Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Hallitusneuvotteluissa vaikeimmat sote-kysymykset on jo ratkottu

13.06.2023 |11:44

Hallitusneuvotteluissa jatketaan tänään vielä muun muassa sote-kysymysten parissa. Hallitustunnustelija Petteri Orpon mukaan hallitusohjelma voisi parhaimmillaan olla valmis jo huomenna. Perussuomalaisten Riikka Purran mukaan valmistuminen kuitenkin riippuu kiistanalaisten kysymyksien käsittelyvauhdista.

Hallitusneuvotteluissa jatketaan tänään sote-kysymysten parissa. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kommentoi aamulla, että vaikka kokonaisuudessa erimielisyyttä aiheuttavia asioita vielä onkin, eteenpäin on päästy

– Ehkä ne vaikeimmat sote-kysymykset ratkottiin jo eilen.

Kehitysyhteistyön rahojen leikkauksista on pöydällä ollut jo pitkään kolmelle puolueelle sopiva kompromissi, mikä siis sopii myös perussuomalaisille.

– Se on se, jolla me etenemme.

Jakeluvelvoitteen osalta sopu lähellä

Talous ja verotus on yksi ongelmallinen kokonaisuus, Purra sanoi.

Jakeluvelvoitteen kiristymisen hyvittämisen osalta sopu on kuitenkin lähellä. Mallin yksityiskohdista vielä keskustellaan.

– Tätä on käsitelty pitkään. Kun se saadaan ratkaistua mahdollisimman optimaalisesti, niin uskoisin, että muutkin ratkaisut löytyvät

Hallitustunnustelija Petteri Orpon mukaan hallitusohjelma voisi parhaimmillaan olla valmis jo huomenna. Purran mukaan kiistanalaisten kysymyksien käsittelyvauhdista kuitenkin riippuu, saadaanko neuvotteluissa valmista jo huomenna.

– Riippuu täysin siitä, miten pitkälle tänään päästään. Puheenjohtajathan ovat kokoustamassa ja valmiudessa kellon ympäri.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe

20.12.2025 |10:00
7.
Suomen uutiset logo

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa

22.12.2025 |10:02
8.
Suomen uutiset logo

Strandman vaatii selvitystä Luonnonvarakeskuksen virhearvioista: ”Näin laajojen ja toistuvien virhearvioiden jälkeen luottamus ei voi olla itsestäänselvyys”

18.12.2025 |12:11
9.
Suomen uutiset logo

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys

22.12.2025 |12:37
10.
Suomen uutiset logo

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu

23.12.2025 |15:00

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää