

LEHTIKUVA
Hallitus pisti lisää vauhtia työllisyyden kasvuun – Soini: ”Tämä on hyvä ja isänmaallinen ratkaisu”
Hallitus istui tiistaina kesärannassa pitkälle iltaan saakka etsien keinoja nostaa Suomea entistäkin rohkeammalle kasvu-uralle. Tärkeintä oli pistää lisää vauhtia jo vahvasti orastavaan talouskasvuun ja poistaa esteitä työpaikkojen syntymisen tieltä.
Ulkoministeri Timo Soini luonnehti puoliväliriihen antia näin:
– Tämä on hyvä ratkaisu! Miksi me olemme hallituksessa? Riippumatta siitä miten vaalit menivät – se on isänmaan etu! Suomen suunta on käännetty, työllisyys paranee, kasvu on lähtenyt liikkeelle, kun edellisen hallituksen aikana tuli 100 000 työtöntä lisää ja kaikki meni huonompaan suuntaan. Kun hallituspuolueet ovat vaihtuneet niin suunta ja politiikka on muuttunut – ja tulokset puhuvat puolestaan, Soini vertasi.
Opiskelijoille huoltajakorotus
– Emme unohda heikompiosaisia. Opiskelijoiden huoltajakorotus on tärkeä, konkreettinen kädenojennus. Me korotamme eläkkeensaajien hoitotuen perustasoa, panostamme päihdeäitien hoitoon ja turvakoteihin. Hallitus pitää äitien puolta, Soini vakuutti. Hallitus esittää myös toimia, joilla syrjäytyneitä nuoria saadaan töihin tai kouluun.
– Ja kotihoidon tukea ei romuteta. Siihen ei koskettu lainkaan. Valtio ei puutu perheisiin – se on ehdottoman hyvä ja välttämätön asia, Soini totesi.
– Erityisen mielissäni olen ammattikouluista. Se on satsaus, joka maksaa mielestäni parhaiten takaisin, koska usein ne nuoret, jotka ovat syrjäytymisuhan alla, voivat nousta vaikka kuinka korkealle ammattikoulun ja AMK:n kautta, Soini tuumaili.
Nollatuntisopimuksille kunnon pelisäännöt
Hallitus lisää resursseja myös työttömyyden hoitoon. Hallitus parantaa itsensä työllistävien työttömyysturvaa, lyhentää yrittäjien sairauspäivärahan karenssia neljästä päivästä yhteen.
– Taistelemme suomalaisen työn ja yrittämisen puolesta. Veronumeron käyttö laajenee lähivuosina rakennusalalta muillekin aloille, kuten telakoille. Käymme harmaan talouden kimppuun ja haluamme, että työstä maksetaan verot ja kunnon palkka. Lisäksi laadimme nollatuntisopimuksiin kunnon pelisäännöt, Soini lupasi.
Puheenjohtajat tähdensivät, ettei nollatuntisopimuksia sinänsä pyritä lopettamaan, mutta niiden käyttö pyritään ohjaamaan tarpeellisiin uomiinsa pelisäännöillä niin, ettei nollasopimuksia käytetä muuten kuin niillä aloilla, joihin ne nimenomaan sopivat sekä työntekijän että työnantajan puolesta.
Työttömiä haastatellaan kasvotusten
Hallitus antaa lisää rahoitusta työllisyyden hoitoon. Työttömien haastattelut tehdään jatkossa enenevässä määrin kasvokkain puhelimen sijasta. Palkkatukea suunnataan vaikeasti työllistyville. Hallitus selvittää, missä ammateissa voidaan helpottaa pätevyysvaatimuksia. Työttömyysturvaa ja lyhytkestoisen työn vastaanottamista sovitetaan yhteen.
Hallitus linjaa lisäksi kesäkuun loppuun mennessä, voidaanko perustelluista syistä luopua omaehtoisen koulutuksen tarveharkinnasta.
Työttömyysturvan seurantajärjestelmään valmistellaan muutoksia, jotka korostavat aktiivista työnhakua ja edistävät alueellista liikkuvuutta.
Itsensätyöllistämiseen työttömyystuella
Itsensätyöllistäjien työttömyysturvaa parannetaan niin, että työtön voisi harjoittaa yritystoimintaa neljän kuukauden ajan ja saada samalla työttömyysetuutta. Uudistus otettaisiin käyttöön ensi vuoden alussa.
Hallitus aikoo myös parantaa konkurssin tehneiden yrittäjien asemaa niin, että he saisivat mahdollisuuden yrittää uudelleen. Mallia otettaisiin kansainvälisestä vertailusta ja aina USA:sta asti, jossa yrittäjä voi aloittaa toimintansa uudelleen puhtaalta pöydältä. Myös komissiolla on direktiiviehdotus, joka tähtää samaan mahdollisuuteen.
