
Rami Lehtinen: Koulubisnes veronmaksajien rahoilla viimein kuriin
Suomessa on tehty bisnestä ulkomaalaisilla opiskelijoilla. Nyt hallitus kaavailee loppua veronmaksajien kustannuksella tehtävälle rahastukselle.

PS ARKISTO
Koulut hankkivat opiskelijoitaan ulkomaalaisten agenttien kautta. Osa agenteista on antanut Suomen työtilanteesta liian hyvän kuvan. Moni ulkomaalainen onkin tuhonnut oman taloutensa lähtemällä Suomeen opiskelemaan, kirjoittaa perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.
Suomen lähilukioyhdistyksen puheenjohtajan mukaan hallitus on toiminut törkeästi määräämällä lukukausimaksut EU:n ulkopuolelta tuleville opiskelijoille. Hänen mielestään tarvitsemme enemmän nuoria ulkomaalaisia, koska Suomi kärsii osaajapulasta. Samaan aikaan Suomessa valitellaan, kun nuorille ei riitä työpaikkoja. Hallitus onkin pyrkinyt lisäämään työllisyyttä nuorten työllistämissetelin avulla.
Yhdistyksen puheenjohtajan mukaan ilman ulkomaalaisia opiskelijoita lukioitamme lopetetaan. Se on tietysti valitettava suuntaus, joka on seurausta alhaisesta syntyvyydestä. Mutta jos lukioita pidetään pystyssä ulkomaalaisten avulla, niin silloin pidämme oikeasti kouluja yllä vain ulkomaalaisia varten, eikä se ole tarkoitus. Suomalaiset lukiot on tehty suomalaisia varten. Ei ole järkevää, että Suomi kouluttaa veronmaksajien piikkiin ulkomaalaisia, joille ei ole taata töitä, jolloin he lopulta poistuvat maasta ilmaisen koulutuksen kanssa.
Kävin hiljattain vierailulla HAMK:n kampuksella Hämeenlinnassa, jossa yhtenä teemana oli kansainväliset opiskelijat. HAMK:n mukaan ulkomaalaisten opiskelijoiden määrä on lyhyessä ajassa kasvanut valtavasti. Ulkomaalaisia opiskelijoita oli 41 vuonna 2018. Määrä on noussut 2025 jo 932:een. Näiden opiskelijoiden kohdalla hyvä asia, että he maksavat nimenomaan täyskatteellisen lukukausimaksun, joka edellytetään jatkossa myös EU:n ulkopuolelta tulevilta toisen asteen opiskelijoilta. Ulkomaalaisten lisääntyminen on ollut HAMK:lle taloudellisesti hyvä juttu.
Vaikka ilmiö on ollut taloudellisesti korkeakouluille positiivinen, niin yhtä hyvä se ei ole ollut yhteiskunnalle. Opiskelijoilla on oikeus tuoda perheet mukanaan, joiden elatusvastuu hyvin usein siirtyy suomalaisille veronmaksajille.
Koulut hankkivat opiskelijoitaan ulkomaalaisten agenttien kautta. Osa agenteista on antanut Suomen työtilanteesta liian hyvän kuvan. Moni ulkomaalainen onkin tuhonnut oman taloutensa lähtemällä Suomeen opiskelemaan. Osa tulijoista on lainannut rahaa näyttääkseen viranomaisille, että pankkitilillä on maahantuloon vaadittava varallisuus. Suomeen saapumisen jälkeen osa lainasta on maksettu heti takaisin. Tilille on jäänyt sen verran, että opinnot voi aloittaa.
Toimeentulo on ollut riippuvainen siitä, että opintojen ohessa voisi tehdä töitä. Työpaikat ovat kuitenkin vähissä, eikä ilman suomen kielen taitoa ole helppoa työllistyä, vaikka agentit ovat vakuutelleet muuta. Lopulta tie vie leipäjonoon ja opiskelut keskeytyvä rahojen loputtua. Seuraavaksi oleskelulupa päättyy ja suuntana on paluu kotimaahan hirveät velat niskassa. Yrityksestä nuoria maahanmuuttajia ei voi syyttää. Ei ole heidän vikansa, että Suomea markkinoidaan ulospäin asioilla, jotka eivät pidä paikkaansa.
Koulujen maahanmuuttobisneksessä varjopuolena pidän myös sitä, että maahanmuuttajat vaativat paljon ohjausta. Yhä useammin suomalaisten korkeakouluopetusta järjestetään etäopetuksena, kun samaan aikaan ulkomaalaisten lähiopetusmäärät entisestään kasvavat. Etäopetus sopii vain harvoille, jolloin kotimaisten opiskelijoiden osaaminen heikkenee. Tuntuu, että taloudellinen motiivi on noussut oppimistulosten edelle.
Suomalaisia osaajia tulee entistä vähemmän. Monesti kuulee korkeakouluista sanottavan, että sisäänpääsy on vaikeaa, mutta valmistuminen helppoa. Pieni totuuden siemen lausahduksessa varmasti piilee, sillä koulut saavat rahansa valmistumisten mukaan.
RAMI LEHTINEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomessa on tehty bisnestä ulkomaalaisilla opiskelijoilla. Nyt hallitus kaavailee loppua veronmaksajien kustannuksella tehtävälle rahastukselle.

