Koronarajoitusten loppuminen tietää ruuhkaa USA:n ja Meksikon rajalle – Biden lähettää sotilaita estämään laittomia rajanylityksiä

09.05.2023 |18:46

Rauhallisempi kausi on päättymässä Yhdysvaltain Meksikon vastaisella rajalla. Laittomat siirtolaiset saattavat pian taas olla liikkeellä kororajoitusten loppumisen myötä. Rajaa turvaamaan lähetetään lisää sotilaita, mutta arvostelijoiden mielestä aivan liian vähän.

Yhdysvallat varautuu mahdolliseen laittomien siirtolaisten ja turvapaikanhakijoiden tulvaan ja lähettää 1 500 aktiivipalveluksessa olevaa sotilasta maan Meksikon vastaiselle rajalle.

Syynä varautumiseen on New York Timesin mukaan kuun puolivälissä tapahtuva Covid-rajoitusten purkaminen, jonka otaksutaan laukaisevan uuden siirtolaisaallon.

Presidentin päätöstä arvostellaan

Puolustusministeriön mukaan joukot ovat aseistettuja mutta vain itsepuolustusta varten. Niillä ei ole lainvalvontaan liittyviä tehtäviä. Operaation kesto on 90 päivää ja aktiivisotilaat täydentävät rajalle jo sijoitettua, 2 500 kansalliskaartin sotilaasta koostuvaa joukkoa.

Jo Donald Trumpin presidenttikaudella viranomaiset lähettivät 5 000 aktiivipalveluksessa olevaan sotilasta ja kansalliskaartin jäsentä turvaamaan rajanylityspaikkoja ja auttamaan rajamuurin rakentamisessa.

Teksasin republikaanikuvernööri Greg Abbot arvosteli sunnuntaina Fox-uutismediassa voimakkaasti presidentti Joe Bidenin päätöstä lisäjoukoista. Kuvernöörin mukaan sotilaita ei ole tarpeeksi ja nämä matkaavat rajalle lähinnä ”täyttämään lomakkeita”.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”

17.06.2026 |14:54
9.
Suomen uutiset logo

STEA-avustusten saamisten ehdot kiristyvät – Rydman: Avustuksia ei myönnetä varakkaimmille järjestöille eikä rajattujen identiteettiryhmien tukemiseen

15.06.2026 |14:04

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää