

LEHTIKUVA
Konfliktit ratkeavat vain tosiasiat tunnustamalla: Palestiinalaisten paluu ammoisille asuinsijoilleen ei onnistu ja Israelin aseisiin nojaava turvallisuus on harhaa
Palestiinalaisten ja Israelin väliseen konfliktiin on olemassa ratkaisu: arabimaat ottavat vastaan valtaosan Gazan kahdesta miljoonasta pakolaisesta ja Israel maksaa korvauksia vuonna 1948 takavarikoidusta omaisuudesta. Siitä lähdetään, että palestiinalaisten paluu ammoisille asuinsijoilleen on mahdotonta, eikä Israel voi rakentaa turvallisuuttaan vain aseiden varaan.
Israelin valtio perustettiin vuonna 1948 ja sen jälkeen maa on käynyt palestiinalaisia vastaan noin 16 sotaa tai vakavaa konfliktia. Vihanpidon juuria ja alkusyitä etsivät ajautuvat järjestään umpikujaan, jos syitä etsitään alueen historiasta. Kukapa heittäisi ensimmäisen kiven?
Kiinnostavan näkemyksen ”ikuisen” konfliktin ratkaisuksi on esittänyt ruotsalainen valtiotieteen professori emeritus Bo Rothstein, joka palaa analyysissään vuoden 1948 tapahtumiin ja silloin tekemättä jätettyihin ratkaisuihin.
Arabimaat eivät halunneet palestiinalaisia
Rothstein huomauttaa Fokus-verkkojulkaisussa, että palestiinalaiset ovat ainoa toisen maailmansodan jälkeisen ajan väestöryhmä, joka yhä vaatii oikeutta palata entisille asuinsijoilleen.
Karjalasta vuonna 1944 evakkoon joutuneet puoli miljoonaa suomalaista, kolme miljoonaa sudeettisaksalaista tai 300 000 Istrian ja Dalmatian italialaista tuskin enää vakavissaan hautovat muuttoa synnyinsijoilleen. Jos edes enää ovat hengissä.
– Arabimaiden haluttomuus ottaa vastaan vuoden 1948 hyökkäyssodan häviön seurauksena pakolaisiksi lähteneitä palestiinalaisia on nykyisen konfliktin syy, väittää Rothstein.
Ken miekkaan tarttuu
Israel on kautta vuosien uskonut siihen, että se pystyy hallitsemaan Lähi-idän jatkuvat epälineaarisuudet ylimitoitetulla sotakoneistollaan. Historiallisesti katsoen on erittäin epätodennäköistä, että mikään valtio pysyy pitkään pystyssä nojaamalla ainoastaan aseisiin.
Muistutuksena kuolevaisuudesta voi pitää Hamas-terroristijärjestön 7. lokakuuta tekemää yllätyshyökkäystä, jonka hirveydet ainakin osaltaan tulivat mahdollisiksi, koska Israelin tiedustelu ja armeija epäonnistuivat tärkeimmässä tehtävässään.
Niinpä Israelin nykyinen politiikka perustuu Rothsteinin mukaan ”illuusioon”.
Palestiinalaisten koti on arabimaassa
Omat harhansa on myös palestiinalaisilla ja heitä tukevilla tahoilla. Ajatus siitä, että viisi miljoonaa palestiinalaista voisi noin vain palata vanhempiensa tai isovanhempiensa asuinsijoille nyky-Israeliin on melkoisen ”mielipuolinen” ajatus.
Minne laitettaisiin aluetta nyt asuttavat 8,5 miljoonaa Israelin asukasta?
Arabimaissa on 450 miljoonaa asukasta. Kahden miljoonan palestiinalaisen integroiminen tähän joukkoon ei kuulosta ylivoimaiselta tehtävältä.
Kyseessä on puoli prosenttia arabimaiden nykyisestä väestöstä. Vertailun vuoksi Ruotsin vuonna 2014–2016 vastaan ottamat pakolaiset olivat kolme prosenttia maan silloisesta väestöstä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Dalmatia Istria sudeettisaksalaiset Karjala takaisin evakko karjalaiset illuusio WWII vuoden 1948 sota arabimaat eivät halua palestiinalaisia Bo Rothstein Israelin ja Hamasin sota Hamas terroristijärjestö vihanpito yllätyshyökkäys konflikti umpikuja sota Gaza Lähi-itä siirtolaiset arabimaat Kotouttaminen Israel Integraatio pakolaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hakkarainen Keskisuomalaisessa: Jos mitään ei tehdä, Euroopasta tulee Afrikka kaikkine ääri-islam-kiroineen

Hamasin pääkomentokeskus sijaitsee Gazan suurimmassa keskussairaalassa – tuhannet potilaat ihmiskilpinä

Europarlamentti: Juutalaisvastaisuus nousee huolestuttavasti

Tutkija Salonius-Pasternak siviilien auttamisesta Gazassa: Saudeille ja Emiraateille palestiinalaiset ovat pelkkiä pelinappuloita

Ilmapiiri kiristyy, helsinkiläinen kovan linjan moskeija kutsuu jäseniään Israelia vastustavaan mielenosoitukseen

Suomelta tukea Israeliin – Tavio: Hamasin tulee vapauttaa panttivangit

Palestiinalaisten gallup: Vahva tuki Hamasin terrorihyökkäykselle Israeliin ja ”vapaalle Palestiinalle joelta merelle”

Hakkarainen Gazan tilanteesta: On turha odottaa rauhaa – ”Hamasin peruskirjassa lukee, että jokainen juutalainen pitää poistaa maan päältä”
Viikon suosituimmat

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.
Uusimmat

Perussuomalaisten puoluevaltuuston kokous – katso suora lähetys

Elinkeinoministeri Puisto: Työ turpeen puolesta etenee

Milan Jaff karkotettiin Suomesta – ”Tervemenoa”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää











