Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Hallituksen tavoite on lisätä pelkän peruskoulun varassa olevien opiskelua ja työllistymisedellytyksiä

20.09.2023 |17:54

Hallituksen painopisteet koulutuspolitiikan rahoituksessa ovat apua tarvitsevat peruskoululaiset ja heikommin koulutetut. Peruskoulun rahoitus nousee pysyvästi kauden mittaan.

Vuonna 2024 rahoitusta nostetaan 50 miljoonalla ja vuoden 2027 rahoituksen noston taso on jo 200 miljoonaa. Ensi vuonna korkeakoulujen aloituspaikkojen lisäämiseen kohdennetaan 11,7 miljoonaa.

– Aikuiskoulutustuen sijaan hallitus tekee mittavia satsauksia osaamistason nostoon perusopetuksessa, ammatillisessa koulutuksessa ja lisää myös aloituspaikkoja korkeakouluun. Nämä ovat asiantuntijoiden lausuntojen pohjalta tehtyjä valintoja, joilla pyritään osaamisen ja työllisyyden nostoon, huomioiden julkisen talouden heikko tilanne, toteaa kansanedustaja Jaana Strandman sivistysvaliokunnasta.

Rahoitusta sinne, missä sitä tarvitaan

Hallituksen tavoite on lisätä pelkän peruskoulun varassa olevien opiskelua ja työllistymisedellytyksiä. Työelämän yhteydessä tapahtuvassa oppimisessa halutaan panostaa täydentäviin, lyhyempiin täsmäkoulutuksiin. OKM:n selvityksen mukaan aikuiskoulutustuki kohdentuu nykyään merkittävästi opintoihin, jotka olisi todennäköisesti aloitettu tuesta riippumatta.

Perussuomalaisten mielestä ei ole resurssien viisasta kohdentamista lisätä moninkertaista koulutusta ja syrjäyttää uusien opiskelijoiden valituksi tulemista.

– Vaikeina aikoina pitää kohdentaa rahoitus sinne, missä sitä tarvitaan. Kun talouden tila on mikä on, ei rahoituksen kohdentaminen jo pääasiassa korkeakoulutettujen kouluttamiseen ole järkevää, painottaa sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”

13.08.2025 |10:57
6.
Suomen uutiset logo

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta

18.08.2025 |11:05
7.
Suomen uutiset logo

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”

18.08.2025 |08:05
8.
Suomen uutiset logo

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita

15.08.2025 |14:05
9.
Suomen uutiset logo

Suomi ajoi alas turvetuotantonsa viherhumpan tahtiin – Polvinen: ”Edellisen hallituksen päätökset johtivat siihen, että Italiassa mafia juhlii ja turvetuottajat Suomessa menettivät työpaikkansa”

18.08.2025 |14:51
10.
Suomen uutiset logo

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista

17.08.2025 |15:19

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää