

LEHTIKUVA
Korvasupinat ja ranskalainen ruokaseura käänsivät pelurin pään – Viktor Orbán hyväksyi Ukrainan EU-tuen mutta pudotuspeli jatkuu
Unkari teki välttämättömyydestä hyveen hyväksyessään EU:n 50 miljardin euron tukipaketin Ukrainalle. Unkarin peli ei kuitenkaan ole vihelletty poikki. Valttikorteina ovat vielä ainakin Ruotsin Nato-jäsenyyden ratifiointi ja heinäkuun alussa koittava EU-neuvoston puheenjohtajuus. Venäjän masinoimia yllätyksiäkin nähtäneen.
Italian pääministeri Giorgia Meloni on kuukausia johtanut EU:n keskusteluja kollegansa Viktor Orbánin kanssa, koska kummankin poliittisilla näkemyksillä on yhtäläisyyksiä.
Erojakin on ja erimielisyyksistä sovittamaton on suhde hyökkäyssotaa käyvään Venäjään.
Giorgia Meloni tuomitsee ilman mitään muttia Putinin verisen tyrannian – toisin kuin unkarilainen virkaveljensä. Orbánin mielenliikkeitä on vaikea ymmärtää, mutta niin on kuin miltä näyttää.
Orbánin pää kääntyi
Politico kertoo Orbánin suostuneen hyväksymään EU:n 50 miljardin tukipaketin Ukrainalle sen jälkeen, kun Meloni oli kerta toisensa jälkeen supattanut Orbánin korvaan ja viimein Brysselin hotelli Amigossa vietetyn tuntikausien session jälkeen saanut pelurin pään kääntymään.
Osuutensa sopuun oli tiettävästi myös presidentti Emmanuel Macronin Elysée -palatsissa tarjoamilla messevillä eväillä. Kyiv Independentin siteerauksen mukaan Macronin panos Ukrainan tuen läpimenoon oli loppujen lopuksi ratkaiseva.
– Macron ei ole halunnut turhaan haastaa Orbánia, vaan pikemminkin ottaa hänet mukaan porukoihin. Tämä lähestymistäpä tuotti nyt tulosta, kuvaili eräs Brysselin syväkurkuista.
Kenen joukoissa seisot
Asiaa seuranneiden mukaan Orbánilla ei ollut muuta mahdollisuutta tällä kertaa kuin luovuttaa ja tyytyä EU:n 27 maan yhteispäätökseen.
– Unkari tarvitsee Eurooppaa. Hänen (Orbán) pitäisi pohtia sitäkin, mitä hyötyä Unkarille on olla osa Eurooppaa, kommentoi Viron pääministeri Kaja Kallas.
Todennäköisesti Orbán kuitenkin pohtii, miten Unkarin poliittinen eliitti voisi parhaalla mahdollisella tavalla peluuttaa Eurooppaa ja Venäjää vastakkain – hyötyäkseen ylittämättömästä vastakkainasettelusta.
Kiistat EU:n ja Unkarin välillä jatkuvat
Hyväksyessään EU-tuen Ukrainalle Orbán tuli pyllistäneeksi Moskovaan. Unkarin on hyvitettävä tämä harhainen askel Venäjälle ja hinnan maksanee Ruotsi, jonka Nato-jäsenyys siirtyy kaiken aikaa tuonnemmaksi.
Unkari on EU:n neuvoston seuraava puheenjohtajamaa heinäkuun alusta. Kausi kestää vuoden loppuun.
Keskiviikkona EU:n komissio kertoi uudesta rikkomusmenettelystä Unkaria vastaan. Syynä on Unkarin parlamentin joulukuussa hyväksymä laki ”kansallisen suvereniteetin suojelemiseksi”.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Euroopan unionin neuvosto Ruotsin Nato-jäsenyys tyrannia EU:n tukipaketti Ukrainalle Venäjän hyökkäyssota Kaja Kallas Giorgia Meloni Moskova Euroopan unioni Emmanuel Macron Viktor Orbán Bryssel Unkari Ukraina EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Italian porvarihallitus ei kuvia kumarra – pankkien ökyvoitot teholeikkuriin

Viktor Orban huolissaan eurooppalaisten alhaisesta lapsiluvusta: ”Toivottomuudesta tulee itsensä toteuttava ennustus”

Halla-aho: Länsimaiden on tehtävä kaikkensa, jotta Venäjä ei voita sotaa

Maahanmuutto hiertää edelleen valtioiden välejä – EU:n huippukokous päättyi ilman yhteistä näkemystä pakkosijoituksista

Lahjusepäily järsii EU:n uskottavuutta – sosialidemokraattinen europarlamentin jäsen korruptioskandaalin keskiössä

Perussuomalaisten Immonen: Nato-maiden tehtävä enemmän puolustusteollista yhteistyötä

Perussuomalaiset: Ukrainan selviytyminen itsenäisenä maana on Suomelle kohtalonkysymys

Puhemies Halla-aho Ruotsissa: Ympyrä sulkeutuu – ja olemme taas sotilaallisia liittolaisia
Viikon suosituimmat

PS-Nuoriso: Kaikki työttömät maahanmuuttajat on palautettava kotimaihinsa
Perussuomalainen Nuoriso esittää, että Suomi ryhtyy välittömästi palauttamaan työttömiä maahanmuuttajia kotimaihinsa, koska heillä ei ole hyvää syytä olla Suomessa.

Kansannousu kiihtyy Iranissa: Haavoittuneet täyttävät kriisiytyneet sairaalat – ruumiita pinotaan kasoihin
Pappisvallan vastaiset mielenosoitukset ovat Iranissa levinneet yli sataan kaupunkiin. Siitäkin huolimatta, että valtakoneisto on katkaissut internet- ja puhelinyhteydet. Kuvat rajuista väkivaltaisuuksista leviävät maailmalle satelliittiyhteyksien kautta ja ne ovat aivan muuta, kuin Iranin virallisten kanavien välittämä näkymä tapahtumista.

Sähköautoilijoille kilometrivero Britanniassa – Suomessa keskusta haluaa samaa
Saarivaltakunnan sähköautojen ja ladattavien hybridien omistajat joutuvat tulevaisuudessa maksamaan ajoneuvoveroa ajettujen kilometrien perusteella. Britannian hallitus perustelee uudistusta verotulojen turvaamisella, koska polttoaineveron tuotto vähenee sähköautojen yleistyessä. Uusi järjestelmä on parhaillaan lausuntokierroksella ja sen on määrä tulla voimaan keväällä 2028.

Nuoret näyttävät Suomen suunnan – alle 16-vuotiaat ulkomaalaistaustaiset enemmistönä jo 15 alueella pääkaupunkiseudulla
Tilastokeskuksen rekisteriaineisto kertoo vääjäämättömästä muutoksesta pääkaupunkiseudulla. Nuorista yhä suurempi osa on taustaltaan maahanmuuttajia ja vanhat kantasuomalaiset kuolevat pois. Jos segregaatio etenee nykyvauhtia ja kansalaisten yhteisyys katoaa, koko perinteistä yhteiskuntaamme uhkaa mureneminen ja sortuminen.

Päivän Pointti: Häirintäkohu myllertää SDP:ssa – valtamedia kehysti häirinnän kaikkien puolueiden ongelmaksi

Renee Goodin ja hänen partnerinsa yhteyksiä äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin tutkitaan
Viikko sitten Ylen pääuutislähetys uutisoi, että "maahanmuuttoviraston agentti ampui siviilin tämän omaan autoon" Minneapolisissa. Ampumavälikohtauksesta on sen jälkeen saatu uutta tietoa silminnäkijöiden kuvaamilta videoilta, jotka osoittavat, että asiat eivät menneet ihan niin suoraviivaisesti kuin valtamedia meille kertoi. Oikeusministeriö aikoo tutkia surmansa saaneen naisen partnerin yhteydet äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin.

Antikainen: Kulttuurieliitin tekopyhyys – väärä kuva kaataa Miss Suomen, nyrkit eivät kaada räppäriä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan Suomessa eletään outoja aikoja. Miss Suomi menettää kruununsa ystävänsä ottaman ja jakaman kuvan vuoksi, mutta useista vakavista väkivaltarikoksista tuomittu rap-artisti palkitaan Emma-ehdokkuuksilla.

Piisinen syyttää SDP:tä taloustilanteen heikentämisestä – ”Hallitus korjaa nyt vihervasemmiston perintöä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen arvostelee Facebook-kirjoituksessaan SDP:tä ja edellisiä hallituksia Suomen taloustilanteen heikentämisestä. Piisisen mukaan nykyinen hallitus joutuu korjaamaan vuosikymmenien aikana syntynyttä velkaantumista ja rakenteellisia ongelmia.

Ajatolla kelpaa enää tupakan sytykkeeksi – ”Me näemme teidät ja maailma näkee teidät, pysykää vahvoina!”
Iranin uusimman kansannousun symboliksi on noussut kuva, jossa nuori nainen sytyttää savukkeensa uskonnollista johtajaa esittävällä julisteella. Enää tupakan sytykkeeksi kelpaava, liekehtivä ajatolla Ali Khamenei on nyt ikoni, jota levitetään urakalla sosiaalisessa mediassa eri versioina.

Suomen Perustan tutkimus selvitti: Vieraskielisten määrä kasvaa vauhdilla pääkaupunkiseudulla – palkkatulot lähes puolet kantaväestöä heikompia
Tilastotieteilijä Samuli Salmisen tutkimus "Maahanmuuton aluekohtaiset tilastotiedot pääkaupunkiseudulla" kertoo Tilastokeskuksen rekisteriaineistojen pohjalta maahanmuuton sosioekonomisista avainluvuista pääkaupunkiseudulla. Tutkimuksen ensimmäinen versio on julkaistu vuonna 2023.













