

LEHTIKUVA
IDF vaatii vastauksia: Miksi Al Jazeeraa oletettavasti avustanut toimittaja vangitsi panttivangit kotiinsa?
Fox News Digitalin mukaan Israelin puolustusvoimat (IDF) vaati sunnuntaina Qatarin hallinnon omistamaa Al Jazeera -uutistoimistoa vastaamaan, onko sen toimittaja ollut mukana Hamasin toiminnassa. IDF vapautti lauantaina 8.6. neljä panttivankia Nuseiratin pakolaisleiriltä.
IDF:n mukaan kolmea panttivankia piti kotonaan toimittaja Abdallah Aljamal. Aljamal kuoli pelastusoperaatiossa. IDF kirjoitti X:ssä:
– ”Journalisti” Abdallah Aljamal oli Hamasin terroristi, joka piti Almogia, Andreyta ja Shlomia panttivankeina perheensä kodissa Nuseiratissa. Mitkään lehdistöliivit eivät voi tehdä hänestä syytöntä hänen tekemiinsä rikoksiin. @AlJazeera, mitä tämä terroristi tekee verkkosivustollasi?
Al Jazeera listasi Aljamalin kirjoittajaksi verkkosivuillaan. Hänen kerrotaan kirjoittaneen ainakin yhden artikkelin Dohassa toimivalle mediayhtiölle.
Suljetun Al Jazeeran toimiston Jerusalemin toimistopäällikkö Walid Omary kielsi Aljamalin työskentelyn Al Jazeeralle. Hän kommentoi asiaa Fox News Digitalille WhatsApp-viestillä.
– Tämä mies ei ole Al Jazeeran työntekijä, eikä hän ole työskennellyt Al Jazeeralle. Häntä ole koskaan listattu Al Jazeeran työntekijäksi, Omary sanoi ja väitti:
– Emme tunne häntä, ja kaikki levitetyt huhut ovat sisällöltään tyhjiä eivätkä pidä lainkaan paikkaansa.
Omary sanoi myös, että Al Jazeera aikoo haastaa oikeuteen ne, joka levittävät väitteitä Aljamalin yhteyksistä Al Jazeeraan.
Palestine Chroniclen avustaja
Al Jazeera English -kanavan vanhempi kirjeenvaihtaja Imran Khan puolestaan kirjoitti Instagramissa, että Aljamal työskenteli aiemmin freelancerina. Hän kertoi, että henkilö, joka sai surmansa hyökkäyksessä perheensä kanssa, ei ole koskaan ollut työsuhteessa Al Jazeeralle.
Aljamal työskenteli Palestine Chroniclelle, joka kirjoitti sunnuntaina 9.6., että on ”surullista kuulla, että Gazan avustajamme Abdallah Aljamal on tapettu viimeisimmässä Israelin verilöylyssä Nuseiratin pakolaisleirillä”.
Palestine Chronicle vastasi Fox News Digitalin kyselyyn ja linkitti vastauksen osaksi lehden tekemää julkaisua Aljamalin kuolemasta. Palestine Chroniclen mukaan on traagista, että Aljamalin viimeinen työtehtävä julkaisulle kertoi edellisestä verilöylystä, jossa tapettiin yli 40 palestiinalaista siviiliä UNRWA:n koulussa.
Palestine Chronicle sanoo myös, että Israelin media yhdistää Aljamalin perheen israelilaisiin vankeihin ja väittää, että Abdallahin isä, tohtori Ahmed, ja muut perheenjäsenet olisivat pitäneet panttivankeja kotonaan. Heidät teloitettiin verisen pelastustehtävän aikana.
Palestine Chronicle on rekisteröity yhdysvaltalainen voittoa tavoittelematon järjestö, jonka postilokero on listattu Mountlake Terracessa, Washingtonissa.
Toimittajat tukeneet terrorismia vuosien ajan
Middle East Media Research Instituten (MEMRI) toukokuun alussa julkaiseman yksityiskohtaisen raportin mukaan Al Jazeeran toimittajat ovat tukeneet terrorismia vuosien ajan ja kanava edistää islamistista terrorismia maailmanlaajuisesti.
Al Jazeera Arabic on Qatarin omistama tv-kanava.
Toimittaja sekä Hamasin apulaiskomentaja Yigal Carmon, MEMRI:n presidentti ja perustaja, listasi Fox Newsille esimerkkejä Al Jazeeran toimittajista, jotka ovat ovat olleet mukana Hamasin ja Palestine Islamic Jihadin terrorismissa.
Heidän väitetään myös auttaneen Hamasia 7. lokakuuta 2023 Israelissa tapahtuneessa verilöylyssä.
– Palestiinalainen toimittaja, Al-Jazeeralle työskennellyt Muhammad Wishah, näyttää olleen myös Hamasin sotilassiiven komentaja Israelin armeijan Hamasin tukikohdasta Pohjois-Gazasta löytämän kannettavan tietokoneen mukaan.
– Toinen Al Jazeeran kirjeenvaihtaja, Ismail Abu Omar, joka osallistui lokakuun 7. päivän hyökkäykseen, kuljetettiin Dohaan sairaalahoitoon 19. helmikuuta haavoituttuaan Israelin ilmaiskussa Rafahissa. Viikkoa aiemmin hänet tunnistettiin Hamas-ryhmän apulaiskomentajaksi Gazasta löytyneistä asiakirjoista.
Pitkä tuomio Al-Qaidan toimintaan osallistumisesta
MEMRI:n raportista käy myös ilmi, että Al Jazeera työllisti myös kirjeenvaihtaja Tayseer Allounia, joka tuomittiin Espanjassa seitsemäksi vuodeksi vankeuteen varojen siirtämisestä Al-Qaidalle. Al-Qaida antoi tähän tuolloin jopa julkisen kannanoton.
Al Jazeera lähetti myös suorana lähetyksenä yhdysvaltalaisen sotilaan murhan, jonka teki irakilainen tarkka-ampuja. Raportin mukaan sitä ei olisi voinut tapahtua, ellei mediaverkosto olisi koordinoinut tarkka-ampujien kanssa.
Toukokuun alussa suljetun Al Jazeeran Jerusalemin toimituspäällikkö Walid Omary kommentoi Fox News Digitalille, että MEMRI:n raportti ei ole uskottava.
Fox News Digital yritti saada kommentteja MEMRI:n raportista myös Qatarin Yhdysvaltain suurlähettiläältä Sheikh Meshal bin Hamad Al Thanilta, Al Jazeeralta sekä Qatarin Lontoon-suurlähetystöltä.
Al Jazeeralla läheinen yhteys Hamasiin
Tel Aviv-Jaffan käräjäoikeuden mukaan Al Jazeeran ja Hamasin välillä on ”läheinen yhteys”. Oikeudenkäynnin päätös luettiin viime viikolla.
Tuomioistuimen apulaispresidentti Shai Yanivin mukaan turvaluokiteltujen asiakirjojen tarkastelun perusteella niistä muodostuva kuva osoittaa kategorisesti vakuuttavilla, selkeillä ja yksiselitteisillä todisteilla läheisen, pitkäaikaisen yhteyden Hamasin terrorijärjestön ja Al Jazeera -mediaverkoston välillä. Hamas-terrorijärjestö edistää tavoitteitaan kanavan kautta.
Israelin sotilasasiantuntijat kertoivat Fox News Digitalille, että Al Jazeera käyttää toimittajia seuratakseen Israelin sotilaiden liikkeitä ja toimittaa tiedot Hamasille.
Yaniv sanoi myös, että todisteet osoittavat Al Jazeeran vahingoittaneen Israelin kansallista turvallisuutta.
Hamasin ydinstrategia on siviilien käyttö aseina
Israelin entinen pääministeri Naftali Bennett kirjoitti X:ssä:
– Abdallah Aljamal on Al Jazeeran toimittaja ja Hamasin terroristi, joka piti kolmea israelilaista siviiliä panttivankeina kodissaan. Tämä on nyt vahvistettu. Valitettavasti monet Gazan siviilit ovat ottaneet vastaan aktiivisen roolin terrorismissa. Sadat osallistuivat 7. lokakuuta tapahtuneisiin joukkomurhiin ja raiskauksiin. Sadat ja tuhannet tarjoavat myös kotinsa Hamasille terroristitukikohtina, ammusten varastoina ja israelilaisten panttivankien vankiloina.
Hän lisäsi:
– Tämä ei ole yksittäinen virhe, vaan se on ominaisuus. Hamasin ydinstrategia on siviilien käyttö aseina, ja se lisää uhrien määrää Gazassa. Jos Hamas on päättänyt tappaa gazalaisia, kukaan ei voi estää heitä. Ainoastaan Hamasin tappio.
Hamas murhasi lähes 1 200 ihmistä 7.10.2023 Etelä-Israelissa. Heistä yli 30 oli amerikkalaisia. Sunniterroristijärjestö Hamasilla on yhä hallussaan 121 panttivankia Gazassa.
Heli-Maria Wiik
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Naftali Bennett Shai Yaniv Sheikh Meshal bin Hamad Al Thani Tayseer Allouni Ismail Abu Omar Muhammad Wishah Yigal Carmon Walid Omary Abdallah Aljamal Al Jazeera Imran Khan Israelin ja Hamasin sota IDF Terrorismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Shani Loukin ruumis löytyi avustusjärjestö UNRWA:n rakennuksen alaisesta tunnelista

