

PS ARKISTO
Kolumni: Viis vauvapulasta, nyt meille mahtuu maahanmuuttajia!
Heikki Hiilamo kirjoitti Ylen kolumnissaan kuinka ”Lapsia syntyy vähemmän, koska nuoret aikuiset eivät enää halua lapsia siinä määrin kuin aikaisemmin” ja että ”Kun emme kerran voi, eikä meidän ehkä pidäkään vaikuttaa syntyvyyden laskevaan trendiin, on tarpeellista etsiä kehityksestä valoisia puolia”, kirjoittaa perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila kolumnissaan.
Tästä professori Hiilamo päätteli, että ”meille mahtuu nyt paljon lisää maahanmuuttajia. Oikeastaan meidän on pakko saada lisää maahanmuuttajia. Tilanteen seurauksena Suomesta voi tulla paljon nykyistä kansainvälisempi ja jännittävämpi paikka.”
Hiilamon tarjoama selitys syntyvyyden romahdukselle on kuitenkin puolitotuus. Nimittäin Väestöliiton mukaan: ”Nollan lapsen ihanteen kasvu selittää kuitenkin vain pienen osan siitä, miksi niin moni suomalainen on lapseton. Suurin osa lapsettomista itse asiassa toivoisi tai olisi toivonut lapsia.”
Vaille vastausta jää sekin, miksi emme voisi nykyistä paremmin kannustaa ihmisiä perheellistymään, vaikka on monia keinoja, joita ei ole Suomessa yritetty. Tosiasiassa pelkkä syntyvyyden laskun pysäyttäminen tai edes hidastaminen vaatii toimia.
Hiilamon järkeilyä vaikuttaakin ohjaavan lopputulema ”on pakko saada lisää maahanmuuttajia”, vaikka luottamusyhteiskunta helisee jo tähänastisen maahanmuuton myötä. Koska syntyvyyden nostamista ei pidä edes yrittää, jää ainoaksi vaihtoehdoksi maahanmuutto.
Itse ajattelen päinvastoin. Jotta Suomi ei muuttuisi ”jännittävämmäksi” monikulttuuriseksi kaaokseksi, tulee voimakkaasti torjua turmiollista maahanmuuttoa sekä kohdennetuin verokannustein edistää kotimaista syntyvyyttä.
Lisäksi nopea teknologinen kehitys tekoälyssä, automaatiossa, robotisaatiossa jne. voi jo lähitulevaisuudessa keikauttaa ihmistyövoiman tarpeen hyvin erilaiseen asentoon. Tällöin olisi tyylipuhdas tragedia, jos olisimme paniikkiratkaisulla ehtineet tuhoamaan suomalaisen luottamusyhteiskunnan.
Talouskin on lopulta ihmisiä varten, eikä toisinpäin. Itä-Euroopan kansatkin selvisivät tuhoisan talousjärjestelmän tuottamasta syvästä köyhyydestä ja kurjuudesta, mutta mikään kansa tai kulttuuri ei selviä loppumattoman massasiirtolaisuuden ja romahtavan syntyvyyden yhtälöstä.
ONNI ROSTILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
- verokannusteet monikulttuurinen kaaos Onni Rostila lapsettomuus massasiirtolaisuus työvoima Heikki Hiilamo Tekoäly Syntyvyys talous maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Järkevämpi maahanmuuttopolitiikka saa yhä laajempaa kannatusta Euroopassa – myös Suomen hallituksen linja on selkeä

Kepu ja vihervasemmisto hinkuvat työn verukkeella Suomeen lisää maahanmuuttajia – valtiovarainministeri Purra: ”Maahanmuutto, mikä meille suuntautuu, ei vahvista julkista taloutta”

Irlantilaiset saivat tarpeekseen laittomista siirtolaisista – huoli omasta selviytymisestä ajaa kantavästön barrikadeille

Ruotsidemokraattien kärkiteema EU-vaaleissa on maahanmuutto: ”Minun Eurooppani rakentaa muureja”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Iranilaisjohtaja käynnisti varainkeruun Trumpin ja Netanjahun salamurhaa varten: ”Tätä tehdään Euroopassa 10–20 miljoonalla dollarilla”
Kovan linjan iranilainen islamistijohtaja Abdolmajid Kharaghaani on ilmoittanut sosiaalisessa mediassa varainkeruukampanjasta Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ja Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun tappamiseksi. Myös Kansainvälisen atomienergiajärjestön IAEA:n pääjohtaja Rafael Grossin pää on pölkyllä - hänelle vaaditaan teloitusta Iranin valtionmediassa.

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty
Uusimmat

Ansiotuloverotuksen vähennykset tasaavat tulonjakoa Suomessa

Perussuomalaisten kannattajat erottuvat kaikkein menokriittisimpinä
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää