

PIXABAY
Kiina suuntaa pehmeään vaikuttamiseen valtavia resursseja – nousevan mahdin voima vaikuttaa Suomenkin mediaan
Kiina on runsaan kymmenen vuoden ajan sijoittanut massiivisia rahasummia kansainväliseen mediaan ja uutistoimistoihin maailmankuvansa levittämiseksi ja Kiinan sisäisen vakauden turvaamiseksi. Ruotsissa asiasta ollaan erityisen huolissaan – aiheesta kirjoittaa Expressen.
Propaganda ei ole kielteinen sana Kiinassa. Presidentti XI Jinping muistutti median tehtävästä vieraillessaan kommunistisen puolueen pää-äänenkannattaja Kansan Päivälehdessä nelisen vuotta sitten. Median tärkein tehtävä on presidentin mukaan välittää keskuskomitean ajatukset kansalle. Median on oltava lojaali ja ”kannettava puolueen sukunimeä”, kuten Xi Jinping vielä ohjeisti.
”Pehmeä vaikuttaminen” keskeistä
Vuonna 2007 Kiinan kommunistinen puolue nimesi ”pehmeän vaikuttamisen” keskeiseksi keinoksi vaikuttaa maailman mielipiteeseen. Kaksi vuotta myöhemmin Kiina sijoitti maailmanlaajuiseen mediaan jo 5,7 miljardia euroa. XI Jinpingin kaudella vauhti on vain kiihtynyt.
– Siitä lähtien kun Xi Jinping nousi valtaan vuonna 2012 poliittinen, sosiaalinen ja taloudellinen kontrolli on kiristynyt ja ideologia on saanut lisää painoarvoa Kiinassa. Propaganda on kommunistisen puolueen oman ilmoituksenkin mukaan sen ”elinehto”, kuvailee Canterburyn yliopiston professori Anne-Marie Brody.
Johto haluaa turvata oman asemansa
– Kiinan johdon suurin huolenaihe on maan sisäinen vakaus ja maan nykyisen hallinnon johtavan aseman turvaaminen, sanoo tutkija David Bandurski Hong Kongin yliopistosta.
– Tämä määrittää valtion kaikkea toimintaa myös ulkomailla. Kyse on ”monimutkaisten vivahteiden poistamisesta” viestinnästä, liittyen vaikkapa ihmisoikeuksiin tai ympäristöpolitiikkaan. Kaiken on tapahduttava Kiinan ehdoilla, tutkija tarkentaa.
Massiivinen mediakoneisto
Kiinan valtion ulkomailla toimiva mediakoneisto on massiivinen: Uutistoimisto Xinhua on läsnä yli 200 maailman maassa ja sillä on 180 toimistoa kautta maapallon. CGTN-tv-yhtiö tuottaa ohjelmia neljässä maanosassa. CRI-radioketju tuottaa 2 700 tuntia ohjelmaa vuorokaudessa 44 eri kielellä.
Englanninkielisellä China Daily -sanomalehdellä on 500 toimittajaa ja lehden voi tilata myös 23 Euroopan maassa. Kiina tiettävästi myös maksaa eri puolilla maailmaa toimiville medioille kiinalaisen materiaalin julkaisemisesta.
Erilaisia lähestymistapoja vaikuttamiseen
Kiinan ja vaikkapa Venäjän lähestymistavat kansainväliseen vaikuttamiseen median keinoin ovat hyvinkin erilaiset. Georgian valtionyliopiston tutkimusassistentti Maria Repnikovan mukaan Venäjän lähestymistapaa vaikuttamiseen voi kuvata ”konstruktiiviseksi” ja Kiinan puolestaan ”destruktiiviseksi”.
– Venäjän lähestymistavassa halutaan murtaa länsimainen poliittinen käsitys maailmasta osoittamalla sen heikkoudet ja taustalta loistava tekopyhyys. Kiinalainen metodi puolestaan korostaa ja kaunistelee Kiinan omia saavutuksia ja pyrkii rakentamaan uskottavuutta sitä kautta, Repnikova määrittelee.
Laineet lyövät Suomeen asti
Kiinan mediamahdista saatiin viime vuoden lopulla maistiaisia Suomessakin. Helsingin Sanomat julkaisi Kiinan kommunistisen tasavallan kokosivun propagandailmoituksen. Kiina ilmoitti maksetussa mainoksessa irtisanoutuvansa Hong Kongissa tapahtuvasta väkivallasta. Propagandailmoitus herätti Suomessa laajaa suuttumusta ja kummastusta, irtisanoutuipa yksi HS-kolumnistikin protestiksi. Lehden päätoimittaja Kaius Niemi saikin urakalla selitellä asiaa parhain päin.
Mielenkiintoinen kysymys on sekin, missä määrin suomalaiset lehdet voivat vapaasti kirjoittaa kommunistidiktatuurin edesottamuksista. Esimerkiksi Sanoma-konsernin ja kommunistisen mahtivaltion välillä on taloudellinen kytkös. Kone Oyj:n pääomistaja on samalla Sanoma Oyj:n suuromistaja. Sama suuromistaja on lisäksi päättävässä asemassa molemmissa yhtiöissä. Kone Oyj:n pääasiallinen markkina-alue on Kiina.
Pehmeää vallankäyttöä soveltavavalla Kiinalla lienee suhteellisen pieni kynnys tarvittaessa käyttää vaikutusvaltaansa Sanomien suuntaan, esimerkiksi näin: pitäkää toimituksenne kritiikki kohtuullisena tiettyjen avainhankkeidemme suhteen, tai muutoin sidosryhmienne toiminta saattaa kohdata Kiinan markkinoilla odottamattomia vastoinkäymisiä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Tynkkynen äimän käkenä: Vasemmistomeppi hakkasi miehen päätä vasaralla ja pidätettiin – sai rankan linnatuomion sijaan Li Anderssonin tukemana syytesuojan ja lämpimät halaukset
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Facebookissa jyrkästi Euroopan parlamentin äänestystä, jossa italialaismeppi Ilaria Salis sai pitää syytesuojansa vain yhden äänen erolla. Tynkkysen mukaan päätös lähettää vaarallisen viestin, että äärivasemmistolainen väkivalta hyväksytään Euroopassa.

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Reijonen: Nyt jysähti todellinen ilosanoma autoilijoille
Kansanedustaja Minna Reijonen piti eduskunnan salipuheessaan tulevaa polttoaineiveron kevennystä yltiösuperhienona juttuna. Polttoainevero laskee noin 50 miljoonaa euroa ensi vuonna.

Tehtaita nurin, työpaikat kiven alla – Saksan hallitusta vaaditaan luopumaan ”ilmastososialismista” lasten tulevaisuuden pelastamiseksi
Lähes paikoilleen jämähtäneen energiakäänteen jättikulut romuttavat saksalaista sosiaalivaltiota. Saksan suurimman päivälehden päätoimittaja vaatii liittokansleri Merziä luopumaan ”ilmastososialismista” saksalaisten lasten tulevaisuuden pelastamiseksi. Teollisuudessa pakataan laukkuja.

Junnila: Anarkistiaktivistien egomatka Gazaan päättyi ulinaan ulkoministeriötä kohtaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila kommentoi viestipalvelu X:ssä Gazaan matkustaneiden aktivistien toimintaa. Junnila pitää Greta Thunbergin ja kumppanien Gazan-reissua "egomatkana", jossa humanitaarisen avun sijaan korostuivat poliittiset performanssit, sisäiset ristiriidat ja huomion hakeminen.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Greta Thunberg ja Hamas-epäilyt: Israelin asiakirjat yhdistävät Global Sumud -laivueen terroristijärjestöön
Israelin Gazasta löytämät Hamasin asiakirjat yhdistävät Global Sumud -laivueen johtajat terroristijärjestöön. Laivueessa oli mukana useita kansainvälisiä aktivisteja, heidän joukossaan myös ruotsalainen ilmastoaktivisti Greta Thunberg. Fox Newsin ja Euronewsin mukaan Israelin julkaisemien asiakirjojen perusteella osa laivueen järjestäjistä oli yhteydessä Hamasin ulkomaantoimijoihin sekä PCPA-järjestöön, jota Israel pitää Hamasin peiteorganisaationa. Israelin mukaan aluksilta ei myöskään löytynyt humanitaarista apua, vaikka järjestäjät väittivät kuljettavansa elintarvikkeita ja lääkkeitä Gazaan.