

Valtiovarainministeri Petteri Orpo, pääministeri Juha Sipilä ja ulkoministeri Timo Soini hallituksen budjettineuvotteluiden tiedotustilaisuudessa Valtioneuvoston linnassa Helsingissä 1. syyskuuta 2016. / Heikki Saukkomaa
Hallitus sopi budjetista suunnitelmien mukaan – päivähoitomaksujen korotus peruttiin, Lex Lindström maaliin
Hallitus onnistui kovista ennakkokohuista huolimatta sopimaan ensi vuoden budjetista aikataulun mukaan. Perussuomalaiset oli hyvin tyytyväinen ikääntyneiden pitkäaikaistyöttömien eläkearmahdukseen.
Budjetin loppusumma pysyi alkuperäisessä 55,2 miljardissa eurossa, joka vastaa suunnilleen viime vuoden tasoa. Velkaa otetaan vielä 5,5 miljardia euroa, mikä on hieman viime vuotista vähemmän.
Lex Lindström toteutui
Perussuomalaiset onnistuivat viemään läpi Lex Lindströmin, eli yli 60-vuotiaiden pitkäaikaistyöttömien armahtamiseen työttömyydestä eläkkeelle, jotka ovat olleet vähintään viisi vuotta työttöminä. Heitä on noin 5000. Puheenjohtaja, ulkoministeri Timo Soini (ps.) painotti saavutuksen merkitystä: ihminen vapautuu nöyryytyksestä, että hän kuukaudesta ja vuodesta toiseen kirjoittaa ”työtön, työtön, työtön”.
– Lex Lindström on erittäin merkittävä asia, josta olemme tyytyväisiä ja ylpeitä. Tässähän on taustalla entisen SDP:n kansanedustajan Ilkka Taipaleen idea. Mutta siinä on yksi ratkaiseva ero: kahden sosiaalidemokraattisen työministerin aikana tätä hyvää ideaa ei toteutettu! Mutta nyt ministeri Lindströmin aikana tämä toteutetaan. Sen takia tämä voi ylpeydellä kantaa nimeä Lex Lindström. Eikä se riipu työmarkkinajärjestöistä – se on päätetty, Soini myhäili.
PS ei jätä leikkiä kesken
Soini vakuutti myös, ettei Perussuomalaiset jätä leikkiä kesken eivätkä hätkähdä, oli gallup mikä hyvänsä. Hillotolppa on vuodessa 2019.
– Me emme ole sellainen puolue, joka jättää leikin kesken. Kun vihreät lähtivät hallituksesta ydinvoiman takia, tuli lisää ydinvoimaa. Vasemmistoliitto lähti hallituksesta leikkausten takia. Tuloksena oli lisää leikkauksia, Soini huomautti.
Budjettiriihen aikana huolestutti uutinen, jonka mukaan kunta-ala uhkaisi erota kiky-sopimuksesta, jos hallitus ei korvaa kiky-sopimuksen kunnille aiheuttamia tuloleikkauksia tai lisämenoja. Asiassa liikkui monenlaisia lukuja, mitä hallituksessa ihmeteltiin, kun budjetin luvuthan varmistuivat vasta hetki sitten.
Kävi ilmi, että budjetti on kikyn ja kuntien osalta neutraali ja veroalea mietitään yli 90 prosentin kiky-osallistumisen sekä 515 miljoonan euron veronalennusten pohjalta. Kunta-ala allekirjoittaa kiky-sopimuksen maanantaina. Budjettineuvotteluiden rinnalla asiasta ei ole neuvoteltu kunta-alan kanssa. Jos sopimusta ei synny, toimitaan muiden lukujen pohjalta.
Työllisyyspaketti syntyy
Myös työllisyyspaketti syntyy. Mutta yksi merkittävä osa siitä siirtyy kolmikantaiseen työryhmään, jonka määräaika on vuodenvaihteessa. Se on ainoa paketin osa, johon on ladattu konkreettinen luku: 10 000 työpaikkaa.
Tämä osa koskee niitä työllisyyskeinoja, joita työmarkkinajärjestöt viilaavat yhdessä. Paljon muutakin valmistellaan vielä ja seuraava tarkastelupiste on kehysriihessä ensi keväänä. Paketti valmistellaan yhdessä työmarkkinajärjestöjen kanssa.
Päivähoitomaksujen korotus peruttiin. Soini korosti, että vanhempien pitää saada itse päättää miten vanhempainvapaat jaetaan.
– Ei ole järkeä yhteiskunnan mennä sanelemaan, kuka on kotona ja kuka ei.
– Meille on tärkeää, että pienituloisia koskeva osa jää voimaan sellaisenaan. Se löytyi kahta kautta: Rakentamaton tonttimaa ja tuulivoimapuistot pistetään korkeammalle kiinteistöverolle. Siis gryndereiltä ja tuulivoimapuistoilta pienituloisille päivähoidon saajille. Se on hyvä asia, Soini iloitsi.
– Myös herrojen huvikuunarit ja juppiskootterit ovat tästä lähtien verolla. Tähänkään ei vasemmiston aikana ole pystytty, Soini letkautti, mutta painotti mopojen ja perämoottoriveneiden jäävän veron ulkopuolelle.
Myös pääministeri Juha Sipilä uskoi, että neuvottelut työllisyyspaketista saadaan läpi työmarkkinajärjestöjen kanssa, onnistuihan kikykin. Myös oikeus- ja työministeri Jari Lindström (ps.) kehui, että järjestöjen kanssa on helppo neuvotella, kun heidät tunnetaan monien tapaamisten jälkeen niin hyvin.
Keinoilla pyritään nostamaan työllisyysaste 72 prosenttiin nykyisestä 68-69 prosentista. Yksi prosenttiyksikkö merkitsee noin 30 000 työpaikkaa.
Tessin alle ei mennä
Oikeus- ja työministeri Jari Lindström (ps.) korosti, ettei uusia työelämään siirtymisen malleja pohjata työehtosopimuksen alle menemiseen.
– Tavoite on, että ihminen saa jalan oven väliin, ihminen jolla on työrajoitteita. Rakennusalalla oli hyvä avaus ja koulutusmalli: muistaakseni kuusi euroa tunti. Siitä pomppu eteen. Siinä on sovittu polku eteenpäin varsinaiseen palkkaan. En halua puhuakaan tessin alle menemisestä, vaan uudesta polusta ja yhdessä sopimisesta, Lindström totesi.
Rakennusliiton juuri valmistuneeseen sopimukseen tuli uudelle alalle pyrkijälle mahdollisuus sopia työnantajan kanssa koeajasta, jonka aikana hän saa koulutusta, vähintään kuuden euron tuntipalkan ja lisäksi tessin mukaiset lisät. Asia sovittaisiin työpaikalla luottamusmiehen avulla. Tämä olisi esimerkiksi nuoren tie työelämään.
| Työllisyyspaketti lyhyesti
– Hallitus esittää työmarkkinajärjestöille kolmikantaista työryhmää tavoitteenaan löytää keinot työttömyyden keston lyhentämiseksi ja työllisyyden lisäämiseksi. – Työryhmän pitäisi saada aikaan ehdotus syyskuun loppuun mennessä. Sen pohjalta tehtävien keinojen pitäisi olla käytössä heti 1.1.2017. Lait annetaan budjettilakeina. Tämä tehdään kiky-sopimusta kunnioittaen. – Tarkoitus on saada aikaan 10 000 uutta työpaikkaa valtiovarainministeriön arvion mukaan. Tähän pyritään viidellä keinolla, joita ovat: – Ansiosidonnaista työttömyysturvaa uudistetaan nopeampaan työllistymiseen kannustavaksi niin, että se lisää työllisten määrää 8000 henkilöllä ja että sen vaikutukset valtiontaloudelle ovat neutraalit. – Ikääntyneiden kertaluonteisesta eläketuesta. – Ansiosidonnaisen työttömyysturvan ansio-osan käytöstä palkkatukena ja starttirahana. – Työelämän ja koulutuksen ulkopuolella olevien nuorten työllisyyden edistämisestä, keinoina esimerkiksi nuorten aikuisten osaamisohjelma, etsivä nuorisotyö ja nuorten työpajat. – Uudesta, työehtosopimuksen piiriin kuuluvasta palkkamallista ja palkkaa täydentävästä tuesta pitkään työttöminä olleille ja heikon työhistorian omaaville. Lisäksi: – Työvoimapalveluiden tehokkuutta lisätään ja otetaan myös yksityisiä toimijoita alalle. – Myös työkokeilun käyttöä lisätään ja ulosoton kannustinloukkuja puretaan. – Asuntorakentamista lisätään useilla toimilla ja edullisten ARA-rakennusten asukkaiden tulorajaksi säädetään 3000 euroa, jotta asunnot menevät niitä eniten tarvitseville ja korvaavat asumisen kannustinloukkua. Ja monta muuta keinoa vielä näiden lisäksi. |
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisten Jalonen budjettiriihestä: Tavoitteemme etenevät – autovero laskee, venevero käyttöön

