

LEHTIKUVA
Kansalliseen turvallisuuteen suhtaudutaan nyt vakavasti – ”Jatkossa terrorismia voidaan entistä paremmin estää etukäteen”
Keskusrikospoliisi epäilee kolmen ulkomaalaistaustaisen miehen osallistuneen radikaali-islamistisen Isis-ryhmän toimintaan. Perussuomalaisten kansanedustaja, tiedusteluvalvontavaliokunnassakin vaikuttava Vilhelm Junnila kuitenkin vakuuttaa huolestuneille kansalaisille, että tämä hallitus panostaa sekä sisäiseen että ulkoiseen turvallisuuteen.
Helsingin käräjäoikeus vangitsi viime perjantaina kolme miestä epäiltynä terroristiryhmän toimintaan osallistumisesta.
Asiaa tutkii keskusrikospoliisi. Tapauksen tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Mikko Salminen vahvistaa, että epäillyt eivät ole Suomen kansalaisia, mutta hän ei kommentoi taustoja tarkemmin eikä sitäkään, milloin henkilöt ovat tulleet Suomeen. Vangitut miehet ovat alle 40-vuotiaita, ja heidän osoitetietonsa johtavat pääkaupunkiseudulle.
Riskitaso noussut
Perussuomalaisten kansanedustaja, tiedusteluvalvontavaliokunnassakin vaikuttava Vilhelm Junnila toteaa, että hänelle ei tullut yllätyksenä se, että Suomessakin on Isis-ryhmään kytköksissä olevia henkilöitä.
Keskusrikospoliisi korostaa, että Suomeen ei kuitenkaan kohdistu välitöntä terrorismiuhkaa. Miesten jäljille päästiin suojelupoliisin tiedustelun kautta.
Junnila kiittelee poliisin ripeää toimintaa.
– Riskitaso Suomessa on kasvanut. Jos mietitään aiempien vuosien tapahtumia sekä sitä, kuinka vastaavat tapaukset ovat yleistyneet kansainvälisestikin, niin valitettavasti suurena yllätyksenä tapausta ei voi pitää.
Terrorismin torjunnan kohdehenkilöitä on Suomessa tällä hetkellä noin 350. Kohdehenkilöiden lista ei ole pysyvä, vaan sille lisätään ja siltä poistetaan henkilöitä jatkuvan arviointityön perusteella.
Junnila muistuttaa, että Supon mukaan terrorismin uhka Suomessa on edelleen neliportaisen asteikon tasolla kaksi, eli kohonnut.
– Suomessa valitettavasti on erilaisia ääriryhmien toimijoita, joilla on halu ja kyky väkivaltaisten iskujen tekemiseen. Hallitus aikoo vahvistaa tiedustelulainsäädäntöä, jotta tiedustelumenetelmiä voidaan toteuttaa myös tilanteissa, joissa kotirauhan piirissä olevassa paikassa harjoitetaan vakavasti kansallista turvallisuutta vaarantavaa toimintaa, kuten terrori-iskun suunnittelua.
Taustalla maahanmuuttopolitiikan virheitä
Globaalien tapahtumien lisäksi osasyynä terroristisen uhan kohoamiselle Suomessa Junnila mainitsee aiempina vuosina, erityisesti viime vuosikymmenellä, Suomessa tehdyt maahanmuuttopolitiikan virheet.
Junnila nostaa esille kaksi lähimenneisyyden tapahtumaa. Syksyllä 2015 silloinen pääministeri Juha Sipilä ilmoitti antavansa Kempeleen-kotinsa pakolaisten ja turvapaikanhakijoiden käyttöön.
– Sipilän ilmoituksen jälkeen arabiankieliset uutiset levittivät Sipilän puheita pitkin Lähi-itää ja Pohjois-Afrikkaa. Se vaikutti osaltaan laajamittaisen massamaahanmuuton vahvistumiseen. Tulijoita ilmestyi sittemmin Suomeen runsaasti. Monenkaan kohdalla tulijoiden taustoista ei saatu tietoa, ja silloiset päättäjät olivat avuttomia tällaisen uudenlaisen uhan edessä eikä lainsäädäntökään ollut ajan tasalla, Junnila sanoo.
Toisena kansanedustaja Junnila mainitsee osin salaisen suunnitelman al-Holin pakolaisleirillä olleiden, Isis-taistelijoiden kanssa toimineiden ja suomalaisiksi väitettyjen ihmisten kuljettamiseksi Suomeen.
– Suomeen siis ”pelastettiin” terroristien perheenjäseniä tai muuten ihmisiä terroristijärjestön liepeiltä. Siinä otettiin suuri riski. Toivon todella, että heidät on saatu sopeutettua suomalaiseen yhteiskuntaan, Junnila sanoo ja huomauttaa, että muissa Pohjoismaissa vastaavaan terroristiseen toimintaan osallistuneita henkilöitä on jo tuomittu erilaisista terrorismirikoksista.
– Näin tulee jatkossa toimia myös Suomessa, ja lainsäädäntöä ollaankin päivittämässä tältäkin osin.
Yhdessä hymistelemällä ongelmia ei ratkaista
Radikalisoituneiden ihmisten Suomessa oleskelun ja Suomeen pääsyn taustalla Junnila näkee myös eräänlaisen yhteiskunnallisen itsesensuurin ja ilmapiirin, jossa maahanmuuttopolitiikan keskeisistä ongelmista ei pitkään aikaan suostuttu puhumaan asian vaatimalla vakavuudella.
– Tämä tilanne on osaltaan johtanut siihen, että edes terrorismiin ei ole kiinnitetty riittävästi huomiota, Junnila sanoo ja toteaa, että asiakeskustelua on usein haluttu johtaa sivuraiteille.
– Tiedän tämän omasta kokemuksestani. Vuonna 2019 vierailin puhujana Turun terrori-iskun uhrien muistotilaisuudessa puhumassa ekstremismiä vastaan. Esimerkiksi viime vuonna mediassakaan puheeni sisältöä ei haluttu huomioida, vaan keskityttiin vielä vuosia tilaisuuden jälkeen siihen, keitä henkilöitä mahdollisesti oli ollut yleisössä.
– Tämä kertoo paitsi politiikan polarisaatiosta myös siitä, että terrorismikin on jotenkin haluttu sivuuttaa, ikävänä yksityiskohtana, ja yhteiskunnallisessa keskustelussa on haluttu puhua vain ”kivoista” asioista. Yhteiskunnallisia ongelmia tai kansalliseen turvallisuuteen kohdistuvia uhkia ei kuitenkaan voi ratkaista vain hymistelemällä iloisesti abstraktien ideaalien ympärillä.
Tietoisuus uhkakuvista kasvaa
Tänä päivänä tietoisuus eritasoisista uhkakuvista on Junnilan mukaan kuitenkin jo entistä paremmalla tasolla.
– Myös Venäjän aggressiivinen toiminta Ukrainassa sekä Suomen Nato-jäsenyys ovat tuoneet turvallisuustekijät keskusteluun huomattavasti entistä laajemmin. Ihmiset miettivät enemmän myös omaa, henkilökohtaista turvallisuuttaan. Monet kansalaiset ovat tänä päivänä myös aiempaa kiinnostuneempia siitä, millainen lainsäädäntö suomalaisten turvana on. Hallitus vahvistaa olennaisesti kansallista turvallisuutta.
Hallitus panostaa sekä sisäiseen että ulkoiseen turvallisuuteen. Oikeusministeri Leena Meren johdolla oikeusministeriö asetti jo viime vuonna terrorismirikosten lainsäädännön kokonaisuudistuksen. Tarkoituksena on vastata nykyisiin terrorismin uhkiin ja poistaa sääntelyn vaikeaselkoisuus. Mahdolliset aukot nykyisissä kriminalisoinneissa arvioidaan. Lisäksi hallitusohjelman mukaan rangaistukset terrorismirikoksista kovenevat.
– Terrorismi muuttuu jatkuvasti ja on olennaista, että rangaistavuus kattaa kaikentyyppiset terrorismia merkityksellisesti edistävät teot. Tämä siis koskisi jatkossa myös henkilöitä, jotka hoitavat omaa perhettään palvelevia tehtäviä terroristijärjestön tai ryhmän hallitsemalla alueella tai jotka muutoin vain oleskelevat tällaisella alueella. Tarkoituksena on, että terroristijärjestöön tai -ryhmään kuuluminen ja sen jäsenyys voitaisiin jatkossa huomioida, Junnila kertoo.
Junnila korostaa, että perussuomalaiset ja koko hallitus ottaa vakavasti kansalliseen turvallisuuteen liittyvät asiat. Lainsäädäntötyössä hallitus esimerkiksi tekee terrorismirikosten tunnusmerkistöjen ja terrorismirikosten välistä suhdetta selkeämmäksi.
– Tämä on erityisen tärkeää esimerkiksi siksi, että jatkossa terrorismia voidaan entistä paremmin estää etukäteen ja myös rangaista siitä ankarammin rangaistuksin. Rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen estämiseen on myös tulossa kokonaisuudistus. Samaan yhteyteen kuuluu tietojenvaihdon tehostaminen ja kansallisen turvallisuuden suojaaminen.

KUVA MATTI MATIKAINEN
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Mikko Salminen Venäjän aggressio Nato-jäsenyys ulkoinen turvallisuus kansallinen turvallisuus epäonnistunut maahanmuuttopolitiikka terrorismirikokset Radikaali islam Sisäinen turvallisuus Leena Meri Vilhelm Junnila Suojelupoliisi ISIS Juha Sipilä Terrorismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Megamoskeijan rakentaminen puhuttaa Ruotsissa – “Tukholmaan ei tarvita terroristien lastentarhaa”

Yle valkopesi iranilaisterroristin ”norjalaismieheksi” – muut lehdet kuittasivat Oslon terroriteon pikku-uutisella

Saksan kotimaantiedustelu ei ole huolissaan vaatimuksesta muuttaa maa islamilaiseksi valtioksi – ”Kalifaatti on valtiomuoto siinä missä monarkiakin”

IDF vaatii vastauksia: Miksi Al Jazeeraa oletettavasti avustanut toimittaja vangitsi panttivangit kotiinsa?
Viikon suosituimmat

Mitta on täysi: Massamuuton vastaiset mielenosoitukset levinneet koko Britanniaan
Viime viikkoina laittomien maahanmuuttajien asuttamien hotellien ympärille on kerääntynyt mielenosoittajia muun muassa Eppingissä, Norwichissä sekä Lontoossa. Mielenosoittajat vastustavat brittihallituksen ratkaisua sijoittaa turvapaikanhakijoita muun asutuksen keskelle. Mitta on monella nyt täysi.

Monimuotoisuudelle ja diversiteetille alistuminen tuhosi Jaguarin brändin: Toimitusjohtajalle tuli lähtö woke-mainoskampanjan somekohun ja myynnin romahtamisen jälkeen
Woken lumous on haihtunut pois tiehensä, mutta vielä jälkijättöisesti woke-henkisyyteen luottaneet suuryritykset ovat ottaneet taloudellista osumaa, nyt oli Jaguarin vuoro.

”Väestönvaihto ei ole salaista tai teoreettista vaan julkista käytäntöä”, sanoi Teemu Keskisarja – ja nyt ajatuspaja kertoo, miksi niin oikeisto kuin vasemmisto haalii Suomeen ulkomaalaisia

Vigelius Ylen uimataitouutisoinnista: ’’Uhriutuminen upottaa tämän valtion”
Ylen tuoreen artikkelin mukaan uimataidosta on tulossa ”varakkaiden etuoikeus”, koska uimakoulut maksavat eivätkä kaikki mahdu kuntien tarjoamiin edullisempiin uimakouluihin. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius suhtautuu kriittisesti Yle-artikkelin uhriutuvaan sekä perheiden ja yksilöiden vastuuta karttavaan sävyyn.

Arno Kotro kertoo, miten pedagoginen muoti-idiotismi kouluissa romutti erään nuoren koululaisen oppimiskokemukset
Kirjailija-opettaja Arno Kotro bloggaa suomalaisen peruskoulun alennustilasta. Esimerkkitapauksena hän nostaa esille alakoulun, jonka rehtori kymmenen vuotta sitten nielaisi pureksimatta tuolloin muotiin tulleet pedagogiset päähänpistot ja villitykset. - Edistyksen ja uuden pedagogiikan hengessä piti päästä eroon menneen maailman rasitteista, kuten arvosanoista, pulpeteista, kokeista, perinteisistä luokkahuoneista, kirjoista, todistuksista, Kotro kirjoittaa, ja kertoo samalla nuoresta ylioppilaasta, jonka opintielle koulukokeilu aikanaan jätti tiedollisia katvealueita.

Purra: Kotouttamisteollisuus on valtavaksi kasvanut haara sosiaalivaltiossa – ”Jos maahanmuutto laajasti toimisi, sellaista ei tarvittaisi lainkaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purran tuoreessa budjettiesityksessä esitetään kotoutumiskorvausten leikkauksia osana taloussäästöjä. Purra muistuttaa kotouttamisesta kertyvän jo nyt valtavat summat veronmaksajan maksettavaksi.

Hallinto-oikeus päätti: Vastaanottokeskus ei saa jatkaa Miilukorvessa
Helsingin Hallinto-oikeus piti voimassa Espoon ympäristö- ja rakennuslautakunnan päätöksen, jolla vastaanottokeskustoiminta vaadittiin lakkautettavaksi.

Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää: Kiintiöpakolaisten ottaminen Suomeen lopetetaan kokonaan, kotoutumisesta leikataan kunnilta ja hyvinvointialueilta
Valtiovarainministerin ehdotus valtion vuoden 2026 budjetiksi hillitsee julkisen talouden velkaantumista hallitusohjelman tavoitteiden mukaisesti. Tuoreeseen budjettiehdotukseen ei sisälly veronkiristyksiä, vaan sen sijaan ehdotuksessa on mukana toissijaisiin menoihin, kuten esimerkiksi maahanmuuton kuluihin kohdistuvia leikkauksia kaikkiaan 0,9 miljardia euroa.

Miko Bergbom vastaa Sofia Virran ja vasemmiston kritiikkiin: ”Rahat ovat loppu – vastuuttomalle velanjaolle on laitettava piste”
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta hyökkäsi voimakkaasti valtiovarainministeri Riikka Purran tänään antamaa budjettiesitystä vastaan. Kansanedustaja Miko Bergbomin mukaan kritiikki sivuuttaa täysin talouden todellisen tilan ja vastuullisen politiikan vaatimukset.

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.