

PS ARKISTO
Hakkarainen ottaisi mallia Keski-Amerikasta ja hajottaisi EU:n – ”Unionista on tullut loputon rahareikä”
Europarlamentaarikko Teuvo Hakkarainen on osallistunut tällä viikolla Euroopan parlamentin Keski-Amerikka-valtuuskunnan vierailulle El Salvadoriin ja Hondurasiin ja tavannut Keski-Amerikan maiden poliittisia, taloudellisia ja yhteiskunnallisia vaikuttajia. Hakkaraisen mukaan Euroopan maiden tulisi ottaa oppia Keski-Amerikasta alueellisen yhteistyön järjestämisessä ja hajottaa Euroopan unioni.
Teuvo Hakkarainen on toiminut vapaaehtois- ja keikkapohjalta Keski-Amerikassa 30 vuotta metsäteollisuuden tehtävissä. Hän puhuu espanjaa ja tuntee paikallisen kulttuurin. Hän tiedostaa alueen suuret ongelmat, mutta ottaisi mallia siinä, miten alueen maat ovat järjestäneet keskinäiset suhteensa Keski-Amerikan integraatiojärjestelmä SICA:n puitteissa.
Hakkaraisella oli tiistaina San Salvadorissa mahdollisuus tavata Keski-Amerikan integraatiojärjestelmä SICA:n pääsihteeri Vinicio Cerezo. Tapaaminen vahvisti hänen EU-vastaisia asenteitaan.
– Keski-Amerikassa integraatio ei ole itseisarvo, vaan sitä pidetään käytännöllisenä välineenä osana kansainvälistä yhteistyötä. SICA-yhteistyö toimii konsensusperiaatteella eli kaikkien jäsenmaiden tulee hyväksyä ehdotukset, Hakkarainen luettelee Keski-Amerikan yhteistyön hyviä puolia.
EU vienyt Suomen itsenäisyyden
Keski-Amerikassa olisi Hakkaraisen mukaan paremmat edellytykset luoda alueen yksi yhteinen valtio. Eurooppa on siihen hänen mukaansa kielellisesti, kulttuurisesti, poliittisesti ja taloudellisesti liian hajanainen.
Parhaillaan Hondurasin Tegucigalpassa oleva Hakkarainen näkee EU-eliitin pyrkivän luomaan suurvallan ilman minkäänlaista uskottavuutta tai kansalaisten hyväksyntää. Hänen mukaansa Yhdistyneen kuningaskunnan EU-ero osoitti kuitenkin EU-jäsenmaille muutoksen olevan mahdollinen.
– EU:sta on tullut loputon rahareikä, joka on vienyt Suomeltakin itsenäisyyden. Byrokraattista hirviötä on mahdoton uudistaa, joten Suomen tulisi valmistautua eroamaan siitä mahdollisimman pian, vaatii Hakkarainen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Keski-Amerikka El Salvador Honduras ero Euroopan unioni Euroopan parlamentti Suomi perussuomalaiset Teuvo Hakkarainen itsenäisyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hakkarainen vaatii vallan palauttamista EU:lta kansallisvaltioille: ”Britannia karistaa pian kahleensa – kateeksi käy”

Järjestäytynyt rikollisuus hyötyy vapaasta liikkuvuudesta – Hakkarainen: ”Joko aletaan uskoa, ettei Afrikasta ja Lähi-idästä meille tunkeutuva monikultuurisuus ole rikkaus, vaan kirous?”

Hakkarainen Strasbourgissa: ”Juutalaisten kokemaan vainoon on puututtava lujin ottein”

Hakkarainen: ”Kuka meistä haluaa kotinsa täyteen kutsumattomia vieraita – seassa mahdolliset terroristit?”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää