

KUVAKAAPPAUS/YLE
Huhtasaari: Velaksi eläminen on lopetettava – turvapaikkaturismista, EU-maksuista ja tuulivoimatuista voidaan leikata
Valtio ottaa tänä vuonna uutta velkaa 1,4 miljardia ja kansanedustaja Laura Huhtasaarelta kysyttiin Ylen aamussa, mistä perussuomalaiset leikkaisi tuon summan.
Ylen tuoreessa puoluekannatusmittauksessa perussuomalaisten kannatus oli nousussa, ollen 13,3 prosenttia. Varapuheenjohtaja Laura Huhtasaarelta kysyttiin, millaisena ongelmana hän kokee sen, ettei (Ylen toimittajan mielestä) mikään puolue haluaisi olla perussuomalaisten kanssa samassa hallituksessa.
”Vallan ei haluta vaihtuvan”
Huhtasaaren mielestä tämä on vain vaalipuhetta.
– Tämä on tyypillinen temppu ja ilmiö myös muualla Euroopassa: sanotaan, ettei haluta olla tietyn puolueen kanssa samassa hallituksessa. Se johtuu siitä, ettei vallan haluta vaihtuvan, joten on hyvä kikka ilmoittaa, ettei tee jonkin tietyn puolueen kanssa yhteistyötä.
– Kuitenkin esimerkiksi Itävallassa kansallismieliset ovat ottaneet vallan, säilyttäneet sen ja jopa kasvattaneet valtaansa. Tällä hetkellä kansallismieliset muuttavat Itävallan politiikkaa. Perussuomalaiset pyrkii samaan, Huhtasaari totesi.
Hallitukseen pääsy ei ole itseisarvo
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho on todennut, ettei hallitukseen pääsy ole itseisarvo, vaan se että muut puolueet saadaan maahanmuuttokriittisemmiksi.
Huhtasaari huomautti Ylen toimittajalle, että esimerkiksi Tanskassa kansanpuolue sanelee oppositiosta paljon asioita hallitukselle.
– Me (perussuomalaiset) haluamme muuttaa maailmaa, mutta meidän ei tarvitse itse saada siitä kirkkainta kruunua. Me tarjoamme poliittisen vaihtoehdon, haluamme tehdä Suomesta turvallisemman, Huhtasaari sanoi.
Äänestäjien tahdon kuuluttava
Huhtasaari painotti perussuomalaisten haluavan hallitukseen, mutta ei millä tahansa ehdoilla.
– Meille on tärkeintä viedä eteenpäin niitä asioita, joiden vuoksi meitä on äänestetty. Jos me pystymme viemään niitä asioita eteenpäin hallituksessa, me menemme hallitukseen.
– Jos pystymme luomaan painetta oppositiossa muutosten tekemiselle, silloin teemme näin. Mutta me haluamme pitää vaalilupauksistamme kiinni, Huhtasaari sanoi.
Leikkauksia EU-maksuihin ja tuulivoimatukiin
Hallitusyhteistyö muiden puolueiden kanssa vaatii perussuomalaisten mielestä mm. sitä, että velaksi eläminen on lopetettava ja menoja leikattava, jotta hyvinvointiyhteiskunta kyetään turvaamaan.
Valtio ottaa tänä vuonna uutta velkaa 1,4 miljardia ja Huhtasaarelta kysyttiin, mistä perussuomalaiset leikkaisi tuon summan.
– Maahanmuutto on yksi leikkauskohde. Me emme halua ylläpitää turvapaikkaturismia, mikä on suomalaisille hyvin kallista. Perussuomalaisten leikkauslistalla ovat myöskin tuulivoimatuet, nehän eivät työllistä ketään, ja lisäksi EU-maksut.
Suomalaisten päätettävä omista rahoistaan
Huhtasaari linjasi, että perussuomalaiset ei hyväksy sitä, että EU on tulonsiirtounioni, jossa suomalaiset jäävät satoja miljoonia euroja miinukselle.
– Ja sitten ne kaikki rahat mitä saamme takaisin, niin EU sitten saa päättää mihin me saamme niitä rahoja käyttää. Me olemme sitä mieltä, että EU:n pitäisi olla itsenäisten valtioiden vapaakauppa-alue.
– Suomalaiset kyllä maksavat mielellään veroja, kunhan vain saamme itse päättää, mihin ne varat käytetään. Me emme halua käyttää verovaroja esimerkiksi Romanian korruption tukemiseen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- äänestäjät turvapaikkaturismi puolueet vaihtoehto Tuulivoimatuet Itävalta Tanska leikkaukset Laura Huhtasaari perussuomalaiset hallitus Jussi Halla-aho EU maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset: Vanhukset heitteillä, nuoret syrjäytyvät, hallitus lappaa rahaa haittamaahanmuuttoon

Perussuomalaisten talousohjelma julki : ”Keskeistä on asumisen, energian ja liikenteen verotuksen leikkaaminen – nämä verot kohdistuvat pahimmin pieni- ja keskituloisiin”

Tutkimus: Suomeen muuttava somali tai irakilainen käy kalliiksi veronmaksajalle – jopa miljoona euroa per maahanmuuttaja
Viikon suosituimmat

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Rikollisjengit laittoivat lapsen asialle Vantaalla – kerrostalon asukkaat evakuoitiin polttopulloiskussa
Vantaan Korsossa syttyi 17. joulukuuta kerrostalossa räjähdysmäinen tulipalo, jonka todellinen syy on paljastunut tipoittain. Kyseessä oli polttopulloisku. Rikos liittyi ilmeisesti järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Epäilty 15-vuotias tekijä on vangittu jo kuukausi sitten.

Vasemmiston euroedustaja Montero toivoo maahanmuuttajien ”pyyhkäisevän pois” äärioikeistolaiset ja rasistit – Musk syyttää Monteroa kansanmurhan edistämisestä
Vasemmistolainen europarlamentaarikko Irene Montero käytti puheessaan väestönvaihto-ilmaisua. Hän toivoi, että maahanmuuttajat voisivat korvata äärioikeiston ja rasistit sekä saada Espanjassa kansalaisuuden ja äänioikeuden.

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Sisäministeri Rantanen: Maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä täytyy jatkaa – ”Meillä on tehty 30 vuotta hyysäribisnestä, jonka purkaminen vaatii paljon työtä”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa jatkaa maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä sekä kansallisesti että EU-tasolla. Rantasen mukaan Suomella ei ole syytä ylläpitää löyhempiä maahanmuuttosääntöjä kuin muillakaan Euroopan mailla. Hänen mielestään mallia voisi ottaa Tanskan linjauksista.

Halla-aho: Suomen puolueiden Venäjä-suhteissa olisi yhä perkaamisen varaa
Venäjä pyrkii vaikuttamaan laaja-alaisesti Suomeen. Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan Suomessa ei tänä päivänä erityisemmin enää hyssytellä Venäjän vaikuttamispyrkimyksiä, mutta taustalla vaikuttaa sekin, että Venäjä ei ole onnistunut kovin hyvin.
















