

LEHTIKUVA
Koponen: ”Vihreä ideologia ei salli lihan käyttämistä edes hädänalaisten hyväksi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen on hämmentynyt hallituksen ristiriitaisista kannanotoista. Toisaalta Suomi on sitoutunut ruokahävikin puolittamiseen vuoteen 2030 mennessä, toisaalta ammuttujen valkoposkihanhien lihan syöminen on kiellettyä. Jopa 15 000 kiloa ihmisravinnoksi kelpaavaa lihaa hävitetään tänä ja ensi vuonna.
Vihreiden kansanedustaja ja sisäministeri Maria Ohisalo peräänkuuluttaa uusimmassa Facebook-päivityksessään ruokahävikin vähentämisen tärkeyttä ja kertoo, kuinka Suomi on sitoutunut YK:n kestävän kehityksen tavoitteiden mukaisesti puolittamaan ruokahävikin vuoteen 2030 mennessä.
Kansanedustaja, maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Ari Koponen on hämmentynyt hallituksen ristiriitaisista kannanotoista, sillä ympäristöhallinto on myöntänyt luvat 3 555 valkoposkihanhen ampumiseen, mutta tapettuja lintuja ei saa syödä.
– Jos kaikki poikkeusluvat käytetään tänä ja ensi vuonna, niin noin 15 000 kiloa ihmisravinnoksi kelpaavaa lihaa hävitetään. Samalla meillä seisoo tuhansia ihmisiä leipäjonoissa. Vihreä ideologia ei salli nähtävästi edes lihan käyttämistä hädänalaisten hyväksi, pohdiskelee Koponen.
Ministeri Mikkonen: ”Periaatteellisesti arveluttavaa”
Koponen kysyikin ympäristö- ja ilmastoministeri Krista Mikkoselta kirjallisessa kysymyksessä, miksi lupaa valkoposkihanhien käyttämiseksi ravintona ampumisen yhteydessä ei myönnetä.
Mikkosen antaman vastauksen mukaan rauhoitettujen lajien yksilöiden riistakäyttö olisi periaatteellisesti arveluttavaa ja omiaan aiheuttamaan sekaannusta siitä, onko kyseessä rauhoitettu laji vai riistalaji. Karkotustarkoituksessa tapettujen yksilöiden ravintokäytön salliminen saattaisi hänen mukaansa myös kannustaa ampumaan useampia yksilöitä kuin mikä olisi välttämätöntä vakavan vahingon estämistavoitteen saavuttamiseksi.
– Tämähän on täysin ristiriidassa hallituksen ruokahävikkiä koskevien tavoitteiden kanssa. Sitä paitsi valkoposkihanhet käytetään elintarvikkeena niin Virossa, Ruotsissa kuin Tanskassakin, koska EU:n lintudirektiivin nojalla tappamiskiellon lisäksi voidaan poiketa myös hyödyntämiskiellosta, kertoo Koponen.
Koposen mukaan on erittäin epäeettistä ja moraalitonta, että tapettu lintu joudutaan hautaamaan hyödyntämättä lihaa ravintona.
Tänään vietetään maailman ruokapäivää.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ranne: Suomea muutetaan väkisin punavihreäksi sääntelytaloudeksi – ”Hallituspuolueet taitavat tietää, ettei seuraavaa kautta tule”

Vihreistä kannustetaan boikotoimaan suomalaista ruokaa: ”Osta vaikka ruotsalaista”

Valkoposkihanhen metsästyksen salliva kansalaisaloite kerää hurjana allekirjoituksia – jo yli 43 000 kasassa

Vain perussuomalaiset puolusti metsästäjien ja ammuntaharrastajien etua ympäristövaliokunnassa

Simula: ”EU-sääntely suurin uhka suomalaiselle metsästyskulttuurille”

PS-kansanedustajat kysyvät hallitukselta valkoposkihanhien tehokkaan karkoittamisen perään

Pitäisikö valkoposkihanhi poistaa luonnonsuojelulain piiristä? – Viro ja Ruotsi ampuvat riistalajiksi määriteltyä lintua EU:n luvalla

Wihonen: Pohjois-Karjalan hanhiongelmaan saatava päätöksiä nopeasti ja paikallisesti

Poikkeusluvalla lopetetut valkoposkihanhet tuhotaan polttamalla tai hautaamalla – Huru: Eettisesti täysin kestämätöntä
Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Britanniassa velloo maahanmuuttajataustaisten tekijöiden raiskausepidemia – Purra moittii päättäjien anteeksiantamatonta hyssyttelyä
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi Britannian laajaa tyttöjen järjestelmällistä hyväksikäyttöskandaalia. Purran mukaan viranomaisten pitkään jatkunut hiljaisuus johtui tekijöiden maahanmuuttajataustasta - ja samanlainen pelko leimaa myös suomalaista keskustelua.

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla
Perustuslakivaliokunta on antanut poikkeuksellisen tiukan lausunnon yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnasta. Valiokunnan mukaan valtuutettu on asettunut käytännössä eduskunnan valvojaksi ja kyseenalaistanut perustuslakivaliokunnan itsensä tekemiä perustuslaillisia ratkaisuja. Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat valtuutetun pitäytymistä toimivaltansa rajoissa.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

Purra paljastaa keskustan kaksinaismoralismin: Lisää maahanmuuttajia, suomalaisnuoria syrjäytetään
Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa keskustan maahanmuuttopolitiikan linjaa. Purran mukaan puolue kyllä puhuu paljon suomalaisnuorten työttömyydestä, mutta samalla kepu ajaa poliittisesti lisää maahanmuuttoa ja asettaa ulkomaalaiset etusijalle suomalaisnuorten kustannuksella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää








