

LEHTIKUVA
Iranissa alkaa uusi mielenosoitusten aalto keskiviikkona – levottomuudet levinneet jo elintärkeään öljyteollisuuteen
Iranin islamilaisen hallinnon vastaisten mellakoiden odotetaan laajentuvan keskiviikkona, kun mielenosoituksia järjestetään organisoidusti ympäri maata. Levottomuudet ovat levinneet myös Iranille elintärkeään öljyteollisuuteen. Vuoden 1979 islamilainen vallankumous alkoi juuri öljytyöläisten kapinasta.
Keskiviikosta voi tulla merkittävä virstanpylväs Iranin 26 päivää vanhassa protestiliikkeessä, jonka tavoitteena on kaataa maan vanhoillinen pappishallinto.
Keskiviikoksi suunnitellut mielenosoitukset ovat vastaus hallituksen silmittömälle väkivallalle Sanandajin kaupungissa, jossa turvallisuuskoneisto avasi tulen väkijoukkoa vastaan surmaten useita ihmisiä.
”Typerä idea”
Iranin sisäministeri Ahmad Vahidi vieraili tiistaina Sanandajissa, jossa hallituksen vastaiset levottomuudet ovat kestäneet jo kolme vuorokautta. Sisäministeri kommentoi Islamilaisen Tasavallan kaatamisaikeita ”typeräksi ideaksi”, koska hallitus on ”voimansa tunnossa”.
Useamman ihmisen on raportoitu kuolleen Lakanin vankilassa Rashin kaupungissa alkaneessa kapinassa. Piirisyyttäjä Mehdi Fallah-Miri vahvisti tiedot levottomuuksista maanantaina. Syyttäjän mukaan vankilassa on edelleen turvallisuusjoukkoja ja tiet laitokseen on suljettu.
Tuhansia pidätetty
Vahvistamattomien tietojen mukaan levottomuudet ovat levinneet myös Iranille elintärkeään öljyteollisuuteen. Twitteristä löytyy kuvaa työläisten liikehdinnästä Bushehrin petrokemian tehtailla Persianlahden rannalla.
Öljyteollisuuden työntekijät olivat avainasemassa Iranin vuoden 1979 vallankumouksessa, jonka myötä maa siirtyi pappisvaltaan.
Iranin levottomuuksissa on kuollut vahvistamattomien tietojen mukaan yli 200 ihmistä. Loukkaantuneita on huomattavasti enemmän. Hallituksen turvallisuuskoneisto on pidättänyt 4 000 – 5 000 mielenosoittajaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Iranin vuoden 1979 vallankumous petrokemian teollisuus islamilainen tasavalta öljykentät öljyteollisuus Bushehr Mehdi Fallah-Miri Ahmad Vahidi Lakanin vankila Rash Sanandaj Iranin kurdialueet Mahsa Amin öljynjalostamo levottomuudet mielenosoitukset Iran Kapina
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Nuori nainen kuoli Iranin ”huntupoliisin” käsittelyssä – naiset riisuvat huntunsa protestiksi

Arabiankielinen väestö vaikuttamisen kohteena Ruotsin vaaleissa – äänet haluttiin keskittää muslimipuolueelle

Immonen: Ei hunnutettuja poliiseja Suomeen

Purra: Suomen on seurattava Itävaltaa huntu- ja huivikiellon määräämisessä

Demareiden nuorisoaktiivi moittii omiaan: Miksi vasemmisto arastelee keskustelua islamin negatiivisista puolista – ”Koskevatko lasten oikeudet pientä huivitettua tyttöä?”
Viikon suosituimmat

PS-Nuoriso: Kaikki työttömät maahanmuuttajat on palautettava kotimaihinsa
Perussuomalainen Nuoriso esittää, että Suomi ryhtyy välittömästi palauttamaan työttömiä maahanmuuttajia kotimaihinsa, koska heillä ei ole hyvää syytä olla Suomessa.

Antikainen: Kulttuurieliitin tekopyhyys – väärä kuva kaataa Miss Suomen, nyrkit eivät kaada räppäriä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan Suomessa eletään outoja aikoja. Miss Suomi menettää kruununsa ystävänsä ottaman ja jakaman kuvan vuoksi, mutta useista vakavista väkivaltarikoksista tuomittu rap-artisti palkitaan Emma-ehdokkuuksilla.

