

Valkoisen talon koronavirusvastaava Deborah Birx puhuu valkoisen talon tiedotustilaisuudessa. Oikealla Donald Trump. Kuva: Whitehouse Youtube.
Koronadiplomatia käy kierroksilla – Trump lupaa USA:n hengityskonereserviä muiden maiden käyttöön, kun maan oma tilanne helpottuu
USA haluaa olla myös auttamisen suurvalta koronapandemian matkaan lähettäneen Kiinan ohella.
Trump kertoi perjaintaina 10.4. Valkoisen talon lehdistötilaisuudessa, että General Motorsin valmistamat ensimmäiset hengityskoneet ovat saapuneet liittovaltion osavaltioita kiertävään varastoon. Koneita toimitetaan varastosta osavaltioihin, joissa koronakriisin tehohoitokapasiteetti uhkaa täyttyä. Varastossa on ennen uusia toimituksia ollut 8 000 hengityskonetta.
Koronadiplomatia käy kierroksilla
Trump sanoi myös, että USA voi ruveta auttamaan muita maita hengityskonereservillään, kun maan oma tilanne helpottuu. Trump ei avannut auttamisprojektia tarkemmin, mutta siitä voi vetää johtopäätöksiä, että USA haluaa olla myös auttamisen suurvalta Kiinan ohella. Kiina on ollut esillä uutisissa suojavarusteoperaatioillaan. Avun on sen sijaan todettu olleen osin heikkolaatuista.
Suomen Uutiset kysyi Ulkopoliittisen instituutin johtaja Mika Aaltolalta katastrofidiplomatian uusimmista käänteistä.
– Koronadiplomatia käy tällä hetkellä kovilla kierroksilla. Esimerkiksi Taiwan on Kiinan lisäksi kunnostautunut tavaran toimituksilla esimerkiksi Eurooppaan. Pääosin valtiot kuitenkin käyttävät laiteita ja materiaaleja omiin tarkoituksiinsa, hän sanoo.
Aaltola kertoo, että Trump on jo parisen viikkoa luvannut, että kun USAssa päästää ylijäämätilanteeseen, tuotteita aletaan toimittaa muualle maailmaan.
– Mutta tällä hetkellä tilanne on se, ettei USA:sta riitä materiaalia muualle. Se saattaa kuitenkin muuttua tulevaisuudessa, hän tarkentaa.
Valkoisen talon tiedotustilaisuus 10.4.2020, Youtube.
Öljyntuotannon rajoituksista neuvotellaan
Trump kertoi perjantaisessa Valkoisen talon tiedotustilaisuudessa osallistuneensa G20-maiden virtuaalikokoukseen, jossa pyrittiin saamaan sopimus tuotannon leikkaamisesta asteittain vuoteen 2022 asti. Öljynviejämaiden järjestö Opec kertoi myöhään perjaintaina saavuttaneensa sopimuksen tuotannon leikkaamisesta järjestön jäsenmaiden sekä yhteistyömaiden välillä. Lopullinen sopimus vielä uupuu, sillä Meksiko ei suostunut supistustoimiin.
Trump sanoi myös, että USA voisi auttaa Meksikoa leikkauksissa. Hän ei kuitenkaan tarkentanut millä tavoin.
Nähtiin sitten tämäkin: Trump kehuu Bideniä
Valkoisen talon päivittäiset tiedotustilaisuudet ovat hyvin uutispitoisia. Demokraattien kannattajissa ne aiheuttavat joka yö pienen Twitter-myrskyn. Silti kahtiajakautuneessa maassa koronakriisin syventyessä tapahtuu monia päivittäisiä avauksia yli tulehtuneiden puoluerajojen. Hyvä esimerkki tästä oli viime viikon keskiviikkona tapahtunut 15 minuutin mittainen puhelinkeskustelu Trumpin ja demokraattien presidentinvaalikampanjaa käyvän Joe Bidenin välillä. Trump kertoi keskustelusta 8.4. Valkoisen talon tiedotustilaisuudessa.
Presidentti ei tarkemmin avannut keskustelun sisältöä, mutta hän kertoi keskustelun olleen sävyltään positiivinen. Hän kertoi myös, että he olivat monesta eri mieltä, mutta oli myös asioita, joista he olivat samoilla linjoilla. Lopuksi Trump kehui Bideniä hyväksi ihmiseksi.
Varapresidentti Pence tulee toimeen demokraattien kanssa
Myös varapresidentti Mike Pencen keskustelut osavaltioiden kuvernöörien kanssa ovat saaneet vaimeita kiitoksia myös demokraattivaltaisissa osavaltioissa. Presidentti Trump on tiedotustilaisuuksissaan usein viitannut Pencen sovinnollisuuteen, ja siihen että Pence keskustelee häneen vihamielisesti suhtautuvien kanssa. Hän on sanonut, että ei haittaa vaikka häntä vihataan, koska maan etu on tärkein.
Toki paljon kritiikkiä annetaan kaiken aikaa. Esimerkiksi 8.4. käydyssä puhelinkonferenssipuhelussa oli mukana myös runsaasti median edustajia. Presidentti kertoi, että neuvotteluun osallistui 50 osavaltion kuvernööriä. Myös New Yorkin osavaltion pormestari Andrew Cuomo on osoittanut sovinnollisuutta Trumpin toimia kohtaan. Trump on kertonut keskusteleensa hänen kanssaan useasti puhelimessa. Liittovaltio on toimittanut New Yorkin metropolialueelle kenttäsairaaloita ja laivaston sairaanhoitoyksikön.
50 000 kansalaisen kotiutus
Viime viikon keskiviikkona Valkoinen talo puolestaan tiedotti Yhdysvaltain kansalaisten suuresta evakuointioperaatiosta. Ulkoministeri Mike Pompeo sanoi 50 000 kansalaisen päässeen kotiin. Kotiinkuljetukseen oli käytetty 850 lentoa. Ulkoministeriöllä on käytössään järjestelmä nettisivuillaan, joon USAn kansalainen voi ilmoittaa tarvitsevansa apua. Kansalaisuus on todistettava ja se varmistetaan.
Johns Hopkinsin yliopiston seurannan mukaan Yhdysvalloissa on lauantaihin 11.4. mennessä vahvistettu maailman eniten koronavirustartuntoja, yli 500 000, joista kuolleita on liki 19 000.
Heli-Maria Wiik
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Riikka Purra: ”Rakastan tavallisten ihmisten halua paljastaa järjettömiä kohteita, joihin veronmaksajan rahaa tungetaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purra suitsuttaa tavan kansalaisia, jotka haluavat somessa tuoda esille havaitsemiaan mahdollisia kohteita, joihin verovarojen tärvääminen ei ole ainakaan maksajan etu: "Ongelmat pitää paljastaa kaikkien silmille, mahdollisimman raadollisesti", valtiovarainministeri vaatii.














