
Italian pääministeri Conte: Ilman yhteisiä koronavelkakirjoja Eurooppa menettää syyn olemassaoloonsa
Euroopan vanha kiista nostaa jälleen päätään. Yhdeksän euromaata tavoittelee yhteisiä velkakirjoja koronaviruksen vastaiseen taisteluun. Neljä maata taas vastustaa tiukasti yhteisvelkaa. Suomi on yksi näistä yhteisvelan torppaavista maista. Eteläiset maat väläyttelevät jopa EU:n hajoamista ilman yhteisvelkaa.
– Jos Eurooppa ei todista pystyvänsä vastaamaan tähän historialliseen haasteeseen, koko eurooppalainen rakennelma menettää kansalaistensa silmissä syyn olemassaoloonsa, Italian pääministeri Giuseppe Conte sanoi.
Yhteisvelkaa vai ei?
Italian yleisradioyhtiö RAI uutisoi, että jokaisen jäsenmaan velka jäisi kunkin jäsenmaan hoidettavaksi. Yhteinen velka on kuitenkin välttämätöntä.
Euroalueen valtiovarainministereistä koostu euroryhmä ei torstaina päässyt yhteisymmärrykseen siitä, miten talouden pysähdys korjataan. Portugali, joka on yksi yhteisen velan kannalla olevista euromaista, lyttäsi harvinaisen suorasukaisesti Hollannin vastustuksen yhteiseen velkaan.
Portugalin pääministeri António Costa pysyi läksytyksensä takana.
– Joko EU tekee sen mitä vaaditaan tai se lakkaa olemasta, Costa painotti.
Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja Charles Michel joutui taiteilemaan saadakseen yhteisen julkilausuman kasaan. Politico kertoo, että julkilausumassa euroryhmältä odotetaan ehdotuksia talouskriisiin. Yksikkömuoto piti muuttaa monikkoon, jotta Italia voisi kuvitella yhteisten koronabondien olevan edelleen mahdollisuus.
Ratkaisua haetaan
Koronapandemian vuoksi joutokäynnille laitetun talouden tulee saada tukea. Toistaiseksi Euroopan komissio on kertonut, ettei jäsenmaiden tarvitse huolehtia talouskurisäännöistä. Tämä tarkoittaa, että jäsenmaat voivat velkarahalla korjata talouspysähdyksen aiheuttamia haittoja niin paljon kuin haluavat.
Euroopan keskuspankki EKP on puolestaan kertonut, että se aikoo kasvattaa arvopaperien osto-ohjelmaansa. Yhteensä ostoihin käytetään tänä vuonna noin biljoona eli tuhat miljardia euroa. EKP:sta kerrotaan, etteivät yhteiset koronavelkakirjat ole välttämättä se tehokkain tapa korjata talouden alamäkeä.
Syntyneeseen talouskriisiin voidaan käyttää myös eurokriisin vuosina käynnistettyä Euroopan vakausmekanismi EVM:ää. Sen koko on tosin varsin pieni verrattuna talouden tarpeisiin. Lisäksi EVM:n hätärahoitusta saatetaan tarvita myöhemmin.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Fed laski odottamatta korkotasoaan – EKP puun ja kuoren välissä

Taloustieteen dosentti Tuomas Malinen Neuvottelija-kanavalla: Kaikki ainekset suureen lamaan – ”EKP:tä ei ole viiden vuoden päästä”

Suuret EU-maat sulkeutuvat koronaviruksen vuoksi

EKP heittämässä osto-ohjelmansa rajoitteet roskakoriin – peli auki laittomaan jäsenmaiden suoraan rahoitukseen?

EKP jyrähti: osingonmaksut ja osakkeiden takaisinostot jäihin

FT: Italia menettämässä hermonsa unioniin – tyytymättömyys kasvanut koronakriisin myötä
Viikon suosituimmat

Psykologi selittää woken sekä maahanmuuttosokeuden – narsismi mädätti kulttuurin ja some nuorten aivot
Uutuuskirjassaan Liisa Keltikangas-Järvinen pohtii, miksi voimme huonommin kuin koskaan, vaikka elämme monella mittarilla parasta aikaa. Legendaarisen psykologin näkemykset valaisevat myös woke-hysteriaa sekä narsistisen eliitin maahanmuuttosokeutta.

