

Venäjä lähetti Suomeen kolmannen maan kansalaisia, joiden taustoista ei tiedetä mitään. Nyt itäraja on suljettu. / LEHTIKUVA
Kansanedustaja Rami Lehtinen tyytyväinen EU:n esittämään maahanmuutto- ja turvapaikkapolitiikan uudistukseen: ”Jatkossa kaikkien maahantulijoiden henkilöllisyys on selvillä”
Kansanedustaja Rami Lehtinen on tyytyväinen EU:n esittämiin uudistuksiin seulonta-asetukseen ja rajamenettelyyn liittyen, joiden myötä jokainen maahantulija joutuu seulontamenettelyyn. Jatkossa Suomessa eikä muissakaan EU-maissa ei enää pitäisi olla ”kadonneita” maahantulijoita, jotka ovat kaikkein vaarallisimpia kansalliselle turvallisuudelle ja Euroopan vakaudelle.
Venäjän aloittaman hybridihyökkäyksen takia Suomeen saapui syksyllä paljon turvapaikanhakijoita kolmansista maista. Nykyisen lainsäädännön takia he olivat rajan ylittäessään oikeutettuja turvapaikkaprosessiin. EU on esittämässä tämän kevään aikana uudistuksia, jotka koskevat seulonta-asetusta ja rajamenettelyä.
Näiden asetusten johdosta jokainen maahantulija joutuu seulontamenettelyyn. Seulontamenettelyssä tulijoiden henkilöllisyys selvitetään, heidät rekisteröidään ja lopulta päätätetään, ovatko he oikeutettuja normaaliin turvapaikkamenettelyyn vai nopeutettuun rajamenettelyyn. Seulontamenettely kestäisi maksimissaan seitsemän päivää.
– Pidän uudistusta erittäin hyvänä. Jatkossa kaikkien maahantulijoiden henkilöllisyys on selvillä, eikä Suomessa tai muissakaan EU-maissa pitäisi enää olla ”kadonneita”, jotka ovat kaikkein vaarallisimpia kansalliselle turvallisuudelle ja Euroopan vakaudelle, kansanedustaja Rami Lehtinen toteaa.
Rajamenettely on hyvin perusteltu uudistus
Rajamenettelyyn ohjattaisiin kaikki, joiden turvapaikan saaminen on epätodennäköistä, eli sinne laitettaisiin myös kaikki ne, jotka ovat erehdyttäneet viranomaisia tai ovat vaaraksi kansalliselle turvallisuudelle. Rajamenettely kestäisi maksimissaan 12 viikkoa, ja siihen sisältyisi mahdollinen hallinto-oikeuden valituskäsittely, minkä jälkeen hakijalla ei olisi enää oikeutta olla maassa.
– Rajamenettely on hyvin perusteltu uudistus. Jos meillä olisi ollut se voimassa jo Venäjän hybridihyökkäyksen aikana, niin maahantulijat olisi saatu rajamenettelyyn sen sijaan, että he nyt saivat käyttöönsä mukavan summan rahaa. Asetuksessa rajan ylittäneet eivät olisi myöskään juridisesti maassa, mikä mahdollistaa heidän liikkumisensa rajoittamisen ympäri Eurooppaa, Lehtinen kertoo.
Uudistukset eivät ratkaise kaikkia ongelmia
Uuden asetuksen odotetaan vähentävän maahanmuuttoon liittyviä rikoksia ja nopeuttavan prosesseja.
– Vaikka asetukset parantavat kansallista turvallisuutta, niin ne eivät silti ratkaise koko ongelmaa. Prosessin päätyttyä hakijalla olisi mahdollisuus uuteen hakemukseen, mutta uusi hakemus ei aina estäisi maasta poistamista. Lisäksi pakkopalautus lähtömaihin ei onnistu vieläkään, elleivät lähtömaat ole halukkaita ottamaan heitä vastaan. Liikkumisen rajoittaminen todennäköisesti kuitenkin johtaa siihen, että maahantulijat lähtevät mielellään vapaaehtoisesti pois, Lehtinen pohtii.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- seulontamenettely seulonta-asetus maahanmuuttopolitiikan uudistus rajamenettelylaki Rami Lehtinen EU:n maahanmuuttopolitiikka turvapaikkapolitiikan uudistus kansallinen turvallisuus hybridihyökkäys turvapaikkaprosessi Euroopan unioni Turvapaikkapolitiikka Turvapaikanhakijat Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rajamenettelylaki lähti lausuntokierrokselle – laki antaa työkaluja muuttoliikkeen hallintaan, mutta ei ole ratkaisu itärajan tilanteeseen

Kansanedustaja Lehtinen haluaa lisää kiristyksiä turvapaikkaprosessiin: ”Tilanne Venäjän hybridivaikuttamisen osalta ei tule muuttumaan parissa viikossa mihinkään”

Venäjä horjuttaa, EU hidastelee – maahanmuuton välineellistämistä koskeva asetus jumissa

Sisäministeri Rantanen: Itärajan sulku jatkuu niin pitkään kuin on tarpeen – ”Toista kertaa ei kannata ottaa tulta ryysyihin”
Viikon suosituimmat

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Purra täräytti melkoisen uutisen eduskuntasalissa: EU-komissio ei vaadi Suomelta alijäämämenettelyn takia mitään lisäsäästötoimia, koska tämä hallitus on toimet jo tehnyt

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Kolumni: Vihreä siirtymä meni pois muodista
Teollisuuden hätähuudot energian kalleudesta ovat saaneet Euroopan johtajat pakittelemaan aiemmasta ilmastoinnostaan, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
