Politiikka on periaatteessa yhteisten ja oman viiteryhmän asioiden ajamista. Kun valtakunta on taloudellisestikin kriisissä, näkökulma voisi perustellusti olla laajempi. Suomen keskusta yrittää pikkupolitikoinnilla pelastaa ydinalueidensa lukioita ja ääniä mutta ajaa samalla valtakuntaa yhä syvemmälle suohon.

Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.


Pelibisneksillä aiemmin menestyneen Peter Vesterbackan Finest Future ‑yhtiö on konkurssimenettelyssä muun muassa maksamattomien työeläkevakuutusmaksujen vuoksi. Yhtiön keskeinen liikeidea on ollut ulkomaalaisten opiskelijoiden rekrytointi maksua vastaan suomalaisiin lukioihin.

Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hallitus käynnistää ensi vuonna lainvalmistelun, jolla opiskelijamaahanmuuton ehtoja ja perheenjäsenten maahantuloa kiristetään selvästi. Tieto tulevasta uudistuksesta on jo kulkeutunut maailmalle, valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Marinin hallitus loi Suomeen opiskelijaviisumijärjestelmän, jota maahanmuuttajat ovat käyttäneet hyväkseen väylänä perheiden maahantuontiin ilman todellisia edellytyksiä opiskeluun tai toimeentuloon. Hallitus päätti korjata tämän lain aiheuttamia ongelmia.
Viikon suosituimmat

Miksi korkeasti koulutetut ihmiset päätyvät niin usein vastustamaan sitä järjestelmää, joka heidät elättää? Taloustieteilijä Joseph Schumpeter tarjosi jo vuonna 1942 terävän selityksen: kapitalismi tuottaa ylijäämää ja synnyttää yrittäjyydestä ja tuotannosta vieraantuneen älykköluokan. Markkinat palkitsevat ratkaisuista ja riskinotosta – eivät teoreettisesta kauneudesta ja tiedostavuudesta. Tämä koetaan epäoikeudenmukaiseksi niiden parissa, jotka ovat kouluttautuneet analysoimaan ja kritisoimaan yhteiskuntaa. Sosialismin vetovoima intellektuelleille ei selity vain tasa-arvon ihanteilla, vaan myös henkilökohtaisilla kannustimilla ja statushakuisuudella. Se lupaa koulutetulle luokalle portinvartijan rooleja yhteiskunnan suunnittelijoina ja politrukkeina ilman tulosvastuuta ja riskinottoa.

Helsingin Sanomat ja Yle ovat antaneet vuosia laajaa näkyvyyttä väitteelle, jonka mukaan Israel syyllistyy kansanmurhaan Gazassa. Kun ICC:n oma pääsyyttäjä nyt kertoo, ettei todisteita ole, molemmat toimitukset ovat hiljaa.

Suomen kansallispuistoista vastaava Metsähallitus on herännyt taukopaikkojen aiheuttamaan päästöongelmaan ja haluaa tehdä ilmastotalkoiden hengessä retkeilystä mahdollisimman savutonta. Ratkaisuksi Metsähallitus esittää tulettomia taukopaikkoja. Se on julkaissut retkeilyn uudet periaatteet "Ilmastoviisaan taukopaikan käsikirjassa". Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila neuvoo Metsähallitusta keskittymään maa- ja metsäomaisuuden hoitoon ja lopettamaan turhan puuhastelun, johon sillä ei ole edellytyksiä.


Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Opetushallituksen pääjohtaja Minna Kelhää vastuuseen siitä, että OPH on kustantanut yli kymmenen vuoden ajan lainvastaista islamin oppimateriaalia suomalaisiin peruskouluihin.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan sanoo, ettei tällä hetkellä näe riittävää näyttöä sille, että Israel olisi syyllistynyt kansanmurhaan Gazassa. Poliitikot ja aktivistit ovat silti käyttäneet vakavaa juridista termiä jo pitkään ikään kuin asia olisi oikeudellisesti ratkaistu. Viime viikolla eräs perheensä sodassa menettänyt gazalaismies toimitti ICC:lle uuden tutkintapyynnön, jossa hän vaatii 14 Hamas-johtajan tutkimista sotarikoksista ja rikoksista ihmisyyttä vastaan.

Euroopan tilintarkastustuomioistuin arvostelee vakavasti EU:n koronaelpymisrahastoa. Viranomaiset ovat merkinneet rahastoon jo viiden miljardin euron edestä petosepäilyjä, eikä kansalaisilla ole tietoa, kenen taskuihin rahat todellisuudessa päätyvät. Suomi kuuluu rahaston nettomaksajiin.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan vahvisti viime viikolla, että Gazassa ei ole tapahtunut kansanmurhaa. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew iloitsee totuuden tulemisesta julki, mutta ei usko Israel-vastaisen vihervasemmiston hyväksyvän tappiotaan.

Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on jättänyt eduskunnassa puolustusministeri Antti Häkkäselle (kok) kirjallisen kysymyksen ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä.

Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Lue lisää

Lue lisää