

Muutoksen tuulet puhaltavat erityisesti Saksassa, jossa tavallisten kansalaisten mitta alkaa olla täynnä. / LEHTIKUVA
Kevään EU-vaaleissa muhii jättiyllätys – maahanmuuttokriittisyys nousussa kautta Euroopan
Ensi vuonna kesän kynnyksellä EU-politiikassa saattavat puhaltaa melkoiset muutosten tuulet. Tämä tosin voi tulla melkoisena yllätyksenä eliitille. Maahanmuuttokriittiset ja kansallismieliset puolueet ovat jo menestyneet kansallisissa vaaleissa ja ne saattavat kahmaista uusista mepeistä jopa neljänneksen.
Eteläisimmän Suomen kokoiseen Hollantiin saapui viime vuonna 400 000 erityyppistä maahanmuuttajaa sekä lyhyemmän ajan maassa viipyvää opiskelijaa. Parlamenttivaalit voittikin marraskuussa heittämällä Geert Wildersin maahanmuutto- ja islamkriittinen Vapauspuolue PVV.
Vaalitulos oli yllätys perinteiselle medialle muttei välttämättä äänestäjille, saatikka Wildersille itselleen, ”Hollannin Trumpille”. Äänestäjien ja vaalivoittajan mielestä Alankomaihin ei mahdu enää tulijoita, ”Hollanti on täynnä”.
Eurooppa on täynnä
Hallitsematon maahanmuutto oli Hollannin vaalien keskeinen kysymys, sillä Eurooppaan on tulossa enemmän laittomia siirtolaisia ja turvapaikanhakijoita kuin kuunaan kriisivuosien 2015–2016 jälkeen.
Välimeren on ylittänyt tänä vuonna tähän mennessä 200 000 vailla tarvittavia matkustusasiakirjoja ollutta siirtolaista ja heistä suurin osa on rantautunut Italiaan. Eurooppaan saapunee vuoden 2023 aikana yli miljoona turvapaikanhakijaa. Eurooppa alkaa olla täynnä.
Seurauksena vastaanottokeskukset täyttyvät, rajalla on tarkastuspisteitä Saksassa, palestiinalaisten ja israelilaisten puolustajat ottavat yhteen lähes joka maassa ja Viktor Orbán varoittaa uusien mini-Gaza-ghettojen synnystä. Ruotsissa ammutaan ja räjäytetään, Ranskassa ja Irlannissa heiluvat veitset.
Venäjän hyökkäyssodan seurauksena Ukrainasta on siirtynyt muualle Eurooppaan nelisen miljoonaa tilapäisen suojelun tarpeessa olevaa ihmistä. Ihmisten mieliä jäytää kasvava huoli omasta toimeentulosta sekä turvallisuudesta kautta koko mantereen.
Europarlamentti uusiksi
Maahanmuuttokriittisyys on yhä näkyvämmin valtavirtaa koko Euroopassa. Giorgia Melonin Italian veljet voitti vaalit runsas vuosi sitten. Ranskassa Marie Le Penin Kansallinen rintama on gallupeissa edelleen kakkonen, kuten nykyään myös AfD Saksassa.
Ensi vuonna kesäkuun alussa pidetään europarlamenttivaalit ja kansallismieliset puolueet lähtevät niihin paremmista asemista kuin koskaan aiemmin. Ennusteen mukaan maahanmuuttokriittiset puolueet voisivat saada jopa neljänneksen paikoista parlamentissa.
– Euroopan identiteettiin, arvoihimme ja maanosan turvallisuuteen liittyvät kysymykset koetaan äänestäjien keskuudessa yhä tärkeämmiksi. Ja se tarkoittaa myötätuulta oikeiston ääripuolueille, toteaa Chatham House-ajatuspajan tutkija Hans Kundnani Svenska Dagbladetissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Hans Kundnani EU-parlamenttivaalit 2024 Marie Le Pen Venäjän hyökkäyssota europarlamenttivaalit 2024 hallitsematon maahanmuutto Giorgia Meloni Maahanmuuttokriittisyys Euroopan unioni Kansallismielisyys Geert Wilders Viktor Orbán Identiteetti Arvot Turvapaikanhakijat Ukraina Turvallisuus pakolaiset EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hakkarainen Keskisuomalaisessa: Jos mitään ei tehdä, Euroopasta tulee Afrikka kaikkine ääri-islam-kiroineen

Giorgia Meloni aikoo lähettää Välimeren turvapaikkaturistit leireille Albaniaan – koirat haukkuvat mutta karavaani kulkee

”Vaalidenialistin” nousu puhemieheksi on osoitus Trumpin voimasta

Argentiinan uusi presidentti sai vasemmiston kyyneliin

Jimmie Åkesson poistaisi kansalaisuuden heiltä, jotka eivät halua elää Ruotsissa maan tavalla: ”Sopeutukaa tai muuttakaa muualle”

Maahanmuuttokriittisyys kasvaa Saksassa ja se näkyy myös vaalituloksissa

Kansanedustaja Lehtinen haluaa lisää kiristyksiä turvapaikkaprosessiin: ”Tilanne Venäjän hybridivaikuttamisen osalta ei tule muuttumaan parissa viikossa mihinkään”

Brexit ei auttanut, kovempia keinoja kaivataan: Britanniaan muuttaa enemmän väkeä kuin koskaan aikaisemmin

Venäjä horjuttaa, EU hidastelee – maahanmuuton välineellistämistä koskeva asetus jumissa
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!
Viime viikonloppuna turistit reagoivat omalla tavallaan Euroopan pakolaisongelmaan. He työnsivät Miloksen saarelle rantautumista yrittäneet laittomat maahanmuuttajat takaisin merelle. Kreikka on palauttanut kesän ja alkusyksyn aikana satoja turvapaikanhakijoita takaisin Pakistaniin, Bangladeshiin ja Egyptiin. Ihmisoikeusjärjestöt ovat arvostelleet Kreikan toimia.