

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Koronatukea jaettu salafisteille Saksassa – poliisi kävi hakemassa rahat pois
Poliisi piti Berliinissä viime viikolla suurratsian, koska epäili radikaalimuslimien saaneen valtion koronatukia väärin perustein. Ratsiaan otti osaa yli sata poliisia ja muuta turvallisuusviranomaista. Epäillyn koronahuijauksen yhteisarvo on 94 000 euroa. Kaikkia rahoja ei saatu takaisin.
Berliinin poliisi suoritti kotietsinnän kaikkiaan yhdessätoista asunnossa ja liikehuoneistossa, jotka kuuluvat viidelle koronatukihuijauksesta epäillylle salafistille, kertoo Tagesspiegel-lehti.
Muslimimiesten epäiltiin väärin perustein anoneen ja vastaanottaneen pienyrityksille tarkoitettuja koronatukia kaikkiaan 94 000 euron arvosta. Kotietsinnöissä poliisi sai talteen yhteensä 61 460 euroa. Lisäksi viisi ajoneuvoa otettiin takavarikkoon.
Yhteyksiä joulutorin terrori-iskuun
Walid S. -nimisellä epäillyllä on Tagesspiegel-lehden tietojen mukaan yhteyksiä Anis Amriin, joka teki vuonna 2016 rekka-autolla joulutorille terrori-iskun, jossa kuoli kaksitoista ihmistä. Walid S:n epäillään myös itse valmistelleen terrori-iskua Berliinin puolimaratonia vastaan vuonna 2018.
Anis Amri oli tunisialainen turvapaikanhakija, joka esiintyi Saksassa ainakin 14 eri henkilöllisyydellä. Useilla nyt koronatukihuijauksista epäillyillä on yhteyksiä Fussiletin moskeijaan, joka toimi tuolloin Anis Amrin ja muiden jihadistien tapaamispaikkana.
Samalle firmalle viisi tukihakemusta
Miehet olivat hakeneet koronatukia muun muassa jäätelökioskille, sushiravintolalle ja parturiliikkeelle. Kaikkia anomuksissa mainittuja yrityksiä ei välttämättä ollut olemassakaan. Yksi salafisteista oli hakenut internetkahvilalle 9000 euron pienyritystukea peräti viiteen kertaan, ja onnistunut saamaan yhteensä 14 000 euroa.
Koronatukihuijausten lisäksi osan miehistä epäillään syyllistyneen järjestelmällisiin sosiaalitukihuijauksiin muun muassa vuokraamalla eteenpäin sosiaalitoimiston heille kustantamaa asuntoa. Tagesspiegel-lehden haastattelema turvallisuusasiantuntija kertoo, että tällaiset huijaukset ovat jihadisteille mieluisa tapa kerätä rahaa vihaamaltaan ”vääräuskoisten” valtiolta.
Suomessakin epäiltiin jihadistisia talousrikoksia
Suomessa valtakunnansyyttäjä nosti vuonna 2017 syytteet kolmea Suomen kansalaista vastaan terroristisessa tarkoituksessa tehtävän rikoksen valmistelusta, kertoo Aamulehti. Syytettyjen epäiltiin valmistelleen osallistumista Syyrian konfliktiin terroristijärjestön vierastaistelijoina vuonna 2013. Heidän epäiltiin rahoittaneen toimintaansa tekemällä talousrikoksia.
Jutun käsittely oikeudessa päättyi siten, että kaikki terrorismiin liittyvät syytteet menivät nurin, mutta miehet tuomittiin veropetoksista ja kirjanpitorikoksista. Talousrikoksia oli tehty rakennusalan yritysten kautta. Tuomioksi tuli ehdollista vankeutta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Fussiletin moskeija Anis Amri koronavirus muslimiterrorismi talousrikokset jihadismi Salafismi Berliini
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Saksan vasemmisto vaatii laittomasti maassa oleville koronarahaa ja oleskelulupaa

Tulipalo vastaanottokeskuksessa – 43 poliisia koronakaranteeniin sylkemisen takia

Saksan AfD: valtioiden itsemääräämisoikeutta vahvistettava – turvapaikkapolitiikka kuuluu kansallisvaltioiden päätösvaltaan

Turvapaikanhakijat eivät meinaa pysyä koronakaranteenissa Saksassa

Isis nousee pandemian varjoista – ennätysmäärä terrori-iskuja huhtikuussa

Tutkijat: Isis on yhä uhka Saksassakin vaikka äärioikeiston iskut ovat nyt huomion keskipisteenä

Saksassa syyttäjä epäilee islamistista terrori-iskua: Autoilija pyrki lanaamaan moottoripyöräilijöitä ruuhkaisella tiellä

Juuso: Yritysten määräaikaista kustannustukea jatkettava – ”Lapin matkailu pelastettava täystuholta”

Hyvinvointivaltiota jymäytettiin oikein olan takaa: Isis-terroristit saivat sosiaalitukien lisäksi opintorahaa Ruotsissa
Viikon suosituimmat

Ex-ministeri Liisa Hyssälä järjestöleikkauksista: Mahdollisuus, ei uhka – varakkaat järjestöt käyttäkööt omia rahojaan
Aiemmin Kelan pääjohtajanakin toiminut, entinen sosiaali- ja terveysministeri Liisa Hyssälä (kesk) pitää hallituksen päättämiä järjestöleikkauksia mahdollisuutena, ei uhkana. Hänen mukaansa päällekkäistä järjestökenttää on karsittava, ja järjestöjen on yritysten tavoin kannettava vastuunsa taloudellisesti vaikeina aikoina.

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Kelan hurjat luvut julki: Jo yli 40 % perustoimeentulotuista vieraskielisille – Vigelius: ”Täysin kestämätöntä’’
Kelan maksamat keskeisimmät toimeentuloa turvaavat etuudet vieraskielisille ovat viime vuonna kasvaneet noin 1,8 miljardiin euroon. Osuus on viidenneksen koko väestöstä. Luvut käyvät ilmi Kelan tuoreesta julkaisusta.

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla
Ceutan hallitsemattoman maahantulon aiheuttama kriisi on muuttumassa yhä vakavammaksi sisäpoliittiseksi ongelmaksi Espanjassa. Sadat tuhannet espanjalaiset osoittivat keskiviikkona mieltään eri puolilla maata vaatien ratkaisua Ceutan tilanteeseen ja pääministeri Pedro Sánchezin vasemmistohallituksen eroa. Madridissa poliisi vastasi mielenosoittajille kyynelkaasulla ja kumiluodeilla.

Kela julkaisi hämmentävän tiedotteen, joka johtaa harhaan – edelleen yli 40 prosenttia toimeentulotuesta menee vieraskielisille
Kelan tuore tiedote kehuu, että aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea. Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen tyrmää uutisoinnin puolitotuutena – samaan aikaan jo 41 prosenttia kaikesta toimeentulotuesta menee vieraskielisille.

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin
Vaikka eliitti ja valtamedia muuta väittävät, maahanmuuttokriittisyys on tänään politiikan vuolainta valtavirtaa Euroopassa. Sen todistaa osaltaan entinen ruotsalainen kommunisti, joka oli liian kriittinen vasemmistopuolueelle. Nyt omassa puolueessaan näyttäisivät valtiopäivien ovet olevan apposen auki. Perusajatus on se, että kansalaisia on kahta lajia: “tuottavia ja loisivia”.

85-vuotiaan naisen pyykkituvassa raiskannut ulkomaalaistaustainen mies jo kolmatta kertaa raiskaussyytteessä – Purra: ”Yhteen suuntaan: ulos”
Oulussa 85-vuotiaan naisen törkeästä raiskauksesta tuomittu Nahom Hagos on jälleen syytettynä raiskauksesta. Kyseessä on jo kolmas raiskaussyyte, jota käsitellään oikeudessa.

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle
Yhdysvaltain poliittisen polarisaation on usein liberaalissa mediassa selitetty johtuvan ennen kaikkea oikeiston radikalisoitumisesta. Nyt tuore vertaisarvioitu tutkimus haastaa tämän yleisen käsityksen. Yli 35 000 vastaajan pitkittäistutkimuksessa selvisi, että vuosina 1988–2024 vasemmistolaiset liikkuivat 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin mitä oikeistolaiset oikealle.

Kaikki laittomasti maahan tunkeutuneet eivät palanneet Marokkoon – Ceutan naiset elävät ainaisessa väkivallan pelossa: ”Tilanne on hirvittävä”
Asukkaiden protestit laittomia siirtolaisia vastaan ovat voimistuneet entisestään Espanjan Ceutassa. Naiset elävät jatkuvassa väkivallan pelossa, koska enklaaviin oleskelemaan jääneet ovat pääosin nuoria miehiä. Samalla kiista maahan tunkeutuneiden todellisesti määrästä käy kaiken aikaa kuumempana.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää













