

Halla-aho: Perussuomalaiset europarlamentaarikot eivät kannata Unkariin kohdistuvan kurinpitomenettelyn käynnistämistä
Yle väitti aamu-uutisissaan, että kaikki suomalaismepit kannattaisivat Euroopan parlamentin äänestyksessä kurinpitomenettelyn käynnistämistä Unkaria vastaan. Yle joutui oikaisemaan uutisensa, mutta se ei kertonut, ketkä suomalaiset vastustavat Unkarin kurittamista.
– Ylen valeuutisissa kerrotaan, että ”suomalaismepit kannattavat [Unkariin kohdistuvan] kurinpitomenettelyn käynnistämistä”. Eipä ole kyselty. Perussuomalaisten mepit eivät kannata, Kommentoi perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho uutista aamupäivällä Facebookissa.
Yle lisäsi Areenaan kirjallisen oikaisun, jonka mukaan ”tosiasiassa kaikki suomalaiset europarlamentaarikot eivät kannata kurinpitomenettelyä, mutta kannattajiin kuuluvat ainakin kaikki parlamentin suurimman ryhmän EPP:n kolme suomalaisedustajaa.”
Helsingin Sanomien mukaan Euroopan parlamentti hyväksyi tänään äänin 448–197 päätöslauselman, joka voi johtaa Unkarin rankaisemiseen EU:n perusarvojen loukkaamisesta. Se voisi teoriassa johtaa Unkarin äänioikeuden riisumiseen EU-päätöksenteossa.
Unkarin ongelmat kommunismin ajan perua
Halla-aho totesi eilisessä puheessaan täysistunnossa, että Unkarissa on ongelmia, kuten korruptio, kansallisten vähemmistöjen asema, ja niin edelleen.
– Monet näistä ongelmista ovat perintöä kommunistiselta aikakaudelta, eivätkä ne ole yksin Unkarin ongelmia. Nämä puutteet eivät ole syy siihen, miksi Unkarista on tullut komission ja europarlamentin ykköskohde.
Halla-ahon mukaan Unkarin hallituksen todellinen synti on se, että se haluaa suojata maataan haitalliselta massamuutolta kolmannesta maailmasta
– Unkarin hallitus ja Unkarin kansan enemmistö ei halua toistaa niitä katastrofaalisia virheitä, joita me olemme tehneet Länsi-Euroopassa. Sympatisoin ja tuen vahvasti tuota näkemystä, Halla-aho totesi puheessaan.
Halla-ahon mukaan liberaalista maahanmuuttopolitiikasta ja monikulttuurisuudesta on ikävä kyllä tullut määrävin eurooppalainen arvo europarlamentissa.
– Melkein mikä tahansa muu asia voidaan antaa anteeksi, mutta ei tämän arvon kyseenalaistamista. Siksi meillä on tämä debatti, Halla-aho sanoi.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Europarlamentin jäsenet äänestivät Unkarin kurinpitomenettelyn aloittamisen puolesta

Komissio julkaisi oikaisunsa Unkarin Fidesz-puolueen eurovaalikampanjaan – puolue halutaan savustaa ulos EPP:stä
Viikon suosituimmat

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo saaneensa runsaasti kiitospalautetta hoitajilta käynnistämästään keskustelusta hoitoalan kielitaitovaatimuksista. Rydman totesi viime viikolla, että keskeisissä tehtävissä toimivien hoitajien suomen ja ruotsin kielen taitovaatimuksia on syytä tiukentaa, sillä puutteellinen kielitaito voi vaarantaa potilasturvallisuuden.

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Ei matkalippua, ei tarkastusmaksua, ei ongelmia – Tampereella pummimatkustaja voi nyt livahtaa omille teilleen lipuntarkastajalle kärähdettyään
Tampereen kaupunki on ryhtynyt tekemään pummilla matkustajien unelmista totta. Tampereen joukkoliikenteen uusi ohjeistus sallii, kuinka liputtomat matkustajat voivat kärähdettyään jatkossa vain poistua ratikasta tai bussista omille teilleen ilman maksua tai henkilötietojen antamista.

Vinksahtaneessa Yle-artikkelissa hypetetään ulkomaalaisten työllisten määrän kasvua – Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen vääristelyjä
Yleisradio hehkuttaa vailla pidäkkeitä, kuinka työllisyyden kasvu on 2020-luvulla tullut lähes kokonaan ulkomaalaistaustaisilta jättäen samalla kätevästi kertomatta ei-työllisten ulkomaalaisten määrän paisumisesta. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen harrastamaa osatotuuksien paisuttelua.

Yhdysvallat ja Israel hyökkäsivät Iraniin – pappishallinnon kaataminen on alkanut
Useat voimakkaat räjähdykset ravistelivat Iranin pääkaupunkia Teherania lauantaina aamulla. Israelin armeijan mukaan iskujen kohteena oli muun muassa Iranin johdon kokous, joka tiettävästi pidettiin ajatolla Ali Khamenein palatsissa. Ainakin osa Iranin uskonnollisesta ja sotilasjohdosta on saanut surmansa.

New Yorkin poliiseja heiteltiiin jääkimpaleilla ja kivillä, kahdelle vakavia vammoja – muslimipormestari raivostutti poliisiliiton vähättelemällä väkijoukon hyökkäystä virkavaltaa vastaan
New Yorkissa riehui tuikea lumimyrsky, joka toi puoli metriä lunta kaupungin kaduille. Manhattanilla väkijoukko innostui lumisotaan, joka lähti lapasesta. Poliisi tuli rauhoittelemaan tilannetta ja joutui hyökkäyksen kohteeksi. Pormestari vähätteli välikohtausta - ja pian sukset olivat taas ristissä muslimipormestarin ja virkavallan välillä.

Päivän pointti: Sääntöpohjainen maailmanjärjestys on vasemmistolle kuin pyhä huoneentaulu – mutta kaupan kassalla ja joukkoliikenteessä säännöistä voi joustaa

Näin keskusta on äänestänyt eduskunnassa maahanmuuton kiristyksistä – mitkään tiukennukset eivät kelpaa
Kansanedustaja Joakim Vigeliuksen keräämä lista kertoo korutonta kieltään siitä, miten kepu nykyisin pyrkii aktiivisesti peittelemään aiempia maahanmuuttolinjauksiaan. Äskettäinhän puolue oli vielä vaatimassa Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi tekemään töitä. Kepun maahanmuuttopolitiikka näyttääkin menevän minne tuuli milloinkin kuljettaa.















