

Kansanedustaja Reijo Hongisto Senaatintorin portailla. / MATTI MATIKAINEN
Hongisto maataloustukien kohtuuttomasta myöhästymisestä: ”Tämä on täydellinen munaus – näillä ihmisillä on hätä”
Maa- ja metsätalousvaliokunnan varapuheenjohtaja, perussuomalaisten kansanedustaja Reijo Hongisto ei yllättynyt maatalousväen tunteiden vahvasta kuohunnasta. Päinvastoin, se olisi voinut olla Hongiston mukaan vieläkin rajumpaa.
– Ei yllättänyt. Siitä vain yllätyin, ettei tätä tapahtunut jo aiemmin. Se kertoo pitkästä pinnasta, mutta nyt ollaan jo rajoilla. Suomalainen viljelijä haluaa hoitaa asiansa rauhallisesti. Jos nyt oltaisiin ulkomailla, täällä jo renkaat palaisivat, Hongisto uskoi Helsingin Senaatintorilla järjestetyssä mielenilmauksessa.
”Tummeli, talikko ja tunkio ovat tuttuja”
Hongisto kertoo pienviljelijän arjen olevan hänelle tuttua: poliisin tehtävistä Vimpelistä eduskuntaan noussut edustaja kasvoi Alajärvellä seitsemän lehmän pientilalla.
– Olen pientilan poika. Tummeli, tissi, talikko, tunkio ja käsinlypsy ovat minulle tuttuja asioita, Hongisto muisteli.
Veteraaniperheen pojan maatalousideologia on sekoitus smp:tä ja alkiolaisuutta. Kotona ei puhuttu politiikkaa, mutta poika on päässyt näköalapaikoille.
– Maa- ja metsätalousvaliokunnan varapuheenjohtajana olen päässyt pelipaikoille. Tänäänkin oli listalla EU-tukijärjestelmän yksinkertaistaminen. Se sopii teemaan.
Ylijohtajalle omituinen bonus
Hongisto manasi sitä, että maatalousyrittäjien tuet ovat osittain jopa 8 kuukautta myöhässä, eikä parannusta ole saatu aikaan lupauksista huolimatta. Tilat ovat ottaneet lainaa, jonka eräpäivä on ollut tukien maksupäivä. Monella tilalla ovat tuhansien eurojen maksut myöhässä.
– Kaiken huipuksi Maaseutuviraston ylijohtaja Leena Tenhola on saanut bonuksen ”hyvin hoidetusta työstä”! Jos hän olisi hoitanut työnsä hyvin, nämä ihmiset olisivat kotona töissä, eivätkä täällä torilla, Hongisto murahti.
”Savotassakin otettiin kottia”
Viivästysten syyksi tarjottiin järjestelmäongelmia: EU muutti maksatusohjelmaansa, minkä vuoksi Maaseutuvirasto joutui muuttamaan oman tietokoneohjelmansa, jonka se tilasi Maanmittauslaitokselta.
– Se ei ole kyennyt toimittamaan ohjelmaa ajoissa. Eikä maksatusta ole järjestetty muuten. Tämä on täydellinen munaus, Hongisto ärähti.
Hän ihmetteli, miksei tähän hätään ole keksitty mitään muuta keinoa maksaa ihmisille heidän rahojaan.
– Savotassakin otettiin kottia. Täällä se ei ole näköjään mahdollista, vaikka näillä ihmisillä on hätä.
Kuvassa: Perussuomalaisten kansanedustaja Reijo Hongisto esittelemässä huolestuneen maanviljelijän mielenilmauskylttiä.
VELI-PEKKA LESKELÄ
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vartiaiselta ei heru ymmärrystä maanviljelijöille

Ronkainen: ”Joku kerää välistä voitot, maataloudella on vaikea elättää perhettä”

Kulmala antoi tukensa maanviljelijöille: Virkamiesten on helppo vitkutella – ”Ei heidän elintasonsa kärsi”

Slunga-Poutsalo: ”Traktorin sorkat kohti Brysseliä, maatalousyrittäjien on nyt noustava kapinaan EU-byrokraattia vastaan.”

