

Al-Naba-lehtiä Site Intel Groupin sivuilla.
ISIS varoittaa kannattajiaan matkustamasta Eurooppaan koronaviruksen takia
Eurooppa on tällä hetkellä koronaviruksen maailmanlaajuisen leviämisen keskipiste. Monet maat asettavat liikkumisrajoituksia asukkailleen ja sulkevat rajojaan. Myös ISIS on huolestunut omien kannattajiensa terveydestä. Terroristijärjestön ohjeissa kehotetaan välttämään Eurooppaan matkustamista, koska siellä uhkaa koronatartunta.
Maailman terveysjärjestö WHO on todennut, että Eurooppa on tällä hetkellä koronaviruksen maailmanlaajuisen leviämisen keskipiste, kertoo brittiläinen Express-lehti. Monissa maissa julkisia kokoontumisia ja ihmisten ulkonaliikkumista on rajoitettu. Yhä useammat Euroopan maat ovat sulkeneet rajansa kokonaan.
Hallitukset eivät ole kuitenkaan ainoita, jotka kantavat huolta alamaistensa terveydestä. Myös terroristijärjestö ISIS on Express-lehden mukaan julkaissut koronavirusta koskevia ohjeita omille kannattajilleen. Ohjeet löytyvät järjestön uusimmasta al-Naba-uutislehdestä.
ISIS-järjestön koronaohjeissa terroristeja ohjeistetaan “peittämään suunsa haukotellessa tai aivastellessa” sekä pesemään kätensä säännöllisesti. Lisäksi ohjeissa annetaan matkustusrajoituksia: koronaviruksen jo saaneita terroristeja kehotetaan pysymään aloillaan, jotta virus ei leviäisi.
Ohjeessa neuvotaan, että “terveiden ei tule mennä epidemia-alueelle eikä tartunnan saaneiden tule poistua sieltä”. Erityisesti varoitetaan Eurooppaan matkustamisesta, koska siellä koronavirus on levinnyt laajalti.
ISIS-terroristien ohjeissa koronaepidemian puhkeamista kuvaillaan “Allahin lähettämäsi vitsaukseksi”. Islamilaisen valtion kannattajia lohdutetaan sillä, että “sairaudet eivät iske itsestään vaan Allahin käskystä ja määräyksestä”.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Isis nousee pandemian varjoista – ennätysmäärä terrori-iskuja huhtikuussa

Tutkijat: Isis on yhä uhka Saksassakin vaikka äärioikeiston iskut ovat nyt huomion keskipisteenä
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Kun mitta tulee täyteen: Rikollisjengien terrorille pantiin kertakaikkinen piste – El Salvadorin kansalaisten turvallisuudentunne oli aiemmin pohjamudissa, tänään parempi kuin sveitsiläisillä
El Salvadorin itsevaltainen presidentti lopetti kovalla kädellä maata terrorisoivien rikollisjengien mielivallan. Kansa ja yrityselämä kiittävät mutta arvostelijoitakin riittää. Yhtä kaikki El Slavador on tänään kansalaisten mielestä yksi maailman turvalllisimmista maista.