Kreetalla kuohuu: Turistit lähtivät – laittomia maahantulijoita tilalle
Suomalaistenkin suosikkilomakohde Kreeta on helisemässä laittomien maahantulijoiden kanssa. Kun turistikausi päättyi, saarelle rantautui Afrikasta peräti 862 tulijaa yhden päivän aikana.

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa
AssistEU-palvelun kautta meppien toimintaa seuraavalla perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysellä on jo pitkään ollut tuntuma kokoomuksen Sirpa Pietikäisen toimien vihervasemmistolaisuudesta. Enää se ei ole vain tuntuma, todistaa AssistEU:n uusi ominaisuus, joka yhdistää kaikkien meppien toimintadatan ja antaa valmiit graafit siitä, mikä mepin todellinen suuntautuminen on.

Muslimit ja äärivasemmisto menestyivät USA:n vaaleissa – Alaskassa Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit
Yhdysvalloissa nähtiin siirtymä vasemmalle. Monet läpi päässeistä ehdokkaista edustavat demokraattipuolueen vasemmistolaisinta äärilaitaa. Äärivasemmiston ohella myös muslimiehdokkaat pärjäsivät hyvin. Alaskassa demokraattien Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit: sen, joka on istuva republikaanisenaattori ja sen toisen, jonka hänen kampanjatiiminsä väitetään asettaneen hämäysehdokkaaksi.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.

Useissa kaupungeissa tuhansien eurojen tukia vain ulkomaalaisten työllistämiseen – Vigelius: ”Laillistettua syrjintää”
Tampereen kaupunki on päättänyt ottaa käyttöön kansainvälisyyssetelin, joka on tarkoitettu tueksi vain ulkomaalaisten työllistämiseen. Setelillä kaupunki tarjoaa työnantajalle 3 000 euron tuen kansainvälisen opiskelijan palkkaamiseen harjoittelijaksi. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää seteliä suomalaisia syrjivänä.

Sitran aika on ohi – miljardi kuuluu Suomen tulevaisuuteen, ei pysyvälle ajatusklubille
Perussuomalaiset lakkauttaisi Sitran ja käyttäisi vapautuvan noin miljardin euron omaisuuden kasvuun, perusopetukseen tai velan lyhentämiseen.

Oikeus tuomitsi kaksi ulkomaalaistaustaista nuorta – pahoinpitelivät ja puukottivat 15-vuotiasta Helsingin Kaivopuistossa
Helsingin Kaivopuistossa tapahtui vakava väkivallanteko elokuussa 2025 koulujen alkamiseen liittyvän nuorten juhlinnan yhteydessä. Joukkopahoinpitelyn kohteeksi päätynyttä 15-vuotiasta epäilty puukotti vatsaan vielä sen jälkeen, kun vartija oli puuttunut tilanteeseen. Käräjäoikeus tuomitsi puukottajan toukokuussa 2026 myös törkeästä huumausainerikoksesta osana laajaa rikoskokonaisuutta, jolla oli poliisin mukaan yhteyksiä kansainväliseen Foxtrot-rikollisverkostoon.

Tynkkynen pudotti uutispommin RKP:lle: Ruotsinkieliset nuoret tyrmäävät lisämaahanmuuton
Suomenruotsalaisten nuorten suhtautuminen maahanmuuttoon on muuttunut kielteisemmäksi, ilmenee Ajatushautomo Magman tuoreesta nuorisobarometrista. Muutos näkyy tyttöjen ja poikien keskuudessa. Yli puolet nuorista arvioi, että maahanmuuton lisääntyminen johtaa yhä vaikeampiin konflikteihin yhteiskunnassa.

Ruotsin hallituskriisissä täyskäännös – Åkesson: ”Olette omillanne”
Ruotsin kuukausia jatkunut hallituskriisi sai perjantaina yllättävän täyskäänteen. Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson ilmoitti puolueen luopuvan ministerivaatimuksistaan ja olevansa valmis hyväksymään Ulf Kristerssonin pääministeriksi ilman vastapalveluksia.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää












