

LEHTIKUVA
Ilmaisia lounaita ei ole – jengirikolliset rekrytoivat koululaisia jalkapallokentiltä pizzapalkalla
Jengirikolliset haalivat jo joukkoihinsa koululaisia jalkapallokentiltä. Ensin mennään mukaan peliin, syödään pientä purtavaa, ystävystytään. Sitten koittaakin maksun ja vastapalvelusten aika. Kohu ja huoli on suuri vanhempien keskuudessa. Kunta selvittää asiaa ja tekee voitavansa.
Koululaiset potkivat palloa jalkapallokentällä Eskilstunassa. Mukaan liittyy hieman vanhempia kavereita, jotka pyrkivät siinä pelatessa tekemään tuttavuutta poikien kanssa.
Matsin jälkeen isommat kaverit tarjoavat nuorille pientä purtavaa hyvän pelin kunniaksi. Kuinka ollakaan, ilmaista ateriaa ei ole olemassa: lapset ajautuvat velkasuhteeseen ja heiltä pyydetään nyt vastapalvelusta.
Näin lapset tempaistaan mukaan rikollisjengeihin. Ensin ehkä vahtimaan jengin aluetta, sitten kuljettamaan huumeita sekä aseita ja lopuksi osallistumaan tosikovaan rikolliseen toimintaan.
Vastenmielistä painostusta
– Lapsista on vastenmielistä joutua painostuksen kohteeksi. Pyydetään ensin pizzalle ja ajatellaan, että tässä ollaan nyt ystäviä. Sitten joudutaankin tekemään vastapalveluksi muita asioita ja tämä asettaa lapset erittäin vaikeaan asemaan, kertoo Maria Pettersson SVT:n uutisille.
Pettersson jakoi oman lapsensa kokemuksista kertovan postauksen someen ja sai aikaan valtavan haloon.
– Lapsia ei voi enää päästää jalkapallokentille, tällaista on arkemme täällä, avautui Pettersson, teini-ikäisten lasten äiti.
Somehuomio selittynee ainakin osittain sillä, että kaksi vuotta sitten Eskilstunassa oppilas ammuttiin koulun parkkipaikalle ja hieman myöhemmin neljä nuorta loukkaantui koulussa tapahtuneessa, mahdollisesti klaanien välisessä yhteenotossa.
Kunta selvittää ja panostaa
Eskilstunan koulutoimen kehittämispäällikkö Lisa Edholm toteaa, että kunnan puolella yritetään selvittää, keitä nämä jengeihin rekrytoivat vanhemmat henkilöt ovat ja suunnata sitten resursseja ongelma-alueelle.
– Jengien käynnissä oleva rekrytointi on kamala ja vakava asia, mutta olemme tietoisia meneillään olevasta kehityksestä, Edholm toteaa.
Kunta on panostanut kolmen vuoden ajan 30 miljoonaa kruunua vuodessa Trygga unga -projektiin. Tavoitteena on löytää syrjäytymisvaarassa olevat nuoret ja auttaa heidät mukaan turvalliseen yhteiskuntaan.
Eskilstuna on ollut vuosien ajan eräs Ruotsissa jatkuvien jengisotien keskeisistä alueista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kiitollisuusvelka Trygga unga Lisa Edholm ilmainen lounas palvelus ja vastapalvelus lasten rekrytointi rikollisuuteen rikollisjengien rekrytointi rikollisverkostot kouluväkivalta jengisota Eskilstuna Klaanit rikollisjengit Jengirikollisuus Maria Pettersson
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Historiallisen moni nuori kuolee rikoksen uhrina Ruotsissa – syynä jengien väkivalta

Sisäministeri Rantanen vaatii uusia ratkaisuja EU-maahanmuuttopolitiikkaan: ”Maahanmuuton ongelmat tulleet kansalaisten silmille ympäri Eurooppaa”

Hallitus tehostaa nuoriso- ja jengirikollisuuden torjuntaa – tavoitteena rikoskierteen nopea katkaisu

Vigelius Suomen tiukentuvasta maahanmuuttopolitiikasta: ’’Vasemmiston vaihtoehtona olisi Ruotsin tie, ghetot ja jengiytyminen’’
Viikon suosituimmat

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Hallitus teki lopun miljonääri‑Vesterbackan bisneksestä ulkomaalaisilla nuorilla – yhtiö ajautuu konkurssiin
Pelibisneksillä aiemmin menestyneen Peter Vesterbackan Finest Future ‑yhtiö on konkurssimenettelyssä muun muassa maksamattomien työeläkevakuutusmaksujen vuoksi. Yhtiön keskeinen liikeidea on ollut ulkomaalaisten opiskelijoiden rekrytointi maksua vastaan suomalaisiin lukioihin.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.

Koposelta aloite eduskunnassa: Kansaneläke ja takuueläke poistettava maahanmuuttajilta
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen on jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa esitetään kansaneläkkeen ja takuueläkkeen poistamista maahanmuuttajilta.
















