

LEHTIKUVA
Korvasupinat ja ranskalainen ruokaseura käänsivät pelurin pään – Viktor Orbán hyväksyi Ukrainan EU-tuen mutta pudotuspeli jatkuu
Unkari teki välttämättömyydestä hyveen hyväksyessään EU:n 50 miljardin euron tukipaketin Ukrainalle. Unkarin peli ei kuitenkaan ole vihelletty poikki. Valttikorteina ovat vielä ainakin Ruotsin Nato-jäsenyyden ratifiointi ja heinäkuun alussa koittava EU-neuvoston puheenjohtajuus. Venäjän masinoimia yllätyksiäkin nähtäneen.
Italian pääministeri Giorgia Meloni on kuukausia johtanut EU:n keskusteluja kollegansa Viktor Orbánin kanssa, koska kummankin poliittisilla näkemyksillä on yhtäläisyyksiä.
Erojakin on ja erimielisyyksistä sovittamaton on suhde hyökkäyssotaa käyvään Venäjään.
Giorgia Meloni tuomitsee ilman mitään muttia Putinin verisen tyrannian – toisin kuin unkarilainen virkaveljensä. Orbánin mielenliikkeitä on vaikea ymmärtää, mutta niin on kuin miltä näyttää.
Orbánin pää kääntyi
Politico kertoo Orbánin suostuneen hyväksymään EU:n 50 miljardin tukipaketin Ukrainalle sen jälkeen, kun Meloni oli kerta toisensa jälkeen supattanut Orbánin korvaan ja viimein Brysselin hotelli Amigossa vietetyn tuntikausien session jälkeen saanut pelurin pään kääntymään.
Osuutensa sopuun oli tiettävästi myös presidentti Emmanuel Macronin Elysée -palatsissa tarjoamilla messevillä eväillä. Kyiv Independentin siteerauksen mukaan Macronin panos Ukrainan tuen läpimenoon oli loppujen lopuksi ratkaiseva.
– Macron ei ole halunnut turhaan haastaa Orbánia, vaan pikemminkin ottaa hänet mukaan porukoihin. Tämä lähestymistäpä tuotti nyt tulosta, kuvaili eräs Brysselin syväkurkuista.
Kenen joukoissa seisot
Asiaa seuranneiden mukaan Orbánilla ei ollut muuta mahdollisuutta tällä kertaa kuin luovuttaa ja tyytyä EU:n 27 maan yhteispäätökseen.
– Unkari tarvitsee Eurooppaa. Hänen (Orbán) pitäisi pohtia sitäkin, mitä hyötyä Unkarille on olla osa Eurooppaa, kommentoi Viron pääministeri Kaja Kallas.
Todennäköisesti Orbán kuitenkin pohtii, miten Unkarin poliittinen eliitti voisi parhaalla mahdollisella tavalla peluuttaa Eurooppaa ja Venäjää vastakkain – hyötyäkseen ylittämättömästä vastakkainasettelusta.
Kiistat EU:n ja Unkarin välillä jatkuvat
Hyväksyessään EU-tuen Ukrainalle Orbán tuli pyllistäneeksi Moskovaan. Unkarin on hyvitettävä tämä harhainen askel Venäjälle ja hinnan maksanee Ruotsi, jonka Nato-jäsenyys siirtyy kaiken aikaa tuonnemmaksi.
Unkari on EU:n neuvoston seuraava puheenjohtajamaa heinäkuun alusta. Kausi kestää vuoden loppuun.
Keskiviikkona EU:n komissio kertoi uudesta rikkomusmenettelystä Unkaria vastaan. Syynä on Unkarin parlamentin joulukuussa hyväksymä laki ”kansallisen suvereniteetin suojelemiseksi”.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Euroopan unionin neuvosto Ruotsin Nato-jäsenyys tyrannia EU:n tukipaketti Ukrainalle Venäjän hyökkäyssota Kaja Kallas Giorgia Meloni Moskova Euroopan unioni Emmanuel Macron Viktor Orbán Bryssel Unkari Ukraina EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Italian porvarihallitus ei kuvia kumarra – pankkien ökyvoitot teholeikkuriin

Viktor Orban huolissaan eurooppalaisten alhaisesta lapsiluvusta: ”Toivottomuudesta tulee itsensä toteuttava ennustus”

Halla-aho: Länsimaiden on tehtävä kaikkensa, jotta Venäjä ei voita sotaa

Maahanmuutto hiertää edelleen valtioiden välejä – EU:n huippukokous päättyi ilman yhteistä näkemystä pakkosijoituksista

Lahjusepäily järsii EU:n uskottavuutta – sosialidemokraattinen europarlamentin jäsen korruptioskandaalin keskiössä

Perussuomalaisten Immonen: Nato-maiden tehtävä enemmän puolustusteollista yhteistyötä

Perussuomalaiset: Ukrainan selviytyminen itsenäisenä maana on Suomelle kohtalonkysymys

Puhemies Halla-aho Ruotsissa: Ympyrä sulkeutuu – ja olemme taas sotilaallisia liittolaisia
Viikon suosituimmat

Kolumni: Tuntematon suvivirsi – harva tietää lempeän kesälaulun karmean taustan
Poliittiseksi pelinappulaksi joutunut virsi 571, "Jo joutui armas aika", kytkeytyy suomalaisuuden syntymiseen syvällisemmin kuin monet nykyään ymmärtävät. Se muistuttaa esivanhempiemme karmeista kohtaloista ja suomalaisen sisun synnystä. Siihen liittyvät niinkin ajankohtaiset puheenaiheet kuin sään ääri-ilmiöt, Venäjän uhka ja pandemia, kirjoittaa tiedetoimittaja Marko Hamilo.

Ministeri Rydman vastaan Suvivirrestä valittanut espoolaismies Iltalehden studiossa – ”Hyvänen aika…”
Keskustelu Suvivirrestä kuumeni jälleen, kun Espoon kaupunki sai uhkasakon koulun juhliin liittyvästä tapauksesta. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kommentoi kohua Iltalehden suorassa lähetyksessä ja kiisti, että Suvivirsi olisi ihmisoikeusloukkaus.

Espoon koulujen väkivaltaluvut räjähtäneet – viranomaiset panttaavat tuoreimmat tiedot
Espoon koulujen väkivalta- tai uhkatilanneilmoitukset ovat lisääntyneet lähes 70 prosenttia viidessä vuodessa. Ilmiön taustalla on kehityskulku, jota pääkaupunkiseudun perheet ovat jo vuosia ratkoneet muuttamalla pois maahanmuuttajavaltaisilta alueilta.

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin
Uniper oli suomalaisten huijaamista alusta katkeraan loppuun asti. Näin arvioi Pauli Vahtera kriittisessä blogikirjoituksessaan sitä, miten suomalaiset onnistuivat tärväämään kirjoittajan laskujen mukaan 9 miljardia euroa Uniperiin, kun Saksa tekee Uniperista 12 miljardin euron voiton. Fortum on kysymyksiä herättävä malliesimerkki siitä, miten pörssilistatun valtionyhtiön valta ja vastuut eivät välttämättä kohtaa.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

Halla-aho varoittaa suomen kielen asemasta: ”Ekosysteemiä puretaan systemaattisesti”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho varoitti Suomalaisuuden Liiton 120-vuotisjuhlassa pitämässään puheessa suomen kielen aseman heikentymisestä ja englannin kasvavasta roolista suomalaisessa arjessa, koulutuksessa ja palveluissa. Hänen mukaansa kehitys on jo muuttamassa yhteiskunnan rakenteita ja uhkaa suomen kielen elinvoimaa.

Ministeri Rydman ojentaa: Yhdenvertaisuuslautakunnan Suvivirsi-päätös selvästi perustuslain vastainen
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kritisoi voimakkaasti Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjausta Espoon koulujen kevät- ja joulujuhlien virsilaulusta. Näyttäisi ilmeiseltä, että yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjaus on selvästi virheellinen ja vastoin vakiintunutta perustuslaintulkintaa.

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.

Taksiuudistukselle vihreää valoa eduskunnassa – ministeri Ranne: ”Bernerin vaarallinen uudistus jää historiaan”
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta on päässyt sopuun taksiuudistuksesta. Valiokunta hyväksyi liikenne- ja viestintäministeriön laatiman hallituksen esityksen sisällön ilman suuria muutoksia.

Työperäinen maahanmuutto jakaa ay-eliittiä: Akava luisui radikaalille linjalle
SAK ja Akava torjuvat EK:n vaatimuksen 45 000 vuosittaisesta työperäisestä maahanmuuttajasta. Siihen yhteinen sävel loppuu. Saatavuusharkinnassa SAK asettuu osin perussuomalaisten kannalle, Akava sen sijaan haluaa luopua järjestelmästä kokonaan.