Päivän Pointti: Häirintäkohu myllertää SDP:ssa – valtamedia kehysti häirinnän kaikkien puolueiden ongelmaksi

Nuoret näyttävät Suomen suunnan – alle 16-vuotiaat ulkomaalaistaustaiset enemmistönä jo 15 alueella pääkaupunkiseudulla
Tilastokeskuksen rekisteriaineisto kertoo vääjäämättömästä muutoksesta pääkaupunkiseudulla. Nuorista yhä suurempi osa on taustaltaan maahanmuuttajia ja vanhat kantasuomalaiset kuolevat pois. Jos segregaatio etenee nykyvauhtia ja kansalaisten yhteisyys katoaa, koko perinteistä yhteiskuntaamme uhkaa mureneminen ja sortuminen.

Ulkomaalaistaustaisilla merkittävä yliedustus pääkaupunkiseudun vuokra-asunnoissa
Pääkaupunkiseudulle on kasaantunut selkeitä maahanmuuttajataustaisten ihmisten keskittymiä. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkimus osoittaa, että pääkaupunkiseudulla on jo 16 asuinaluetta, joissa enemmistö ARA-asukkaista, eli kaupunkien vuokra-asuntojen asukkaista on ulkomaalaistaustaisia.

Renee Goodin ja hänen partnerinsa yhteyksiä äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin tutkitaan
Viikko sitten Ylen pääuutislähetys uutisoi, että "maahanmuuttoviraston agentti ampui siviilin tämän omaan autoon" Minneapolisissa. Ampumavälikohtauksesta on sen jälkeen saatu uutta tietoa silminnäkijöiden kuvaamilta videoilta, jotka osoittavat, että asiat eivät menneet ihan niin suoraviivaisesti kuin valtamedia meille kertoi. Oikeusministeriö aikoo tutkia surmansa saaneen naisen partnerin yhteydet äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin.

Brittihallitus aikoo korvata islamofobian uudella sanalla – edessä sanavapauden ongelma
Britannian työväenpuolue aikoo korvata virallisessa hallituksen määritelmässä ”islamofobian” termillä ”muslimeihin kohdistuva vihamielisyys”. Tämä saattaa arvostelijoiden mukaan sisältää riskin mielipidekontrollista. Islamin erityissuoja saattaisi estää uskonnon oikeutetun kritiikin ja loisi käytännössä uuden jumalanpilkkalain.

Piisinen syyttää SDP:tä taloustilanteen heikentämisestä – ”Hallitus korjaa nyt vihervasemmiston perintöä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen arvostelee Facebook-kirjoituksessaan SDP:tä ja edellisiä hallituksia Suomen taloustilanteen heikentämisestä. Piisisen mukaan nykyinen hallitus joutuu korjaamaan vuosikymmenien aikana syntynyttä velkaantumista ja rakenteellisia ongelmia.

Ajatolla kelpaa enää tupakan sytykkeeksi – ”Me näemme teidät ja maailma näkee teidät, pysykää vahvoina!”
Iranin uusimman kansannousun symboliksi on noussut kuva, jossa nuori nainen sytyttää savukkeensa uskonnollista johtajaa esittävällä julisteella. Enää tupakan sytykkeeksi kelpaava, liekehtivä ajatolla Ali Khamenei on nyt ikoni, jota levitetään urakalla sosiaalisessa mediassa eri versioina.

Suomen Perustan tutkimus selvitti: Vieraskielisten määrä kasvaa vauhdilla pääkaupunkiseudulla – palkkatulot lähes puolet kantaväestöä heikompia
Tilastotieteilijä Samuli Salmisen tutkimus "Maahanmuuton aluekohtaiset tilastotiedot pääkaupunkiseudulla" kertoo Tilastokeskuksen rekisteriaineistojen pohjalta maahanmuuton sosioekonomisista avainluvuista pääkaupunkiseudulla. Tutkimuksen ensimmäinen versio on julkaistu vuonna 2023.












