

LEHTIKUVA
Iranissa alkaa uusi mielenosoitusten aalto keskiviikkona – levottomuudet levinneet jo elintärkeään öljyteollisuuteen
Iranin islamilaisen hallinnon vastaisten mellakoiden odotetaan laajentuvan keskiviikkona, kun mielenosoituksia järjestetään organisoidusti ympäri maata. Levottomuudet ovat levinneet myös Iranille elintärkeään öljyteollisuuteen. Vuoden 1979 islamilainen vallankumous alkoi juuri öljytyöläisten kapinasta.
Keskiviikosta voi tulla merkittävä virstanpylväs Iranin 26 päivää vanhassa protestiliikkeessä, jonka tavoitteena on kaataa maan vanhoillinen pappishallinto.
Keskiviikoksi suunnitellut mielenosoitukset ovat vastaus hallituksen silmittömälle väkivallalle Sanandajin kaupungissa, jossa turvallisuuskoneisto avasi tulen väkijoukkoa vastaan surmaten useita ihmisiä.
“Typerä idea”
Iranin sisäministeri Ahmad Vahidi vieraili tiistaina Sanandajissa, jossa hallituksen vastaiset levottomuudet ovat kestäneet jo kolme vuorokautta. Sisäministeri kommentoi Islamilaisen Tasavallan kaatamisaikeita ”typeräksi ideaksi”, koska hallitus on ”voimansa tunnossa”.
Useamman ihmisen on raportoitu kuolleen Lakanin vankilassa Rashin kaupungissa alkaneessa kapinassa. Piirisyyttäjä Mehdi Fallah-Miri vahvisti tiedot levottomuuksista maanantaina. Syyttäjän mukaan vankilassa on edelleen turvallisuusjoukkoja ja tiet laitokseen on suljettu.
Tuhansia pidätetty
Vahvistamattomien tietojen mukaan levottomuudet ovat levinneet myös Iranille elintärkeään öljyteollisuuteen. Twitteristä löytyy kuvaa työläisten liikehdinnästä Bushehrin petrokemian tehtailla Persianlahden rannalla.
Öljyteollisuuden työntekijät olivat avainasemassa Iranin vuoden 1979 vallankumouksessa, jonka myötä maa siirtyi pappisvaltaan.
Iranin levottomuuksissa on kuollut vahvistamattomien tietojen mukaan yli 200 ihmistä. Loukkaantuneita on huomattavasti enemmän. Hallituksen turvallisuuskoneisto on pidättänyt 4 000 – 5 000 mielenosoittajaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Iranin vuoden 1979 vallankumous petrokemian teollisuus islamilainen tasavalta öljykentät öljyteollisuus Bushehr Mehdi Fallah-Miri Ahmad Vahidi Lakanin vankila Rash Sanandaj Iranin kurdialueet Mahsa Amin öljynjalostamo levottomuudet mielenosoitukset Iran Kapina
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Nuori nainen kuoli Iranin “huntupoliisin” käsittelyssä – naiset riisuvat huntunsa protestiksi

Arabiankielinen väestö vaikuttamisen kohteena Ruotsin vaaleissa – äänet haluttiin keskittää muslimipuolueelle

Immonen: Ei hunnutettuja poliiseja Suomeen

Purra: Suomen on seurattava Itävaltaa huntu- ja huivikiellon määräämisessä

Demareiden nuorisoaktiivi moittii omiaan: Miksi vasemmisto arastelee keskustelua islamin negatiivisista puolista – ”Koskevatko lasten oikeudet pientä huivitettua tyttöä?”
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Kun mitta tulee täyteen: Rikollisjengien terrorille pantiin kertakaikkinen piste – El Salvadorin kansalaisten turvallisuudentunne oli aiemmin pohjamudissa, tänään parempi kuin sveitsiläisillä
El Salvadorin itsevaltainen presidentti lopetti kovalla kädellä maata terrorisoivien rikollisjengien mielivallan. Kansa ja yrityselämä kiittävät mutta arvostelijoitakin riittää. Yhtä kaikki El Slavador on tänään kansalaisten mielestä yksi maailman turvalllisimmista maista.