

Joka kolmas raiskattu on ulkomaalaisen uhri – Apulaispoliisipäällikkö: ”Ahdisteluista jääty kiinni jopa verekseltään poliisille”
Suomessa arviolta joka kolmannen raiskatun voi epäillä olevan ulkomaalaisen uhri, ja lähes joka toisessa ahdistelutapauksessa epäilyksenalaisena on ulkomaan kansalainen. Tämä käy ilmi tuoreesta rikostilastosta.
Poliisille ilmoitettiin tammi-syyskuussa 2 545 seksuaalirikosta eli viidennes enemmän kuin vuotta aiemmin. Kaikkiaan 1 827 tapauksessa epäilty on tiedossa. Heistä 525 on ulkomaalaisia. Määrä on yli kaksinkertaistunut vuoden takaisesta, jolloin epäiltyjä ulkomaalaisia oli 246.
Myös ulkomaan kansalaisten osuus rikoksista on kasvanut merkittävästi. Siinä missä vuosi sitten noin joka seitsemäs epäilty oli ulkomaan kansalainen, on tänä vuonna lähes joka kolmas epäilty ulkomaalainen.
Rikoksia, joista epäillään turvapaikanhakijoita oli 129. Määrä on moninkertaistunut, sillä koko viime vuoden aikana epäiltyjä oli 27.
”Luvut ovat kovat”
Ei ole uutinen, että poliisilla on huoli tilanteesta.
– Luvut ovat kovat, toteaa Helsingin apulaispoliisipäällikkö Ilkka Koskimäki.
Työsarkaa riittää, mutta keinoja onneksi on. Koskimäen mukaan koko yhteiskunnan tulee tehdä töitä seksuaalirikosten ennaltaehkäisemiseksi. Poliisin näkyvyydellä on merkitystä, samoin tehokkaalla tutkinnalla, uhrien auttamisella ja oikean tiedon jakamisella.
Helsingin poliisilaitoksen apulaispoliisipäällikkö Ilkka Koskimäki . Arkistokuvaa.
Keskeisintä on se, että kentällä poliisi puuttuu tilanteisiin ja menee heti väliin.
– On tärkeää, että tekijät saadaan kiinni. Viime vuonna oli poikkeuksellisen paljon julkisella paikalla tapahtuneita raiskauksia, joissa uhri oli erittäin heikossa asemassa kuten vammainen tai vahvasti päihtynyt, jolloin hän oli kykenemätön huolehtimaan itsestään, Koskimäki kertoo.
Tekojen määrä viisinkertaistunut
Raiskauksissa näkyy 13 prosentin kasvu. Ulkomaalaisten tekemiksi epäiltyjen raiskausrikosten määrä on noussut vuodessa 59 prosenttia. Se tarkoittaa 84 rikosta aiempaa enemmän.
Suurin kasvu näkyy ulkomaalaisten tekemiksi epäillyissä seksuaalisissa ahdisteluissa, joita on 99 enemmän kuin vuosi sitten. Tekojen määrä viisinkertaistui viime vuodesta, jolloin kirjattiin 19 ahdistelutapausta.
Ilkka Koskimäen mukaan muutos ei ole kokonaan selitettävissä sillä, että seksuaalinen ahdistelu tuli rikoslakiin vasta 2014.
– Toivoisimme tietysti selityksen olevan näin yksinkertainen.
Ulkomaalaiset ahdistelleet lapsiakin
Koskimäen mukaan Suomessa vähän aikaa oleskelleet henkilöt ovat osaltaan vaikuttaneet ahdistelujen määrän nousuun.
– Teoista on jääty kiinni verekseltään jopa niin, että poliisipartio on nähnyt ahdistelun, Koskimäki kertoo ja lisää, että ulkomaalaisten uhreina on ollut myös lapsia.
Koskimäki toivoo, että ilmoituksia tehtäisiin matalalla kynnyksellä.
– Ilmoittakaa rikokset tuoreeltaan 112:een. Tulemme välittömästi paikalle. Ahdisteluihin puuttuminen on poliisille kiireellinen tehtävä.
Tekoja menee kantasuomalaisten piikkiin
Poliisia on kritisoitu siitä, että se antaisi nihkeästi tietoa epäiltyjen kansallisuuksista tai turvapaikkastatuksesta.
Jotkut kokevat kokonaiskuvan vääristyvän siksi, että ulkomaalaistaustaisiin kohdistuvat rikosepäilyt kirjataan kantasuomalaisten tilastoon. Tilastoja vääristää sekin, että turvapaikanhakijan syyllistyessä kahteen rikokseen rekisteröidään vain vakavampi. Tällöin pahoinpitely rekisteröityy, mutta seksuaalinen ahdistelu ei.
Koskimäen mukaan asioista tulee kertoa mahdollisimman avoimesti ja ennen kaikkea totuudenmukaisesti.
– On tärkeää, että ilmiötasolla ja isossa kuvassa kerrotaan asioista säännöllisesti, kuten poliisi tekee julkaistessaan esimerkiksi tilastotiedotteita.
Poliisilla oikeus ja velvollisuus tiedottaa
Poliisi onkin tiedottanut esimerkiksi virolaisten rattijuoppojen suhteellisen suuresta osuudesta, ja toisaalta seksuaalirikoksista epäiltyjen irakilaisten määrän kasvusta. Lisäksi lähes kaikissa poliisin syksyn aikana antamissa tiedotteissa, joissa seksuaalirikoksesta epäilty ei ollut tiedossa, yksilöitiin etsityn rikollisen tuntomerkiksi ulkomaalaisuus, esimerkiksi näin: ”Uhri kuvannut rikoksesta epäiltyjä lähi-itätaustaisiksi.”
– Poliisilla on oikeus ja jopa velvollisuus tiedottaa, jos tiedottamisella voidaan estää uusia rikoksia ja selvittää tapahtunut rikos, Koskimäki muistuttaa.
Laki rajoittaa avoimuutta
Yksittäistapauksesta kertominen on kuitenkin tarkkaan säädeltyä ja ohjeistettua. Kolmisen vuotta voimassa ollut esitutkintalaki on kaventanut poliisin oikeutta tiedottaa asioista. Siksi apulaispoliisipäällikkö ymmärtää tutkinnanjohtajien ajoittain niukkaa ilmaisua.
– Esitutkintalaki kieltää leimaamisen sekä tarpeettoman vahingon ja haitan aiheuttamisen. Leimaaminen, vahinko ja haitta koskevat niin yksilöä kuin esimerkiksi jotakin kansanryhmää tai kansallisuutta, Koskimäki sanoo.
Tilastot karua luettavaa
Ohessa rikokset, joissa epäilty ulkomaalainen oli tiedossa 01–09/2016:
Poliisille ilmoitetut seksuaalirikokset: 2 545. Kasvu vuodessa: 20 %.
Seksuaalirikoksia, joissa epäilty tiedossa: 1 827. Kasvu 11 %. Rikoksia, joissa epäilty on ulkomaan kansalainen: 525. Kasvu: 113 %.
Raiskauksia, joissa epäilty tiedossa: 679. Kasvu: 13 %. Rikoksia, joissa epäilty on ulkomaan kansalainen: 226. Kasvu: 59 %.
Seksuaalisia ahdisteluja, joissa epäilty tiedossa: 250. Kasvu: 145 %. Rikoksia, joissa epäilty on ulkomaan kansalainen: 118. Kasvu: 520 %.
Ulkomaalaisten osuus kaikista seksuaalirikosepäillyistä 29 %, raiskausepäillyistä 33 % ja ahdisteluepäillyistä 47 %. Vuotta aiemmin vastaavat luvut: 15 %, 24 % ja 19 %.
Kuvassa: Porilaisen lenkkeilijätytön törkeästä raiskauksesta ja murhasta tuomittu afganistanilainen Rami Azim.
MARIA SYVÄLÄ
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tavio: Ulkomaalaiset raiskaajat karkotettava automaattisesti – Suomen kansalaisuus pois rikollisilta

Kun tiede muuttuu kielletyksi – Eva Biaudet vaatii, ettei maahantulijoiden korkeasta rikosalttiudesta saisi edes puhua

Eerola: ”Mitä enemmän Lähi-idästä ja Afrikasta tulee maahanmuuttajia, sitä enemmän raiskaukset lisääntyvät”

Poliisikansanedustaja: ”Raiskattua ei lohduta, jos sanotaan yksittäistapaukseksi”

Egyptistä Suomeen muuttanut ylilääkäri: Karkotukset vähentäisivät naisten ahdistelua

Tuohtunut Hakkarainen Saarijärven vanhempainillassa: ”Miten voi olla mahdollista, että tänne tullaan muka sotapakolaisina ja tehdäänkin rikoksia”

Ruoho: Lasten ja naisten turvallisuusuhkien vähättelyn on loputtava!

Raatikainen: Polisiin resursseja tärvätään vihapuheen ja -rikosten valvontaan – ”Kaikki tämä on pois väkivalta- ja seksuaalirikosten tutkinnasta”

PS-Naiset: Moniko nainen peittää kasvonsa burkhalla puhtaasti omasta tahdostaan?
Viikon suosituimmat

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle
Valtiovarainministeriön ehdotus Opetushallituksen lakkauttamisesta on kansan keskuudessakin nähty aiheellisena säästötoimena hallinnon virtaviivaistamiseksi ja tehostamiseksi. Samalla Opetushallitus on kansalaiskeskusteluissa tunnistettu politisoituneena instituutiona, joka on vähitellen ajautunut kauas alkuperäisistä tavoitteistaan. Seurauksena on muun muassa oppimistuloksien heikkeneminen.

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita
Pääkaupunkiseudulla asuminen eriytyy yhä voimakkaammin asukkaiden äidinkielen ja sosiaalisen aseman mukaan. Nuorimmissa ikäluokissa jo puolet joidenkin alueiden asukkaista on vieraskielisiä. Vapaarahoitteisten asuntojen keskihinta kertoo puolestaan siitä, että uudistuotanto tai remontointi saattaa näillä alueilla olla haastavaa. Segregaatio sen sijaan on pomminvarmaa.

Antikainen: Suomi ei saa toistaa Jordanian kohtaloa – haluaako Migri terroristeja kylään?
Eilen uutisoitiin, että Maahanmuuttovirasto on antanut uuden ohjeistuksen, jonka mukaan Gazasta tuleville turvapaikanhakijoille myönnetään turvapaikka automaattisesti tuoreen maatiedon perusteella. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan linjaus rikkoo sekä kansallista lakia että EU-oikeutta puhumattakaan linjauksen vastuuttomuudesta. Linjaus on uhka Suomen turvallisuudelle.