Israel otti haltuunsa Hamasin salakuljetustunnelit Egyptistä Gazaan

Mitä ihmettä? Osmo Soininvaaran mielestä perussuomalaiset ovat ”samaa joukkoa kuin Hamas”

Neljä panttivankia vapautettiin YK:n alaisen UNRWA:n pakolaisleiriltä
Viikon suosituimmat

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

Suomi säästää yli sata miljoonaa euroa Afrikkaan suuntautuvasta kehitysavusta – Tavio: Yhteensä kehitysapu pienenee tällä vaalikaudella 1 305 miljoonaa euroa
Suomen hallitus hyväksyi esityksen, joka pienentää Afrikan kehitysrahaston lahjaosuuden 45 miljoonaan euroon ja lopettaa lainarahoituksen kokonaan. Perussuomalainen ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio painottaa, että ratkaisu tuo Suomelle 112 miljoonan euron säästön ja linjaa kehitysavun uudelleen hallituksen strategisten painopisteiden mukaisesti. Afrikan kehitysrahaston rahoittamisen pienentäminen on osa laajaa kokonaisuutta, jossa Suomi säästää kehitysavusta tällä vaalikaudella yhteensä 1 305 miljoonaa euroa.

Kokenut opettaja pohtii: Kaunistelevatko koulut maahanmuuttajatietojaan?
Mistä on kyse, kun koulun luokkahuoneissa näyttää olevan yli puolet maahanmuuttajia, mutta koulun tietojen mukaan heitä on vain kolmannes oppilaista?

SAK:n pääekonomistilla napit vastakkain kansanedustaja Vigeliuksen kanssa: ”Paljonko ehdottaisit veroja vielä korotettavaksi?”
SAK:n pääekonomisti Patrizio Lainàn mielestä korkea verotus ei vaikuta työmotivaatioon ollenkaan. Perussuomalaisten kansanedustaja ja puolueen 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on asiasta eri mieltä.