Hallitus tukee myös työttömien liikkumista työn perässä entistä laajemmin.
Hallitus käynnistää samalla sosiaaliturvan kokonaisuudistuksen valmistelun niin, että seuraava hallitus voi ottaa tehtävän hoitaakseen.
Orpo: Päivähoitoon merkittäviä maksualennuksia
Hallitus helpottaa pienituloisten työllistymistä keventämällä pienituloisten ihmisten päivähoitomaksuja. Esimerkiksi 2500 euroa kuussa tienaava yksinhuoltaja , joka tällä hetkellä maksaa päivähoidosta 104 euroa kuussa, ei jatkossa maksa päivähoidosta enää mitään.
– Tämä tuo maksuvapauteen 6700 uutta perhettä ja se luo jo yksinään tuhansia työpaikkoja, Orpo sanoi.
Puolen miljardin panostukset
Hallitus löysi vaikeassa taloustilanteessa noin 300 miljoonaa euroa vuodessa kahden vuoden ajalle erilaisiin kasvua, työllisyyttä ja innovaatioita kehittäviin hankkeisiin. Erilliseen pääomituspakettiin hankitaan 200 miljoonaa euroa myymällä valtion omaisuutta.
Pääomitusta sijoitetaan osaamiseen: lippulaivainvestointeihin instituutioille annetaan 60 miljoonaa, Tekesin kasvumoottoreihin 60 miljoonaa ja ammatillisen osaamisen osaamiskeskuksiin 80 miljoonaa euroa. Sen lisäksi muista lähteistä rahoitetaan Suomen Akatemiaa 50 miljoonalla ja Tekesiä 70 miljoonalla eurolla.
– Tämä on varsin vahva panostus osaamiseen, pääministeri Juha Sipilä (kesk.) totesi.
Turvallisuus tärkeää
Soinin mielestä tässä riihessä oli erityisen tärkeää, että hallitus pystyi vahvistamaan turvallisuutta. Samalla vahvistettiin monen apua tarvitsevan asemaa ja vahvistettiin työllisyystoimia.
Järkevä ulko- ja turvallisuuspolitiikka on isänmaan turvallisuuden tärkein pohja. Tätä politiikkaa hallitus toteuttaa yhdessä tasavallan presidentin kanssa.
– Mutta se ei yksin riitä. Me varaudumme pahan päivän varalle ja satsaamme turvallisuuteen: poliisiin, rajaan, suojelupoliisiin ja puolustusvoimiin. Kokonaissatsaus on 100 miljoonaa, josta puolet puolustukseen. Pidämme tärkeänä varautua tuleviin uhkiin. Niitä ei suurennella eikä paisutella, mutta niihin varaudutaan, Soini painotti.
Kolme uutta ministeriä
Samalla hallitus päätti vahvistaa toimintakykyään kolmella uudella ministerillä. Oikeus- ja työministeri Jari Lindströmin (ps.) raskasta vastuuta kevennetään niin, että ministerinpaikalla oikeusministerin salkku siirtyy kokoomukselle. Perussuomalaiset saavat uuden ministerinsalkun, johon kevennetään kuormaa Sanni Grahn-Laasoselta (kok.). Perussuomalaiset saavat yhdistelmän, johon tulee kulttuuri ja urheilu – ja jatkossa siihen lisätään vielä eurooppaministerin tehtävät.
– Se on näinä brexitin aikoina merkittävä salkku, ulkoministeri ja puheenjohtaja Timo Soini (ps.) vakuutti.
Keskusta päättää tahollaan, miten se jakaa maatalous-, ympäristö- ja asuntoministeri Kimmo Tiilikaisen tehtäviä.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Työttömyys on kääntynyt ennakoitua nopeampaan laskuun – käänne on tapahtunut
Viikon suosituimmat

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Kansanedustaja lyttää komission ja Henna Virkkusen jättisakot X-alustalle
Kansanedustaja Onni Rostila pitää komission asettamia X:n sakkoja epäilyttävinä ja vaarallisina. Rostila kirjoittaa X:ssä, etteivät väitetyt syyt vakuuta häntä
Uusimmat

Perussuomalaisten puoluevaltuuston kokous – katso suora lähetys

Elinkeinoministeri Puisto: Työ turpeen puolesta etenee

Milan Jaff karkotettiin Suomesta – ”Tervemenoa”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää











