

"Lastentapahtuman" kutsu sekä AFA:n lippu / FACEBOOK, LEHTIKUVA
Härski unelmaväki yritti työntää herkät eläimet mielenosoituksen keskelle – alpakoita oli varaamassa tunnettu punavihreä aktivisti
Itsenäisyyspäivän ”lastentapahtuman” järjestäjistä tihkuu uutta tietoa – alpakoita järjesteli Töölöntorille elokuvaohjaaja, joka teki edellisenä vuonna dokumentin äärioikeistosta.
Töölöntorin ”lastentapahtuman” poliittinen luonne käy hetki hetkeltä selvemmäksi. Yle uutisoi maanantai-iltana, että ”lastentapahtumaa” oli organisoimassa Aleksi Pahkala. Hän on järjestänyt Helsingissä aiemmin kaksi suurta rasisminvastaista tapahtumaa: Meillä on unelma -konsertin heinäkuussa 2015 ja Peli poikki! -mielenosoituksen syyskuussa 2016.
Pahkala selitteli Ylellä, ettei hänellä ollut tarkoitusta järjestää vastamielenosoitusta 612-kulkueelle. Selittely on kovin hataralla pohjalla, koska ”lastentapahtuma” oli tarkoitus järjestää 16.30-19.00. Se olisi ollut päällekkäin kansallismielisen 612-kulkueen kanssa, jonka alkamisajaksi on ilmoitettu 18.30. Ei ole uskottavaa, ettei Töölössä asuva, jatkuvaa äärioikeistojahtia käyvä [ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ] Pahkala olisi ollut selvillä 612-kulkueen aikataulusta.
Nyt on käynyt ilmi, että järjestäjiin kuuluu myös punavihreä aktivisti Elina Hirvonen. Suomen Uutisten tietojen mukaan Elina Hirvonen on ollut yhteydessä Ali-Ollin Alpakkatilaan varatakseen eläimiä itsenäisyyspäivän tapahtumaan.
Hirvonen on ohjannut Boiling Point –elokuvan, joka käsitteli muun muassa vuoden 2016 itsenäisyyspäivän 612-kulkuetta.
Alpakkatila ei ollut tietoinen siitä, minkälaiseen veivaukseen eläimiä oli tarkoitus käyttää. Ilta-Sanomat kertoi sunnuntaina, ettei Alpakkatilan omistajalla Heidi Tarhosella ollut aavistustakaan rinnakkaisesta tilaisuudesta. Hän totesi, että olisi kyseenalaista viedä eläimiä rauhattomaan paikkaan, ovathan alpakat luonteeltaan saalistuseläimiä – kanit vielä enemmän.
Yksi hailee eläimistä?
Militantin vasemmiston mielenosoitukset ovat järjestäen päättyneet kovaääniseen, väkivaltaiseen rähinöintiin. Kuvaavaa on, että eräs kaikkien innokkaimpia ”lastentapahtuman” markkinoijia on ollut Suvi Auvinen, joka meni jo 28.11 möläyttämään tapahtuman todellisen luonteen: ”aika hienoa, että natsit syrjäytetään lastentapahtuman tieltä”.
Vasemmistolaiset räyhämielenosoittajat ovat toistuvasti käyneet ihmisten lisäksi myös eläinten kimppuun. Erityisen pahasti palvelushevoset saivat siipeensä 2013 mielenosoituksissa, jossa hevosia hakattiin mailoilla.
On ilmiselvää, etteivät natsijahtihurmokseen itsensä kiihdyttäneet suvaitsevaiset ajatelleet hetkeäkään, miten eläimet mahdollisesti olisivat tällä kertaa mahdollisessa konfliktitilanteessa reagoineet.
Suomen Uutiset yritti tavoitella Elina Hirvosta puhelimitse. Hän vastasi ensin tekstiviestillä, mutta kun yhteydenottomme luonne selvisi hänelle, viestittely loppui kuin seinään.
Vasemmiston pelikirja
Räyhävasemmiston perinteisiin vastamielenosoitustaktiikoihin on jo pitkään kuulunut seuraavanlainen manööveri: kokoonnutaan aikaisemmin varsinaisen mielenilmauksen pitopaikalle, jolloin poliisin on pakko siirtää voimaa käyttäen vastamielenosoittajat pois. Tilanteesta syntyy oivaa uutiskuvaa, ja mellakkavarusteiset poliisit saadaan kehystettyä ”fasismin puolustajiksi”. Juuri niin kuin lakia rikkovat anarkot haluavatkin. Suomen Uutiset kertoi tästä taktiikasta 27.8.2017 julkaistussa uutisessaan. Tuolloin taktiikkaa sovellettiin Narinkkatorilla.
Täksi itsenäisyyspäiväksi oli suunnitteilla vielä tästäkin kehittyneempi taktiikka: Kerätään tapahtumapaikalle mahdollisimman söpöjä ja pörröisiä eläimiä lasten paijattavaksi, kutsutaan paikalle ”töölölöisiä vanhempia” – eli tappeluvalmiita vasemmistotaustaisia mielenosoittajia. Toki joukoon olisi saapunut myös tavallisiakin ihmisiä.
612-kulkueen häätäminen Töölöntorilta olisi ollut militantille suvaitsevaistolle valtava propagandavoitto. Nyt se ei toteudu, mutta ihmisten mieliin voi vaikuttaa monella tavalla. Suomen lehdistö HS etunenässä nappasi auliisi vastaan itkettävän tarinan surevista lapsista, jotka eivät pääsekään paijaamaan pörröisiä eläimiä. Valitettavaa vain on, että tarina oli mätä. Vanhan sanonnan mukaan: kun jokin vaikuttaa liian hyvältä ollakseen totta, juuri näin asia yleensä on.
Vaikka kuvio paljastui, ei HS edelleenkään kyennyt päästämään irti narratiivista, johon se niin kovasti halusi uskoa. Lehden linja kertoo kouriintuntuvalla tavalla siitä ilmapiiristä, jossa satavuotias Suomi huomenna juhliaan viettää.
MATIAS TURKKILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tältä 612-kulkue näytti – mutta minkä takia kulkijat purskahtivat Hesperiankadun kohdalla nauruun?
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Razmyar ja Vigelius kiivaina Espanjan kriisistä – ”SDP levittää laittomille siirtolaisille punaista mattoa”
Marokosta saapui vuorokaudessa yli 60 000 siirtolaista Espanjan Ceutaan. Perussuomalaiset vaativat Espanjan sulkemista Schengen‑alueen ulkopuolelle, kun taas SDP:n Nasima Razmyar ehdottaa lähtöalueiden olojen parantamista. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius tyrmää Razmyarin puheet epärealistisina.

