

LEHTIKUVA
Kansalaisaloite ”paskalain” kumoamiseksi
Perussuomalainen alavutelainen eduskuntavaaliehdokas, sähkö- ja automaatiotekniikan opettaja Juha Rikala jätti eilen kansalaisaloitteen jätevesiasetuksen eli surullisenkuuluisan ”paskalain” kumoamiseksi. Asetuksen toimimattomuus on yleisessä tiedossa, mutta tahtoa sen muuttamiseksi ei muista puolueista löydy.
– Asetus on aivan järjetön, kun ajatellaan miten paljon haja-asutusalueilla asuu pienituloista väkeä, joille pienpuhdistamon hankkimisesta koituva kustannus on suhteettoman suuri verrattuna siihen, mitä sillä saavutetaan. Ei sillä saavuteta mitään, koska markkinoilla olevat laitteetkaan eivät toimi, kuten niiden pitäisi toimia, Rikala sanoo.
Korkea aika toimia
Aloitteen jättäminen on pyörinyt Rikalan mielessä jo jonkin aikaa. Nyt hän katsoi, että oli tullut aika toimia.
– Viime aikoina on tuntunut siltä, ettei Suomessa mistään uskalleta keskustella eikä mihinkään asiaan ottaa kantaa. Tuli sellainen tunne, että tälle asialle pitäisi tehdä jotain, ottaa kantaa johonkin millä on merkitystä, sanoo Rikala.
”Jospa uusi hallitus
ajattelisi koko Suomea”
Rikala huomauttaa, että Suomessa käytössä olevat sakokaivojärjestelmät toimivat, kun ne tehdään kunnolla ja niiden tyhjennyksestä huolehditaan. Ehjästä kaivosta ei valu ympäristöön mitään. Lisäksi jätevedenpuhdistamoilla on paljon pienpuhdistamoita paremmat edellytykset vesien puhdistamiseksi.
– Toivoa sopii, että uudelta hallitukselta löytyisi tahtoa epäonnistuneen lain kumoamiseksi, mutta saa nähdä, kuinka käy. Jos mietitään, miten kävi ruotsinkielen vapaaehtoisuuden kanssa, niin se on fifty-fifty. Mutta jospa tällä kertaa saisimme sellaisen edustajiston, joka ajattelee enemmän koko Suomea eikä aina vain Kehä III:n sisäpuolta.
Kansalaisaloitteen voi käydä allekirjoittamassa täällä: https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1204
Kuvan pienpuhdistamo ei liity artikkeliin.
MIKA MÄNNISTÖ
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Miksi Sipilä vaikenee paskalakibisneksestään?

Juha Sipilän yhtiön ja jätevesiasetuksen yhteinen taival – ensin rakennettiin laitteet, sitten sorvattiin asetus
Viikon suosituimmat

Antikainen: Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa – ”Nyt riittää”
Kansanedustajat keskustelivat hallituksen esityksestä vuoden 2026 talousarviosta. Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho käytti puheenvuoron, jota perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi.

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Kansanedustaja Matias Mäkynen väittää hallituksen lisäävän köyhyyttä, mutta tilasto kertoo totuuden: Pienituloisuuden kasvu johtuu maahanmuutosta
Demarikansanedustaja Matias Mäkynen väittää Facebookissa pienituloisten määrän kasvun olevan hallituksen syytä, vaikka tuore tilastotieto osoittaa, että pienituloisuutta on lisännyt lähinnä maahanmuutto.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Nuorisojoukot kylvävät kauhua Helsingissä – uhreja hakattu, potkittu, ryöstetty ja nöyryytetty
Helsingin poliisi tutkii poikkeuksellisen laajaa rikossarjaa, jossa nuoria epäillään ryöstöistä ja pahoinpitelyistä eri puolilla pääkaupunkia. Tapaukset ovat sijoittuneet elokuun lopun ja marraskuun alun väliseen aikaan, ja rikosilmoituksia on kertynyt yhteensä 25. Epäiltyjä on noin 40, joista lähes puolet on ollut tekohetkellä alle 15-vuotiaita.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.

Trump nostaa islamismin valokeilaan Ruotsissa
Ruotsi on noussut yhdeksi Muslimiveljeskunnan vaikutusvallan keskeisistä maista Euroopassa poliittisten ja järjestöllisten kytkösten kautta. Islamismiin linkittyneet toimijat ovat juurtuneet myös julkisesti rahoitettuun kansalaisjärjestökenttään, jossa Pelastakaa Lapset on joutunut kriittisen tarkastelun kohteeksi. Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin päätös luokitella useita Muslimiveljeskunnan haaroja terroristijärjestöiksi voi nyt pakottaa Ruotsin arvioimaan suhdettaan poliittiseen islamiin.

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja julisti tänään perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen tiedotustilaisuudessa sodan kielenvaihtoa vastaan. Puheenjohtaja Riikka Purra varoitti puolueita lupailemasta vaalienkaan alla merkittävästi lisärahoitusta hyvinvointialueille. Pieniä valopilkkuja taloudessa näkyy jo ensi vuonna kuluttajien ostovoiman selvästi vahvistuessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää














