

LEHTIKUVA
Korvasupinat ja ranskalainen ruokaseura käänsivät pelurin pään – Viktor Orbán hyväksyi Ukrainan EU-tuen mutta pudotuspeli jatkuu
Unkari teki välttämättömyydestä hyveen hyväksyessään EU:n 50 miljardin euron tukipaketin Ukrainalle. Unkarin peli ei kuitenkaan ole vihelletty poikki. Valttikorteina ovat vielä ainakin Ruotsin Nato-jäsenyyden ratifiointi ja heinäkuun alussa koittava EU-neuvoston puheenjohtajuus. Venäjän masinoimia yllätyksiäkin nähtäneen.
Italian pääministeri Giorgia Meloni on kuukausia johtanut EU:n keskusteluja kollegansa Viktor Orbánin kanssa, koska kummankin poliittisilla näkemyksillä on yhtäläisyyksiä.
Erojakin on ja erimielisyyksistä sovittamaton on suhde hyökkäyssotaa käyvään Venäjään.
Giorgia Meloni tuomitsee ilman mitään muttia Putinin verisen tyrannian – toisin kuin unkarilainen virkaveljensä. Orbánin mielenliikkeitä on vaikea ymmärtää, mutta niin on kuin miltä näyttää.
Orbánin pää kääntyi
Politico kertoo Orbánin suostuneen hyväksymään EU:n 50 miljardin tukipaketin Ukrainalle sen jälkeen, kun Meloni oli kerta toisensa jälkeen supattanut Orbánin korvaan ja viimein Brysselin hotelli Amigossa vietetyn tuntikausien session jälkeen saanut pelurin pään kääntymään.
Osuutensa sopuun oli tiettävästi myös presidentti Emmanuel Macronin Elysée -palatsissa tarjoamilla messevillä eväillä. Kyiv Independentin siteerauksen mukaan Macronin panos Ukrainan tuen läpimenoon oli loppujen lopuksi ratkaiseva.
– Macron ei ole halunnut turhaan haastaa Orbánia, vaan pikemminkin ottaa hänet mukaan porukoihin. Tämä lähestymistäpä tuotti nyt tulosta, kuvaili eräs Brysselin syväkurkuista.
Kenen joukoissa seisot
Asiaa seuranneiden mukaan Orbánilla ei ollut muuta mahdollisuutta tällä kertaa kuin luovuttaa ja tyytyä EU:n 27 maan yhteispäätökseen.
– Unkari tarvitsee Eurooppaa. Hänen (Orbán) pitäisi pohtia sitäkin, mitä hyötyä Unkarille on olla osa Eurooppaa, kommentoi Viron pääministeri Kaja Kallas.
Todennäköisesti Orbán kuitenkin pohtii, miten Unkarin poliittinen eliitti voisi parhaalla mahdollisella tavalla peluuttaa Eurooppaa ja Venäjää vastakkain – hyötyäkseen ylittämättömästä vastakkainasettelusta.
Kiistat EU:n ja Unkarin välillä jatkuvat
Hyväksyessään EU-tuen Ukrainalle Orbán tuli pyllistäneeksi Moskovaan. Unkarin on hyvitettävä tämä harhainen askel Venäjälle ja hinnan maksanee Ruotsi, jonka Nato-jäsenyys siirtyy kaiken aikaa tuonnemmaksi.
Unkari on EU:n neuvoston seuraava puheenjohtajamaa heinäkuun alusta. Kausi kestää vuoden loppuun.
Keskiviikkona EU:n komissio kertoi uudesta rikkomusmenettelystä Unkaria vastaan. Syynä on Unkarin parlamentin joulukuussa hyväksymä laki ”kansallisen suvereniteetin suojelemiseksi”.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Euroopan unionin neuvosto Ruotsin Nato-jäsenyys tyrannia EU:n tukipaketti Ukrainalle Venäjän hyökkäyssota Kaja Kallas Giorgia Meloni Moskova Euroopan unioni Emmanuel Macron Viktor Orbán Bryssel Unkari Ukraina EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Italian porvarihallitus ei kuvia kumarra – pankkien ökyvoitot teholeikkuriin

