilla on yhtä laadukas tuote, kummalta te ostatte? Siltä, joka puhuu teille teidän omalla äidinkielellänne, vai siltä, joka puhuu vieraalla kielellä? Sama pätee varmasti myöskin Ruotsissa: hänellä, joka taitaa ruotsin, on satavarmasti etulyöntiasema, Östman totesi.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Halla-aho: Perussuomalaisten maahanmuuttokritiikki muuttunut valtavirraksi – ilman että kukaan myöntää sitä
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho arvioi Suomen Uutiset perusasiaa -ohjelman tuoreessa jaksossa länsimaiden tilannetta, maahanmuuton seurauksia ja sitä, miksi hänen vuosikymmeniä sitten esittämänsä huomiot ovat vasta nyt nousseet poliittiseen valtavirtaan.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

Vihreät syyttää hallitusta sateenkaari-ihmisiin ja maahanmuuttajiin kohdistuneista järjestöleikkauksista – Lehtinen: ”Kaksisuuntainen kotoutuminen” ei kuulu valtion ydintehtäviin
Vihreät julkaisi omalla somekanavallaan kuvan, jossa he syyttivät hallitusta järjestöavustusten leikkaamisesta vähemmistöiltä, sateenkaari-ihmisiltä, perheiltä ja maahanmuuttajilta.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

STEA-avustusten saamisten ehdot kiristyvät – Rydman: Avustuksia ei myönnetä varakkaimmille järjestöille eikä rajattujen identiteettiryhmien tukemiseen
Sosiaali‑ ja terveysministeriö leikkaa STEA‑avustuksia rajusti vuodelle 2027, ja järjestöt joutuvat kilpailemaan noin kolmanneksen pienemmästä potista. Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman linjaa, että avustuksia suunnataan jatkossa vain toimintaan, joka tuottaa todennettua hyötyä ja keskittyy aitoon kohtaavaan työhön. Järjestöt, jotka keskittyvät vaikuttamistyöhön, neuvontaan tai rajattuihin identiteettiryhmiin, jäävät ilman tukea.

Mäkelä: Perussuomalaisten pitkään peräänkuuluttamat uudistukset toteutuvat
Perussuomalaisten pitkä ja johdonmukainen työ Suomelle elintärkeiden uudistusten toteuttamiseksi on tuottanut tulosta myös vuonna 2026. Kiristyksiä on tullut muun muassa maahanmuuttoon ja vankeusrangaistuksiin, minkä lisäksi hallitus on korjannut ennätysmäärän edellisten hallitusten tekemiä, Suomea heikentäviä päätöksiä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