Anne Louhelainen kiittelee budjettiriihen tuloksia: Eläkeläisille paljon hyvää

Kaj Turunen: Yrittäjävähennys ja maksuperusteinen ALV ovat merkittäviä parannuksia – ”Hyvä päivä”

Rami Lehto iloitsee Lex Lindströmin läpiviennistä – ”Pitkäaikaistyöttömät olleet kuin elinkautisvankeja”

Lindström: Hallitus ottaa työttömästä kopin, eikä pane häntä koppiin istumaan

Sampo Terho HS:lle: perussuomalaiset ei hyväksy työttömyysturvan porrastusta
Viikon suosituimmat

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus
Sahateollisuus ry:n toimitusjohtaja Tino Aalto varoittaa Kauppalehden Talousaamussa, että ilmasto‑ ja luontopaneelien esittämät hakkuuvähennykset iskisivät suomalaiselle metsäsektorille rajusti. Aallon mukaan kymmenen prosentin leikkaus puunkäyttöön merkitsisi jopa kymmenien sahojen sulkemisia, miljardiluokan talousmenetyksiä ja tuhansien työpaikkojen menetystä.

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Purra: Suomalainen yhteiskunta on tienhaarassa
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi talouden arviointineuvoston tänään julkistettua raporttia Economicumissa järjestetyssä seminaarissa. Purra painottaa voimakkaasti yhteiskunnan uudistamisen tarvetta.
