Viktor Orban huolissaan eurooppalaisten alhaisesta lapsiluvusta: ”Toivottomuudesta tulee itsensä toteuttava ennustus”

Halla-aho: Länsimaiden on tehtävä kaikkensa, jotta Venäjä ei voita sotaa

Maahanmuutto hiertää edelleen valtioiden välejä – EU:n huippukokous päättyi ilman yhteistä näkemystä pakkosijoituksista

Lahjusepäily järsii EU:n uskottavuutta – sosialidemokraattinen europarlamentin jäsen korruptioskandaalin keskiössä

Perussuomalaisten Immonen: Nato-maiden tehtävä enemmän puolustusteollista yhteistyötä

Perussuomalaiset: Ukrainan selviytyminen itsenäisenä maana on Suomelle kohtalonkysymys

Puhemies Halla-aho Ruotsissa: Ympyrä sulkeutuu – ja olemme taas sotilaallisia liittolaisia
Viikon suosituimmat

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan
Minnesotan osavaltiossa epäillään tapahtuneen laajoja sosiaaliturvapetoksia. Rahaa on huijattu asunnottomien palveluilla, köyhien lasten välipaloilla ja autististen lasten terapiapalveluilla. Monissa tapauksissa epäillyt ovat Minnesotan somaliyhteisön jäseniä. Viranomaislähteet vahvistavat, että miljoonia dollareita petoksilla hankittua rahaa on lähetetty Somaliaan, missä osa rahoista on päätynyt Al-Shabaab-terroristijärjestön käsiin.

Sanna Antikaisen kolumni: VTV-raportti suututti demarit, mutta kuka puhuu totta?
Valtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) julkisti torstaina 19.11.2025 raportin ”Valtion budjetin menolisäykset COVID-19-pandemian aikana”. Tähän asti erityisesti SDP on perustellut Sanna Marinin hallituksen ennätyksellistä velkaantumista ja velkavuoren kasvua ennen kaikkea koronalla ja Venäjän hyökkäyssodalla Ukrainassa.

Elias Rosengrén valittiin Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi
Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi valittu Elias Rosengrén on 26-vuotias perheenisä ja yhteiskuntatieteiden maisteri.

Viranomaiset paljastivat islamistien 90 miljoonan euron petoksen Ruotsissa – entinen kansanedustaja mukana koulurahojen väärinkäytössä
Expressenin mukaan yli miljardi kruunua eli yli 90 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja on ohjautunut yksityiskouluihin ja esikouluihin, jotka ovat olleet sidoksissa ääri-islamistisiin arvoihin.

Ruotsin rikollisjengeissä enemmän jäseniä kuin armeijassa sotilaita – ampumiset vaihtumassa räjäytyksiin
Jengiväkivalta alkoi Ruotsissa käydä entistä tappavammaksi samoihin aikoihin, kun Ruotsiin saapui 163 000 turvapaikanhakijaa vuosina 2015–2016. Pelkästään Tukholmassa on jengien väkivaltaisuuksissa ammuttu hengiltä 196 ihmistä viimeisen 10 vuoden aikana. Nyt automaattiaseet ovat antamassa tilaa käsikranaateille.

Tuulivoiman rakentaminen romahti Ruotsissa – Suomessakin buumi ohitse
Ruotsissa uuteen tuulivoimaan ei ole investoitu käytännössä laisinkaan kuluvan vuoden aikana. Myös Suomessa tuulivoimarakentaminen on selvästi hidastunut. Energiayhtiöt ovat huolissaan edullisesta sähköstä, mutta kuluttajalle se voi olla elinehto.
Uusimmat

Perussuomalainen Nuoriso: Sote-palvelut kuuluvat suomalaisille

Seppänen: Pelastushelikopteri Aslak säilyy Lapin turvana

Antikainen: Mielenilmaus itärajalla palvelee Venäjän tavoitteita
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