Kymmenet tuhannet afrikkalaiset tunkeutuivat väkisin Eurooppaan – Espanjan Ceutassa ”täysi kaaos”
Espanjan vasemmistohallituksen myötäsukainen maahanmuuttopolitiikka kärjistyy parhaillaan Ceutassa. Valtava määrä lähinnä nuoria miehiä on tunkeutunut väkisin EU:n alueelle. Espanjan hallitus on päättänyt lähettää armeijan selvittämään totaalista kaaosta ja ryöstelyä. Euroopan tulevaisuus on Ceutassa käsillä jo tänään.

Kielimuuri suojaa: Maahanmuuttajalapset eivät kelpaa ruotsinkielisiin kouluihin
Vieraskielisten oppilaiden osuus on suomenkielisissä kouluissa liki kymmenkertainen ruotsinkielisiin verrattuna. Samaan aikaan kun koulushoppailu ja oppilasalueiden pakkomuutokset mullistavat satojen suomenkielisten koulujen arkea, ruotsinkielinen koulujärjestelmä on säästynyt ilmiöltä lähes kokonaan.

Antikainen: Espanjan raja murtui – tätäkö Lindtman haluaa Suomelle?
Torstaina laittomien maahantulijoiden massa vyöryi Espanjan Ceutaan Marokosta. Ceutan aluehallinnon johtaja Juan Jesús Vivas julisti alueelle hätätilan ja pyysi Madridilta armeijaa rajalle. Espanjan sisäministeriö kieltäytyi julistamasta kansallista hätätilaa.

Heinäluoma selittää koulushoppailun asuntopolitiikalla – tilastot kertovat toista
SDP:n Eveliina Heinäluoma selitti tällä viikolla koulushoppailun asuntopolitiikan syyksi ja nosti Myllypuron esimerkiksi onnistuneesta kehityksestä. Asuntomarkkinadata kertoo kuitenkin toista tarinaa.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