Mattila mukana traktorimarssilla: ”Viljelijöiden suuttumus on oikeutettua”
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista
Perussuomalainen kaupunginvaltuutettu Vilhelm Junnila vaatii Turkua perumaan suunnitellun islamilaisen kulttuurikeskuksen tonttivarauksen ja eväämään hankkeelta kaiken taloudellisen tuen. Junnila varoittaa jättimoskeijan luovan riskejä rinnakkaisyhteiskunnan syntymiselle ja poliittisen islamin vaikutusvallalle. Perussuomalaisten valtuustoryhmä muistuttaa Helsingin suurmoskeijahankkeen kariutumisesta ja vaatii hankkeen ulkomaisen rahoituksen sekä luokkahuoneiden opetussisältöjen perusteellista selvittämistä.

Taksiraiskaukset kasvussa: Helsingin Sanomat pyrkii peittelemään sitä, että tekijät ovat pääosin maahanmuuttajataustaisia
Helsingin Sanomat uutisoi taksikuskien seksuaalirikosten räjähdysmäisestä kasvusta Helsingissä. Otsikko ja juttu pyrkivät vierittämään vastuuta vuoden 2018 taksiuudistukselle, vaikka lehden läpi käymässä aineistossa jokainen tuomittu tekijä oli maahanmuuttajataustainen.

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan
Somalitaustaiseen kansanedustajaan kohdistuu useita rikostutkintoja ja kohuväitteitä. Rikosepäilyjen todistaminen todeksi voi olla vaikeaa, koska Ilhan Omarin virallista syntymäaikaa ei tiedetä ja koska tutkintaan liittyvien henkilöiden mahdollisten sukulaisuussuhteiden todistaminen vaatisi DNA-testejä. Omasta mielestään Ilhan Oman on viaton eikä "tietääkseen" ole mennyt naimisiin oman veljensä kanssa.

Huumoria Yleisradion tapaan: luontotoimittaja ehdottaa persujen siirtoa Afrikkaan nauttimaan mieleisestään maisemasta
Ylen toimittaja leukailee verkostoitumispalvelu Linkedinissä, että jospa kaikki perussuomalaiset siirrettäisiin pysyvästi Afrikan köyhille alueille. Ehdotus saa somessa arvoisensa vastaanoton.

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin
Eläkkeet muodostavat noin neljänneksen julkisen talouden noin 160 miljardin euron kokonaismenoista eli noin 40 miljardia euroa. Valtion työntekijöiden eläkkeet maksetaan valtion talousarviosta. Julkisen talouden alijäämän vuoksi julkisia menoja on pakko karsia, siksi eläkejärjestelmänkin tulee osallistua talkoisiin, kirjoittaa tekniikan tohtori, kansantaloustieteilijä ja valtiovarainministerin talouspoliittinen erityisavustaja Jussi Lindgren.

Tilastokeskus: Poliisin tietoon tuli 836 lapsenraiskausta – kasvua 61,7 prosenttia, pahoinpitelyrikoksissa odotettavissa uusi ennätys
Tilastokeskuksen ennakkotiedot osoittavat tammi–syyskuun seksuaalirikosten määräksi yhteensä 8 000 tapausta. Poliisin tietoon tuli 36 500 pahoinpitelyrikosta, mikä on 10,7 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Niiden määrä on kasvamassa uuteen kaikkien aikojen ennätykseen.

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila tyrmää Facebook-kirjoituksessaan STTK:n pääekonomistin Patrizio Lainan väitteet sosiaaliturvaleikkausten vaikutuksista ulkomaisiin osaajiin. Junnila muistuttaa, että Suomen oleskeluluvan tuloraja alittaa Ruotsin tason lähes puolella, ja vaatii rajan tuntuvaa nostamista. Junnilan mukaan talouskeskustelulla halutaan vain peittää SDP:n omien säästöesitysten täydellinen puuttuminen.

Helsingin Sanomat punoi tarinan taksikuskeja häiritsevistä suomalaisista naisista
Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle
SDP:n eduskuntavaaliehdokas ja somelääkäri Atte Virolainen on julkaissut Instagramissa kyseenalaisen kuvamanipulaation, jossa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman esitetään samassa kuvassa kahden muun julkisuudessa kohua aiheuttaneen henkilön kanssa. Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Virolaisen toimintaa viestipalvelu X:ssä.

Vantaan väestö vaihtuu eurooppalaisittain harvinaisen kovaa vauhtia – talous velkaantuu
Vantaan ulkomaalaistaustaisten osuus on noussut noin 30 prosenttiin muutamassa vuosikymmenessä. Kaupungin vuoden 2025 tulos oli 79,7 miljoonaa euroa alijäämäinen, ja velka kaksinkertaistuu kolmessa vuodessa. Kantasuomalaiset ovat jo äänestäneet jaloillaan.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää











