Jussi Niinistö: Taksiyrittäjien liiketoimintaa ei saa vaikeuttaa

11.09.2016 |00:04

Ministeri Jussi Niinistö (ps.) muistuttaa blogissaan, että taksiyrittäjien liiketoimintaa tai taksialan palvelutasoa ei pidä lainsäätäjän toimesta vaikeuttaa.

– Perussuomalaiset arvostaa suomalaista taksialaa ja suomalaista yrittäjyyttä yleensä. Tästä syystä taksialan sääntelyn uudistaminen on tehtävä siten, ettei lainsäätäjän toimesta heikennetä alan palvelutasoa missään osassa Suomea eikä vaikeuteta yrittäjien liiketoimintaa, Niinistö kirjoittaa.

Uber voi Niinistön mielestä harjoittaa taksiliikennettä kuten muutkin suomalaiset taksiyrittäjät.

– Uber on laillinen yhtiö Suomessa, mutta Uberin maailmalla harjoittama liiketoiminta ei ole Suomessa laillista. Mielestäni Uber voi harjoittaa taksiliikennettä samoin periaattein Suomen lain mukaan kuin muutkin suomalaiset taksiyrittäjät.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Halla-aho tiivisti Kultarannassa maailman muutoksen: Suurin osa maailman ihmisistä elää hyvin erilaisissa arvojärjestelmissä, eikä heillä ole mitään aikomusta muuttua kaltaisiksemme

18.06.2025 |08:46
4.
Suomen uutiset logo

Halla-aho: Venäjä on valtioksi naamioitunut huoltoasema, mutta Kiina on aivan toista luokkaa ja systeemitason uhka

21.06.2025 |11:54
5.
Suomen uutiset logo

Tutkimus: vasemmiston ajattelu on oikeistoon verrattuna kapeampaa ja jyrkempää – vasemmiston parissa vallitseva uskomusjärjestelmä sisälsi lähes yksinomaan äärimmäisiä asenteita

18.06.2025 |07:30
8.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmisto vaikenee, kun suomalainen veronmaksaja maksaa punamaalin jäljet

19.06.2025 |13:52
9.
Suomen uutiset logo

Brittihallitus pyytää anteeksi uhreilta ja heittää seksuaalirikollisia ulos maasta – vuosikymmeniä jatkunut lasten hyväksikäyttö ja sarjaraiskaukset johtavat viimein tutkintaan ja tuomioihin

19.06.2025 |08:37

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää